bildirgec.org

james caan hakkında tüm yazılar

Ölüm Pateni; Rollerball (1975)

queennothing | 27 January 2011 09:49

“The Godfather”in ”Sonny Corleone’si 1940 doğumlu Amerikan aktör James Caan‘ın başrolünde yer aldığı sinema filmi “Rollerball“, vizyona girdiği 1975 senesinin en ilgi gören yapımlarından biri olmuştu. William Harrison’un yazdığı bir öyküden uyarlanan yapımı Norman Jewison yönetti. Caan’ın yanısıra filmde John Houseman, John Beck, Maud Adams, Moses Gunn, Robert Ito, Shane Rimmer, Barbara Trentham ve Pamela Hensley gibi isimler de rol alıyor.

2018 senesinin en büyük tehlikesi, Rollerball adı verilen bir oyundur. Oyuncuların zırh giyerek piste çıktığı ve motosiklet ve patenin kullanıldığı bu oyun, arenayı binlerce insanla doldurmakta, her geçen gün Rollerball çılgınlığı artmaktadır. Öte yandan, bu ölümcül oyun, kendi çıkarlarını düşünen bir takım insanlar tarafından daha da tehlikeli hale getirilmek istenmektedir. Günümüzden 7 sene sonrasını anlatan bu distopik yapım, seyircisine seyretmeye değer bir 2 saat sunuyor.

Rollerball (1975)

queennothing | 24 January 2011 13:18

Yedi defa Oscar’a aday gösterilen Kanada doğumlu yönetmen Norman Jewison‘u “…And Justice For All.”, “The Hurricane”, “Fiddler On the Roof” gibi yapımlardan tanıyoruz. Jewison’un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Rollerball“, 1975 senesinde vizyona girdi. William Harrison’un “Roller Ball Murder” adlı kısa hikayesinden uyarlanan bilim-kurgu yapımında Amerika doğğumlu aktör James Caan, Oscar Ödüllü aktör/ yapımcı John Houseman, İsveçli aktris Maud Adams, Moses Gunn ve John Beck gibi isimler yer alıyor. 2018 senesinde geçen film, gelmiş geçmiş en başarılı distopik filmler arasında üst sıralarda bulunmaktadır.

Uzaktaki Köprü

warlamb | 30 June 2010 17:00

Yıllar evvel pazar sabahları, Voltran’ın hemen ardından yayına giren western ve savaş filmlerinin en heyecanlılarından birisi “A Bridge Too Far“. 6 Haziran 1944’ün ardından başlayan müttefik ilerleyişi, ne yazık ki ikmal yollarının uzaması neticesinde duraklamıştır. Bu durumda savaşı daha kısa sürede bitirebilmek ve Almanya’yı işgal edebilmek için, çılgınca denebilecek bir manevrayla “Pazar Yeri Operasyonu” (Operation: Market Garden) başlatılır.
Plan gereği 35.000 müttefik paraşütçüsü, Alman hatlarının gerisine, Hollanda’ya indirilecek; bu birlikler köprübaşlarını tutacak ve zırhlı mekanize birliklerinin geçişine imkan tanıyacaktır. Ancak yanlış zamanlama, gelen istihbaratların iyi değerlendirilmemesi, beklenenden üstün Alman mukavemeti ve en önemlisi müttefik generallerinin başarıdan en fazla nemayı alma gayretleri neticesinde operasyon hayal kırıklığı yaratır. Arnhem Köprüsü sonunda ele geçirilir, ancak müttefiklerin verdiği kayıplar inanılmaz boyuttadır.
Film inanılmaz oyuncu kadrosu (Gene Hackman, James Caan, Sean Connery, Anthony Hopkins, Michael Caine…) ile dönemin yıldızlar geçidi gibidir. Aynı zamanda yönetmen Richard Attenborough; kostüm, mekan, techizat vb konularda hiç taviz vermemiş, dönemin atmosferini en iyi şekliyle izleyiciye yansıtmıştır.
Savaş filmleri içerisinde gerek konusu, gerekse de oyuncu performansı açısından incelendiğinde çok önemli bir yeri olan bu film mutlaka izlenmesi gerekenler listenizde yer almalıdır.

Böyle “Baba” Görülmedi – The Godfather 1

toz66 | 03 June 2008 11:06

The Godfather
The Godfather

Onlar, sinema tarihinin büyük babaları… En büyük baba ise Don Vito Corleone ( Marlon Brando)… New York‘un en güçlü ailesi ise İtalyan Corleone ailesidir. Aile göçten sonra sıkı bir şekilde birbirine bağlanmış, güçlenmiş, kendilerine göre iyi bir aile; başkalarına göre ise büyük bir mafya olmuştur. New York’taki güçlü çevreler Corleone ailesi ile birlikte uyuşturucu işine girmek istemişlerdir. Bu teklifi reddeden Don Vito Corleone, çevresine düşman toplamış ve bu düşmanlık kendisine suikast düzenlenecek kadar ciddileşmiştir. Yaşanan düşmanlıklar sonunda yıpranan Büyük Corleone, yerine veliaht olarak soğuk kanlı 2. Dünya Savaşı’nın Kahramanı, en küçük oğlu Michael ( Al Pacino) tayin eder. Mafyalık işleriyle alakası olmayan Michael bir anda kendisini çatışmaların ve intikamın içinde bulur…