bildirgec.org

kahraman hakkında tüm yazılar

BENİM KAHRAMAN ASKERİM

bozok06 | 28 September 2010 12:04

BENİM KAHRAMAN ASKERİM
Bizim için canını veren,
Benim kahraman askerim.
Herşey vatan için diyen,
Benim kahraman askerim.

Havada, karada, denizde,
Türkiyemin her yerinde,
Vatan sevdası kalbinde,
Benim kahraman askerim.

Askere sevinçle giden,
Dağlarda nöbet bekleyen,
Vatan için kanlar döken,
Benim kahraman askerim.
(Bozoklu)

kahraman

hafiften | 29 May 2010 14:29

seni sevmekle başladı herşey
diye düşünürken
aslında bir önceki bedenden vazgeçtiğimde
karşıma çıkan ilk sevgi kırıntısı olduğunu
farkettim bugün aynaya baktığımda
gözlerimin içine içine
kendime yabancılığımla…

yalın bir cümle gibi
kuru ve anlamsız gelmeye başlarken
bu düşünce
bir anda gerçek kınından sıyrılıp
keskin bir kılıç gibi
ortadan ikiye ayırdı
bu gereksiz ve şefkatsiz birleşmeyi, birlikteliği
belki erken, belki zamansız geldi sana bu
“ayrılık”
belki de derin yaraları olacaktır
belki de umursanmaz değersiz sıradan bir yüz olacağımdır
ardına baktığında bir gün
geçmişten tutacak bir el aradığında
ama inanki
senden sonrası acınacak bir öykü değil
çünkü aynaya baktığımda
kendime yabancılık çekmeyeceğim..
olmak istediğim yaşama serüvenimin
kahramanı
beni elbette bulacak..

Gökyüzünün Kadın Kahramanı: Amelia Earhart

24black mamba24 | 20 May 2010 13:35

Amelia Earhart
Amelia Earhart

Geçen yüzyılın önemli kadın kahramanlarından olan Amerikalı kadın pilot Amelia Earhart, 24 Temmuz 1897’de Kansas’ta doğdu. Altı farklı okul okumasına karşın yalnızca birini bitirebildi: Havacılık okulunu. 1921’de uçmaya başladı. Uçma tutkusu onu olanaksız gibi görünen bir hedefe yöneltti. O, dünyayı uçarak geçen ilk kadın pilot olmak istiyordu. Bu zor işi başarabilecek yetenek ve deneyime de sahipti. 1922’de 5 bin metreye çıkarak dünya yükseklik rekorunu kırmış 1928’de 20 saat 40 dakikada Pasifik Okyanusu’nu uçarak geçmeyi başarmış ve bir ilke imza atmıştı.

Earhart, Atlantik’i geçen ilk kadın pilot olmanın yanı sıra modern feminizmin temelini de atan kadınlardan biriydi. Hep kısa saçlı ve bir oğlan çocuğunu andıran mizacıyla tanınan Earhart, erken yaştan itibaren sınırları zorluyordu. Evlilik kurumunu kadınlar için “bir kafes” gibi görüyordu. 1931 yılında evlendiği aynı zamanda yayıncısı da olan eşine nikahtan bir gün önce, bağımsızlığını güvence altına alan bir tür anlaşma imzalattı. Buna göre “ikisi de kendilerini Ortaçağ’dan kalma bir tür yemine bağlı duyumsamayacaktı.” Bir yılın sonunda da eğer mutlu değillerse, “deney başarısız kabul edilecekti”. Evlilikleri yine de saygı ve dostluk üzerine kurulu olarak sürdü.

Romanda Anlatıcı Kimdir?

kahvekokusu | 02 November 2009 10:27

Roman, modern zamanların anlatım tekniğidir. Roman sanatı esas itibariyle anlatılacak bir hikâye ve bu hikâyeyi sunacak bir anlatıcıya dayanır. O halde hemen şöyle bir soru sormak gerekir: Romanda bize olayları anlatan kimdir? Romanda ya da hikâyede olayları okuyucuya anlatan sese “anlatıcı” diyoruz. Anlatıcı destan, masal, hikâye, roman gibi epik karakterli metinleri okumaya başladığınız anda kulağınıza gelen ilk sestir.

Okuduğumuz eserlerde hangi anlatıcı tekniğinin kullanıldığı bilmemiz romanları daha iyi anlayıp, yorumlamamıza olanak verir. Anlatıcı türlerini kısaca tanımaya çalışırsak ortaya şöyle bir sınıflama çıkar:

Eti puf kahramanını arıyor

| 14 August 2009 15:53

Binlerce ürün yelpazesiyle Türkiye’nin en lezzetli markası olan Eti, Puf kahramanlarıyla çocukların gönlünde taht kurmaya başardı.

