bildirgec.org

ilyas salman hakkında tüm yazılar

Lal gece

sonnefes34 | 20 August 2012 18:20

Sinema severler bu yıl oldukça fazla Türk yapımı filmi beyaz perdede izledi. Bu kez yeni bir film vizyona girmek için gün sayıyor; Lal gece. Filmin yönetmeni ve senaristi olan Reis ÇELİK. Lal gece adlı sinema filminde usta oyuncu İlyas SALMAN‘ı baş rolde görüyoruz. Filmde Türkiye’nin oldukça büyük bir sorunu ele almış. Gerçek bir olaydan esinlenen Reis Çelik bu kez çocuk gelinlerin dramını ve çektiklerini filminde farklı bir anlatım ile karşımıza çıkmakta. 2012 yapımı olan film Tiglon şirketinin dağıtımcılığında 24 Ağustos 2012’de vizyona girecek. Filmin kadrosunda ise İlyas Salman, Dilan Aksüt, Sabri Tutal, Mayşeker Yücel, Ahmet Aydın ve Sercan Demirkaya bulunmaktadır. Filmin resmi sitesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Filmin fragmana ise burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sinema Emekçilerinin “Hareket Noktası”

queennothing | 18 November 2009 09:43

1978 senesinde onbir sinema emekçisi tarafından kurulan Sinema Emekçileri Derneği SİNE-SEN, bugüne kadar düzenlediği atölye çalışmaları olsun, sinema sektöründe bulunan insanların haklarını korumak ve Türkiye’de sinema sanatına gerektiği övgüyü gösterebilmek adına yüzlerce projeye evsahipliği yaptı.
Özellikle sinema sektöründe görev alan kimselere (oyuncular, yönetmenler, set işçileri gibi) gösterdiği özenle tanına SİNE-SEN, 16 Kasım 2009, Salı günü gerçekleştirdiği açılışla misyonunu bir kez daha göstermiş oldu.
Şişhane’de ikamet eden Mozaik ve Çini Altgeçidi’ni sinema sektörü çalışanları için düzenleyen SİNE-SEN, ‘Hareket Noktası‘ adını verdiği bu geçitte provalardan, internet bağlantısına, toplantı salonlarından, film izleme sistemine kadar türlü imkanlar sağlamakta.

Ana teması ‘sinema emekçilerinin buluşma, tanışma, uzun vadede paylaşım noktası’ olan merkez, 16 Kasım Salı günü, saat 16:00’da Mustafa Alabora‘nın konuşmasıyla açıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan ve bir çok sinema emekçisinin (Erkan Can, İlyas Salman, Ezel Akay) katılııyla gerçekleşen açılıştan sonra geçit, aktif olarak hizmet veriyor.

Çiçek Abbas

rasgon | 21 May 2009 16:06

Sinan Çetin’in bize çok güzel bir armağanı bence “çiçek abbas”.
Film 1982 yapımı bir komedi ve drama filmidir. Prodüksüyon şirketi KÖK FİLM olup yönetmeni; Sinan ÇETİN, görüntü yönetmeni; Sertaç KARAL, senarist; Yavuz Turgul’dur, müzikler ise Cahit BERKAY’a aittir. Baş rolllerde İlyas SALMAN, Şener ŞEN, Pembe MUTLU oynamaktadır. Film 1982 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü aldı. İlyas SALMAN çiçek Abbas rölünde, Şener ŞEN; şakir, Ayşen GRUDA; Şükrüye, Pembe MUTLU; Nazlı rölünde oynamaktadırlar.
Şakir’in (Şener Şen) yanında çalışan saf bir muavin olan başrol oyuncumuz çiçek Abbas (İlyas SALMAN) minibüs şöförü olup sevdiği kızla (Pembe MUTLU) evlenmek istemektedir. Fakat Şakir’de aynı kıza hastadır ve abbas’ın eline bırakmak istemez.

SİS VE GECE

| 16 February 2009 17:15

Yönetmen : Turgut Yasalar
Senaryo : Turgut Yasalar,Ahmet Ümit (roman)
Turgut Yasalar’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği, Ahmet Ümit’in polisiye romanı “Sis ve Gece”den uyarlanan film. Edebiyat uyarlamaları sinemada her zaman risk taşımıştır; çünkü okur beklediği etkiyi sinemada göremez, bu genellikle böyle olmuştur. Romana fazlası ile sadık kalınmış bu filmde, özellikle kitaptaki karakterlerin ve öykülerinin tamamının filme aktarılması ile de romanın ruhu oturmuş filme. Onlardan biri de İlyas Salman’nın rolü Cuma karakteridir. Baba ve eş katili Cuma karakteri aslında filmin kilit rollerinden biri; bu karakteri kötü kılan koşullardı ve sosyal itelemenin sonucuydu belki de.

Filmin kısaca konusu; Gizli teşkilattan bir elemanın, teşkilatta yaşadığı güvensizlikler ve kafasındaki boşluklar, bununla birlikte yasak aşkı, yasak aşkının birden ortadan kayboluşu ve buna paralel gelişen gerilimli olaylar. Gerilim, polisiye ve aşk öyküsüyle örülmüş bir film ve beklenmedik bir final.

flower ab bus! sinemalarda

dralivolkan | 25 November 2008 10:11

http://www.alkislarlayasiyorum.com/?sayfa=356a192b7913b04c54574d18c28d46e6395428ab&icerikno=1f5a6b8a87cf031adf39f0a0d1105d1e6b50450f

yaratıcı ülke insanımızdan araba arkası yazılar

hoodly | 09 December 2007 11:33

şener şen ve ilyas salmanın oynadığı çiçek abbas filmini bilmeyen yoktur heralde bide filimde kahvede çayları kimin ısmarlayacağı üzerine çıkan tartışmayı sonlandırmak için atışıyorlar ya işte orası filmin en izlenesi yeri olsa gerek.buyrun izlemediyseniz sizi şiddetle izlemeye davet ediyorum yok izlediyseniz bir daha izlemek size bir şey kaybettirmez,şener şen-ilyas salman atışması.

çiçek abbas
çiçek abbas

heralde böyle bir şey sadece ülkemizde mevcuttur ama bizi biz yapan değerlerden biri olsa gerek bu araba/kamyon/minübüs arkasına yazılan yazıların. çok fazla sayıda kendimize has böyle yaratıcılımız sayesinde ortaya çıkardığımız değerlerde mevcut açıkçası ama gelin biz neler yazıyormuşuz onlara bi bakalım.