bildirgec.org

james gandolfini hakkında tüm yazılar

Extremely Loud and Incredibly Close (2011)

queennothing | 05 Ekim 2011 11:34

İlk filmi “Billy Elliot” ile oldukça büyük bir başarı elde eden Stephen Daldry‘i “The Reader”, “The Hours” gibi filmlerden tanıyoruz. İngiliz yönetmenin son çektiği sinema filmi “Extremely Loud and Incredibly Close“, 2012 senesinde gösterime girecek. Jonathan Safran Foer’in romanından uyarlanan filmde iki defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Tom Hanks, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Sandra Bullock, genç aktör Thomas Horn,James Gandolfini, Max von Sydow, Jeffrey Wright, Viola Davis, Adrian Martinez, Griffin Newman ve John Goodman gibi isimler rol alıyor. Ülkemizde 12 Mart 2012 tarihinde vizyonlarda olması beklenen yapım, 11 Eylül saldırısında babasını kaybeden küçük bir oğlan çocuğunun heyecanlı ve meraklı yapısını konu ediniyor.

The Mexican (2001)

queennothing | 05 Mayıs 2011 12:12

Karayip Korsanları’nın yönetmenli olarak tanıdığımız 1964 doğumlu Amerikan sinemacı Gore Verbinski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Mexican“, 2001 senesinde gösterime girdi. İki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Brad Pitt ile Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts‘in başrollerini paylaştıkları filmde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktör James Gandolfini, Bob Balaban ve J.K. Simmons da rol alıyor. 57 Milyon Dolarlık bütçeyle Amerika ve Meksika’da çekilen film, dilimize ‘Meksikalı’ olarak çevrildi.

Jerry Welbach, yasadışı işler yapan bir çetede yer almaktadır. Çete başının verdiği görevler dahilinde iş gören Jerry’nin kız arkadaşı Samantha, bu durumdan hiç memnun değildir. Samantha’nın baskılarına dayanamayan genç adam, son bir iş yapması gerektiğini ve ondan sonra her şeyin yasal ilerleyeceğini anlatır ve yola çıkar.

Lonely Hearts (2006)

queennothing | 12 Şubat 2010 13:26

Emmy Ödüllü yapımcı/ yönetmen Todd Robinson‘un yazıp, yönetmenliğini yaptığı 2006 çıkışlı sinema filmi “Lonely Hearts” (Yalnız Kalpler), tamamiyle gerçek bir suç dosyasından alınmıştır. Filmde iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör John Travolta, Amerikan aktör Jared Leto, Oscar adaylığı bulunan İspanyol aktris Salma Hayek, Laura Dern, Scott Caan, Michael Gaston ve James Gandolfini yer almakta.

Ray Fernandez, yalnız yaşayan bir adamdır. Çalışmadan para sahibi olan genç adamın yaptığı tek eylem, yaşı geçmiş ve gazeteye ilan vererek, hayat arkadaşı arayan yalnız kadınları kandırarak, paralarını çalmaktır. Aynı numarayı uyguladığı genç ve güzel Martha ile açığa çıkan Ray, Martha’nın ortaklık teklifiyle işlerini daha da büyütür. Kadınlara, kendilerini ‘abi – kardeş’ olarak tanıtan çiftin işlediği cinayetler, şehri kasıp kavuracaktır.

The Man Who Wasn’t There (2001)

queennothing | 02 Kasım 2009 14:04

Joel Coen‘in, kardeşi Ethan‘ın yardımıyla çektiği, birlikte yazdıkları 2001 yapımı “The Man Who Wasn’t There“, Coen tarzı bir traji-komik/ drama filmi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Billy Bob Thornton‘un başrolünde yer aldığı yapımda Scarlett Johansson, Frances McDormand, Michael Badalucco, James Gandolfini, Jon Polito, Tony Shalhoub, Richard Jenkins gibi isimler de rol almakta.

