bildirgec.org

jim sturgess hakkında tüm yazılar

One Day (2011)

elizabethtaylor | 10 August 2011 11:41

Danimarka, Kopenhag doğumlu Lone Scherfig‘i “An Educatian”, “Wilbur Wants to Kill Himself” gibi yapımlardan tanıyoruz. Yönetmenin 2011 senesinde çektiği sinema filmi “One Day“, David Nicholls’un kitabından uyarlandı. Senaryosu yine Nicholls tarafından yazılan 108 dakikalık romantik film, İngiltere ve Fransa’da çekildi. Filmde ‘Emma’ karakterini başarılı aktris Anne Hathaway, ‘Dexter’ karakterini Jim Sturgess, ‘Tilly’ karakterini Jodie Whittaker, ‘Alison’ karakterini Patricia Clarkson, ‘Marie’ karakterini ise Joséphine de La Baume canlandırıyor. Emma ile Dexter’in bir türlü kavuşmamasını anlatan 2000’lerin tipik romantik drama filmlerinden biri olan “One Day”, seyredilebilir bir film olmasına rağmen tavsiye olunmaz.

The Way Back (2010)

queennothing | 04 January 2011 09:30

The Truman Show, Dead Poets Society gibi filmlerden tanıdığımız Avustralyalı yönetmen Peter Weir‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “The Way Back“, 2010 senesinde çekildi. Slavomir Rawicz’in romanından uyarlanan filmde Amerikan aktör Ed Harris, İngiliz aktör Jim Sturgess, İrlandalı aktör Colin Farrell, Amerikan aktris Saoirse Ronan ve Mark Strong yer alıyor.
Uzun süredir film çekmeyen yönetmen Weir’in sinemaya dönüş filmi olarak adlandırabileceğimiz The Way Back, bir şirkete bağlı olmadan çekildiği için arkalarda kalmaya mahkum gibi görünüyor. Filmin fragmanını izlemek için buraya tıklayın.

21 filmi

mesru | 31 August 2010 10:28

Ben Campbell iki arkadaşı ile bilim yarışmasına hazırlanan ve MIT’de okurken tek hayali Harvard Tıp Fakültesi’ne gidip doktor olmaktır. Fakat Harvard’ da okumanın bedeli 300 bin dolardır ve babasını küçük yaşta kaybetmiş olan Ben için bu parayı karşılamak imkansızdır. Okulun kapsamlı bursuna başvurur, burs için ayrılan kontenjan tek kişiliktir ve başvuran sayısı fazlaca olduğu için farklı işlere başvurur. Matematik dersinde, zekasını hissettirdiği hocası Micky Rosa, okulun en zekileri ile elit bir ekip oluşturur ve haftasonları Vegas’a gidip kumarhanelerden para kaldırmaktadır. Ben, hafızası ve dehasıyla ekibin aranan ismidir ve Micky, Ben’in ekibe dahil olmasını ister. Ben başta etik görmediği için teklifi kabul etmez daha sonra okul parası için ekibe katılmayı kabul eder, ayrıca ekipte okulda ilgi duyduğu güzel Jill de vardır. Yönetmenliğini Robert Luketic’in yaptığı Senaryosunu Allan Loeb ve Peter Steinfeld’in yazdığı 21 Filmi tam anlamıyla müthiş bir kurguya sahiptir. Sürükleyici ve etkileyici olan film şok edici bir sonla bitmiştir.Bunun yanında zeka göstergesi oyunlar ve kumar sanatının muhteşem işlenişi filmi harika kılmıştır. İzlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim bir filmdir. 2008 yapımı olan filmin oyuncu kadrosu ve oyuncuların rollerini oynayışları da çok iyidir.

The Other Boleyn Girl

queennothing | 10 June 2009 09:50

Philippa Gregory‘nin “The Other Boleyn Girl” adlı romanından uyarlanan “The Other Boleyn Girl“, Kral Henry‘nin, Anne ve Mary Boleyn, tıpkı kitapta olduğu gibi; gerçekliği baza alarak, fakat kurgu süslemeleriyle harmanlayarak, dönem filmleri seven izleyicilerin beğenisine sunuluyor. İngiliz senarist Peter Morgan tarafından sinemaya uygun bir hikaye haline getirilen film, yönetmen Justin Chadwick‘in ilk sinema filmi çekimi oldu.
Kudüslü aktris Natalie Portman, New Yorklu yıldız Scarlett Johansson ve Avustralyalı aktör Eric Bana‘nın başrollerini paylaştığı filmde, İngiliz aktris Kristin Scott Thomas ve ’78li aktör Jim Sturgess de yer alıyor.
Kral Henry, karısının ilerleyen yaşını ve ölü doğan çocuklarını göz önüne alarak, hem gönül eğlencesi, hem Krallığı için bir ‘erkek varis’ doğuracak genç bir kadın bulmuştur; Mary Boleyn. Yeni evli olan genç Mary, kocasına olan bağlılıyla, Kral’ın çocuğunu doğuracak kişi olmak istememektedir ve bu görev için, kendisi kadar güzel ve iddialı olan kızkardeşi Anne’i önerir.

21

mehmetc | 17 June 2008 16:26

İlk olarak Olağan Şüpheliler (Usual Suspects) filmi ile kendine hayran bıraktıran Kevin Spacey‘i oyuncu kadrosunda görmem ile filmi seyretmem gerektiğini anlamıştım.

Olağan şüpheliler kadar olmasa da film aynı tadı veriyor, umulmadık sonları sevenler için güzel bir film. Film, çok zeki ama parasız bir öğrencinin, üniversite hocasının (Kevin Spacey) yönlendirmesi ile Vegas’a gidip kumar oynayarak ciddi gelir elde etmesini konu alıyor. Tabi bukadar değil 🙂 gerisini seyretmeniz lazım.

Kevin Spacey baş rolde oynamamasına rağmen filmi tek başına taşımış, diğer oyuncularında performansları güzel, herkese tavsiye ederim.

Bu arada filmin imdb puanı 7.0

Across The Universe

absynthe | 28 April 2008 13:33

Across The Universe, İngiltere’den ABD’ye babasını bulmaya giden, fakat orada kendini bir aşk hikayesinin, Vietnam savaşının ve savaşa karşı eylemlerin içinde bulan Jude’un hikayesi. Fakat anlatım yolu biraz değişik. Jude’u, The Beatles’ın 33 şarkısı aracılığıyla öğreniyoruz. The Beatles hayranlarının önce bu şarkıların yeni yorumlarından biraz rahatsız olacağını, fakat sonra alışıp nihayetinde Beatles Beatles’dır, kim yorumlarsa yorumlasın diyeceğini düşünüyorum. Yalnız müzikal olduğundan Türkçe altyazıların tatmin edip edemeyeceğinden emin değilim. Nihayetinde düz sözleri çevirirken bile anlam kayması oluyor, şarkılar için daha da vahim bir durum söz konusu.