bildirgec.org

inşa hakkında tüm yazılar

Nesne Yönelimli Javascript Uygulamaları

admin | 07 Ocak 2009 10:50

Javascript, her ne kadar bazı yüksek uçan programcılar tarafından bir programlama dili olarak görülmese de (hatta bu sözcüğü olur olmadık kullanmanıza kızarlar) oldukça sağlam ve kendisine insanı hayran bırakan gelişmiş özellikleriyle, bir çok programlama diline taş çıkartıyor. Tüm bu kabiliyetlerini biz sineye çekiyor ve mütevazilik adına javascript’e, ismi gereği script dili demeyi tercih ediyoruz.

javascript, yapısı gereği, bir uygulama oluşturmaya başladığınız andan itibaren, her işlemi bir nesneye yaptırır. İki adım öteye gitmek için nesnelerden başka seçeneğiniz yoktur. Örneğin bir fonksiyon yazmaya karar verdiniz diyelim.

Mısır Piramitlerinin Gizemi

sku | 25 Kasım 2007 13:29

Keops, Kefren, Mikerinos
Keops, Kefren, Mikerinos

Uzun zamandır Mısır piramitlerini merak ediyordum. Bir zamanlar Mısır’a gitme gibi bir planım da vardı fakat son anda iptal olmuştu. Ben de bu geziyi iptal edip piramitleri araştırmaya koyulmuştum. Şimdi ise o araştırmayı biraz daha geliştirerek sizlere sunuyorum.

Mısır piramitleri insanoğlunun hala üzerinde kafa yorduğu muhteşem yapıtlar arasında yer alıyor. Piramitlerin yapımı aşamasında önce taş bloklar taşınmış ve yığılmış, ardından inşaaya başlanıp taşlar yerleştirilmiş, en son olarak da düzleştirme işlemi yapılmıştır. Keops piramidi için yaklaşık 3 milyon adet taş blok kullanıldığı, bu taşların her birinin yaklaşık ağırlığı 20 ton olduğu farzedilirse sadece yapımdaki taş blokların ağırlığının(yani piramitlerin boş ağırlığının) 60 milyon ton olduğu anlaşılıyor. Bununla birlike o ağırlıkta granit taşların bulundu taş ocağının ise yüzlerce kilometre uzaklıkta olması ayrı bir merak konusu. Ayrıca Mikerinos piramidinin taş bloklarının toplam ağırlığının 4.880.000 tondan daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

İzometrik İnşa

hypn0s | 14 Ocak 2007 18:41

Soldaki araçları kullanarak kendi evinizi inşa edebilirsiniz. Hatta bazılarımızın çok işine yarayabilir.. ben eğlence olsun diye küçük bi ev yaptım. Eğlenceli. Buradan buyurun

“Parke puzzle” veya “Puzzle parke”

Dengeli | 14 Haziran 2006 08:55

Puzzle şeklinde parke, gayet orjinal bir fikir bence. Çocuk odaları, anaokulları veya ilginç bir zemin istenilen yerlerde kullanılabilir. Ama umarım parçalar standarttır yoksa kaplayacak ustanın çekeceği var:) Detaylı bilgi için işte link