bildirgec.org

internet exlorer hakkında tüm yazılar

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

internet explorer 8 ipuçları

silver530 | 29 September 2010 12:15

yapacağınız bazı ufak tefek değişikliklerle internet explorer 8’i daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

şimdi internet explorer 8’i biraz kendimize göre tasarlayalım:

1 – görüş mesafesini arttırmak: menü çubuğu çok yer kaplıyor, ortadan kaldırın gitsin. kapatmak için görünüm menüsünden araç çubuklarını seçin ve oradan da kapatıverin. ihtiyaç halinde alt tuşuna basınca geri gelecektir.

2 – aramaları hızlandırmak: arama kutusu olarak adres çubuğunu kullanmak. bunun için adres çubuğuna soru işareti koyup bir boşluk bırakıp aramak istediğiniz kelimenin baş harfini yazınca arama kutusundaki gibi öneriler çıkacaktır.

3 – başlığı kişiselleştirin: bu iş tabii ki kayıt defterinden halledilecek. başlat > çalıştır ve buraya regedit yazıp çalıştırın. sırayla hkey_currnet_user’ı açın ve sırayla software > microsoft > internet explorer > main kısmına kadar gelin. main’i seçinde sağ tarafta içindeki kayıtlar açılacak. biz yeni bir kayıt ekleyeceğiz. sağ tıklayıp yeni > dize değeri’ne tıklıyoruz ve isim olarak window title (baş harfler büyük) yazıyoruz. sonra bunu açıp içine istediğinizi yazabilirsiniz.

css3 destekli internet explorer6-7-8

brkzn | 15 July 2010 14:02

malum kodlama yapan herkesin başının belasıdır internet explorer denen tarayıcı. kodları anormal bir şekilde yorumlar. microsoft’un vurdumduymazlığı nedeniyle birçok insan hala internet explorer 6.0 kullanır ve siz de sitelerinizi onlara doğru dürüst göstermek için çırpınır durursunuz. diğer internet tarayıcıları yeni standartları destekleme konusunda birbirleri ile yarışırken internet explorer’ın hiç acelesi olmaz. neyse ki css3pie (progressive internet explorer) var.

css3pie (progressive internet explorer) nedir?

başımızın belası, sitelerin görünümünün katili internet explorer’a css3 yetenekleri kazandıran bir dosyadan başka bir şey değil. hemen alt kısımda internet explorer’dan alınmış ekran görüntüsünü görebilileceğiniz üzere de oldukça tatmin edici bir sonuç verdiğini söylemek mümkün.


resmin büyük halini görmek için tıklayın

desteklediği css3 özellikleri

  • border-radius
  • border-image
  • box-shadow
  • multiple background images (arkaplanda çoklu resim)
  • linear-gradient (arkaplan için renk geçişleri)

İşte o büyük devrim!…

atalay ahmet | 10 April 2010 11:04

bundan tam 15 yıl önce microsoft‘un windows işletim sistemi ile bütünleşik olarak sunduğu; spyglass mosaic‘i taban alarak geliştirdiği web tarayıcısı internet explorer’ın, bu yazımda ne aşamalardan geçtiğini, rakipleri arasından nasıl sıyrılıp zirveye ulaştığını ve ardından tahtını şu sıralarda nasıl, kimlere devrediyor olduğunu inceleyeceğiz.

  • o yılların hakim tarayıcısı olan netscape navigator‘un ie’ye en büyük rakip olduğu zamanlardı. ie piyasaya henüz girmiş ve zaman içinde gelişerek ilerliyordu.

işte ie’nin sürümleri ve gelişmeleri, rakipleri, yükselişi ve bugün yavaş yavaş tercih edilmemeye başlanması hakkında konuşma vakti…

adobe browserlab

admin | 22 January 2010 16:04

web tasarımcıların en büyük sorunlarından biri de çapraz tarayıcı sorunlarıdır. adobe firması bu sorunun çözümüne yardımcı olabilmek için online olarak çapraz tarayıcı testleri yapabileceğiniz adobe browserlab sistemini geliştirmiştir. buyrun hep birlikte bu sistemi daha detaylı bir şekilde inceleyelim…

sisteme adobe id ile bağlandıktan sonra test edeceğiniz özellikleri beliryip sitenizin resim halinde, belirlediğiniz özelliklerdeki tarayıcı ve işletim sisteminde nasıl göründüğüne bakabiliyorsunuz.

Desteklediği tarayıcı ve işletim sistemleri:

internet explorer 8

angelsdemos | 12 January 2010 12:32

internet explorer‘ın yedinci sürümünden yaklaşık olarak iki buçuk yıl geçti. Microsoft, tarayıcısının yeni sürümüyle yeniden tahta oturmayı planlıyor.internet explorer, temmuz 2007’sa hahip olduğu 80% pazar payını şubat 2009’da 67,5% düşürdü. Fakat yeni sürümüyle bu açığın kapatılmasını amaçlıyor

Daha az tıklama
Hızlandırıcılar(Accelerators) ve Web Dilimleri (WebSlices) sayesinde dolaştığınız sayfayı terk etmeden önemli bilgileri öğrenebilirsiniz. Daha az tıklama ile fiyat-ürün karşılaştırmaları yapabilir veya mail servislerini kullanabilirsiniz. Ayrıca diğer tarayıcılarda bulunan akılla adres çubuğu artık ie’da bulunmakta. Adres satırı evrensel arama motoru görevi ile önyüklü arama motorunu, sık kullanılanları, geçmişi birleştirerek sonuç gösteriyor. Hatta rss servisindeki sonuçları bile bu çubukta görebilirsiniz.

Sekme Çubuğu
Artık sekmeleri grup halinde yönetmeniz mümkün. Renk tonlamaları ile sekmelerin birbirleri ile uyumlarını görmeniz artık daha rahat. Her sekme kendine özel içeriği ile farklı bir işlemde çalıştırılıyor (Tab Isolation). Böylece tarayıcı bir sayfa veya eklenti yüzünden yanıt vermediğinde tarayıcı değil sadece o sekme kapanıyor. Ayrıca sayfada girilen bilgileri çöken sekme ile geri getirmek mümkün.