Puf kahramanları
Puf kahramanları

Grafik özellikleriyle göz dolduran puf kahramanları oyununda karakterinizin hız, zeka, cesaret ve gücünü geliştirerek daha güçlü eşyalar alabilir, zorlu ama lezzetli maceralarda yarışabilir sıralamalarda üste çıkarak efsane olabilirsin.

Puf kahramanları

satırlı jeanne

nazokiraze | 07 April 2009 10:34

Paris’e 70-80 kilometre uzaklıkta doğup büyüyen, bir kız vardı, babası kasap olan bu kız Jeanne Laisné isimli bir vatanseverdi. Tarihe geçen adıyla Jeanne Hachette(satırlı Jeanne).

Kral XI. Louis ile Dük Charles arasında süreni Fransa savaşı adeta halka kan kusturuyordu ve Charles Jeanne’in yaşadığı kasabaya dogru yaklaşmaktadır. Beraber toplanarak Charles’ın adamlarına karşı canları pahasına savaşan kasabalılar içinde bir genç kız ön sıradadır, bu kız kasabın kızı satırlı Jeanne’dır.Elinde babasının satırıyla ordan oraya saldırıp, Burgonya’lı adamın elinden sancagı kaparak, adamı öldürerek o mücadelenin kahramanı olur.Bayragı kaptırmayan Jeanne tarihe geçer.(doğumu 14 kasım 1456)

Büyük İskender / Alexander…(2004)

| 12 March 2009 14:10

“Yönetmen Oliver Stone” denildiğinde, o film kesinlikle farklı olmalı diye düşünceleri yanılıtmayacak ölçüde farklı ve üstün bir yapıt; Alexander filmi.
M.Ö. dördüncü yüzyılda, Helenistik dönemde karşımıza çıkan 25 yaşlarında bir gençin, Makedonyadan başlayıp Anadolu, Babil ve Mısır’dan Hindistan’a uzanan büyük fetih serüveni. Hırslı bir anne ile çapkın ve şiddet dolu bir babanın arasında geçen çoçukluk. Genç İskender, hayatı boyunca annesinin etkisinde kalıyor. Babası ile sevgi ve nefret ilişkisi içinde. Bu ilişki çağ olarak bize uzak olsa bile günümüz ilişkilerinden dolayı da bir o kadar yakın diyebiliriz. İskender’i, Büyük İskender yapan muhteşem savaşları; özellikle 40.000 kişilik ordusu ile Büyük İran Kralı’nın 250.000 kişilik ordusunu yenmek ve o dönemlerde dünyanın dörtte üçünü ele geçirmek, isminin başına Büyük ekletmeye yeter sanırım. Aynı zamanda Büyük İskender, tüm halkları bağrına basmış, din, dil, ırk ayrımı gözetmemiştir.
Oliver Stone, Yunanlıları kızdırmak pahasına, İskenderin eşcinselliğini de gözler önüne sermiştir. Unutulmaz savaş sahneleri ile birlikte; Oliver Stone, Colin Farrell, Angelina Jolie, Anthony Hopkins ve diğer oyuncular da fazlası ile çok iyi…
Zamanında bizim topraklardan da geçmiş, bu mitolojik kahramanı tanımak için bile olsa, seyredemeyenler için kaçırılamayacak bir film.
Filmden kısa bir bölüm seyirlik…

hangi süper kahramansın?

cherry blossom girl | 09 January 2009 10:18

buradaki ankette sorulara verdiğiniz cevaplara göre hangi süper kahramana daha yakın olduğunuz hesaplanıyor. Spider-Man, Superman, Batman, Supergirl, Wonder Woman, Robin, Hulk, The Flash, Green Lantern, Catwoman ve Iron Man seçenekler arasında. Bana spider man çıktı, oysa Batman hayal ediyordum 🙂

Doğanın Kahramanları

todesengel | 02 December 2008 11:38

Onlar dünyanın savunucuları, onlar doğanın kahramanları, onlar ellerinden geldiğince yaşadığımız yeri olduğu haliyle, yaşanılır şekilde tutmak için savaşan insanlar.

İçlerinde siyasetçilerden iş adamlarına/kadınlarına, valilere, gönüllü çalışanlara, öğrencilere kadar geniş yelpazede insan var.

TIME dergisinin geleneksel olarak her sene yayınladığı yılın kahramanlarında bu sene dosya konusu doğa ve onu korumak için savaşan kahramanlar. İçlerinde siyasallardan ünlü kişilere, öğrencilerden işadamlarına/kadınlarına ve hatta günlük hayattan kişilerin bile bulunduğu liste 2007 yılında doğanın ve çevremizin korunması için çalışan insanları bize tanıtıyor.