Ed Crane, bir berberdir. Saç kesen, düzelten, çok konuşan bir ortağa sahip olan bir berber ve sıradan bir adamdır. Karısı Doris ile ilginç bir ilişkiye sahip olan Ed’in aşırı sakin ve içine kapanık/ dışa dönük enteresan bir kişiliği/ hali vardır.

The Taking of Pelham 1 2 3

soren | 07 Ağustos 2009 16:56

Ülkemizde “Metrodan Kaçış” ismiyle vizyona giren The Taking of Pelham 1 2 3 hepimizin hafta sonu veya boş vaktinde izlemeye değer bir yapım. The Taking of Pelham One Two Three adlı 1974 yılı yapımın yeniden değerlendirilmesi. Her iki filmin senaryoları ise John Godey‘in kitabından uyarlanmış. 2009 yılı uyarlamasının senaryosu Brian Helgeland tarafından yazılmış. Brian Helgeland’ın daha önce senaryosunu yazdığı filmlerden bazıları şöyle: Mystic River, L.A. Confidential, Man on Fire ve The Postman. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tony Scott var.Suç, drama, gerilim tarzındaki filmin başrol oyuncusu Denzel Washington. Yardımcı oyuncu olarak John Travolta karşımıza çıkıyor.New York Metrosu’nda görevli Walter Garber için sıradan bir gün devam ederken metro trenlerinden biri bir grup adam tarafından kaçırılır. Bir süre sonra kaçırılan tren aniden durur ve telsiz üzerinden vatmanla haberleşme imkansız hale gelir. Vatman ve yolcuları rehin alan bir grup silahlı adam treni hazırladıkları plan doğrultusunda kullanmaya hazırlanırken grubun lideri Walter Garber’la telsiz üzerinden trenin durumunu, rehin aldıkları yolculara neler yapabileceğini ve rehinelere karşılık istediği fidyeyi açıklar.

Romance & Cigarettes (2005)

queennothing | 30 Haziran 2009 16:14

1992 yapımı “Mac” ve 1998 çıkışlı “Illuminata“nın 1957, Brooklyn doğumlu yönetmeni John Turturro‘nun yazıp, yönettiği “Romance & Cigarettes“, komedi altyapılı bir müzikal drama.
Nick Muder, karısı Kitty ve üç kızıyla, sıradan bir aile tablosunu yansıtmaktadır. Karısıyla sıradanlaşan cinsel hayatı ve kızlarının ayrı sorun ve istekleri, orta yaş bunalımındaki Nick’i bunaltmış, yeni bir heyecan arayışına yönlendirmektedir. Demir işçiciliği yapan Nick, tam bu sırada karşısına çıkan kızıl saçlı Tula’ya tutulur. Genç kadının kızıl saçları ve çekici vücudu, Nick’i aradığı heyecandan fazlasına götürmüş, evden ve ailesinden uzaklaşmasına sebep olmuştur. Tula’yla ‘yasak ilişki’ye giren Nick, ‘kocalık’ ve ‘babalık’ sıfatlarından uzaklaşmış, eve uğradığı zamanlar tamamen ilgisiz bir adam olmuştur.
Kocasının bu ilgisizliğini farkeden Kitty, Tula’yı öğrenir ve yıkılır. Artık ne ailesi, ne de düzenli bir hayatı kalmamıştır.

Nick’in evlilik sorunlarına sebep olan genç Tula ise, doyumsuz bir kadındır ve Nick’in boşanıp, kendisiyle evlenmesini ister. Evini ve herşeyden önemlisi, ailesini özleyen Nick ise, Tula’ya olan tutkusu ve ailesine olan bağlılığı arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

6 sezonu tamamlayan “The Sopranos” dizisinin başoyuncusu James Gandolfini ve Oscar Ödüllü aktris Susan Sarandon‘un başrollerini paylaştığı filmde, ‘Tula‘ karakteriyle Kate Winslet de yer alıyor. Ayrıca, New Yorklu aktör Steve Buscemi, Oscar Ödüllü aktör Christopher Walken, 1964 doğumlu Mary-Louise Parker ve ünlü pop yıldızı Mandy Moore da filmde yer alıyor.