bildirgec.org

ilköğretim hakkında tüm yazılar

mutlaka ana okulu

nazokiraze | 19 May 2011 19:55

Bazı ebeveynler çocuklarını çeşitli sebeplerle ana okuluna göndermiyorlar.Maddi sebeplerden dolayı olanları bir kenara koyarsak çocuğun okuldan bıkmasından korkan ve bu sebepten ana okuluna gitmesine gerek olmadığını savunan anne babaların yanı sıra bir sene daha okula getir götür derdi ile uğraşmak istemeyenlerin de fazla sayıda olduğunu düşünüyorum.

Oğlum bu yıl ana okuluna başladı ve başladığında kalem tutmayı bilmiyordu (elinde su şişesi veya lolipop gibi dümdüz tutuyordu) uyku saatleri bellisiz, sürekli hareket halinde azgın, kuduruk bir çocuktu.(hala azgın kuduruk ama nedense öğretmeni sınıfında çok uslu olduğunu söylüyor)

EL YAZISI

ozimer | 22 February 2011 16:21

İlköğretime başlayan çocuğunuza el yazısı konusunda yardım etmekmi istiyorsunuz
Ama üzerinden yıllar geçti nasıl yaparım diye düşünmeyin hem çocuğunuz kolayca öğrensin hemde eğlensin

Çocuklar için bilgisayar destekli eğitim siteleri – 1

0770 | 23 September 2010 14:18

Çocukların artık okula başlamadan bilgisayar kullanmaya başladığı günümüzde, bu durumu avantaja çevirmek anne babaların elinde. Güvenlik için filtre kullanmak yetmez, aynı zamanda çocukların bilgisayar ve internet başında geçirdikleri zamanı, mümkün olduğu kadar onların yanında olarak, daha kaliteli hale getirmeliyiz. Anne babalar, çocuklarıyla beraber şu sitelerde hem keyifli vakit geçirip hem de çocuklarının eğitimine biraz daha destek olabilirler.

1.Iknowthat :

iknowthat
iknowthat

Sınıf seviyesine göre kategorilendirilmiş, etkileşimli aktivitelerin yer aldığı siteye üyelik ücretli ancak ücretsiz aktiviteler ve demolar da bulunuyor.

sbs başvuruları

beyrek | 09 March 2010 12:22

milli eğitim bakanlığı (meb) tarafından ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS) başvuruları 8 Mart – 26 Mart tarihleri arasında yapılacak.

sbs ile ilgili tüm işlemler e- okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.
yurtdışından başvuru yapmak isteyen öğrenciler ise milli eğitim bakanlığı (meb) ve ortaöğretim kurumları geçiş sistemi (oges) internet adreslerindeki formu doldurarak yapabilecek
Bu sene 10 ytl olan başvuru ücretleri T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası’na, öğrencinin T.C. kimlik numarası verilerek yatırılacak.

Sağlık mı? Para mı?

24black mamba24 | 17 August 2009 15:31

Bizim için sağlıkta, parada önemlidir. Sağlık mı? Para mı? diye hayatamızda birçok anket görmüsüzdür. Bu anketlere verdiğimiz cevaplar, belki de bizim hayat felsefemizi belirler. Bu soru, arkasından birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Mesela, paran yoksa sağlığının yeterince iyi olmaması, sağlığın yoksa para kazanmanın zor olması gibi…

Hatırlıyorum; İlköğretime giderken rehberlik derslerinde bazen hocamız anket düzenlerdi. Sağlık mı? Para mı? anketini üç derste filan tartışmıştık. Tabi ki her kafadan başka ses çıkıyordu ama küçüklüğümüzün vermiş olduğu para sevdası ile genellikle para ön plana çıkıyordu.

EL İNSAF Ki EL İNSAF

memogen | 06 August 2009 10:55

El İnsaf derken sebepsiz değil tabii ki; Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir talimatname yayınladı. e-okul …
Nedir bu e-okul? Her vatandaş kayıtlı olduğu muhtarlık yani oy kullandığı bölge baz alınıyor.Güzel buna göre ne yapacaksınız? İlköğretime gitmesi gereken çocuğunuz varsa oturduğunuz bölgedeki okula kaydettirebileceksiniz.İlk bakışta Aaa güzel ya , servis mafyasını engelledik,okula kayıtta alınan parayı engelledik, bir okulda yığılma bir diğerinde boşluğu önledik, bu okul kaliteli, bu okul kalitesiz düşüncesini engelledik gibi.
Düşünce olarak güzel gibi görünüyor. Ama bir kanun ,bir genelge yapılırken lütfen biraz dikkat ve sorumluluk çerçevesi içerisinde yapın bu işleri.
Örneğin benim başımdaki olay gibi; Ben Yenimahalle’de çalışıyorum. Eşim Çankaya’da çalışıyor.Ama babadan kalma evimiz Balgat’ta ve doğuşdan itibaren aynı yerde ikamet ediyoruz.Şimdi ben çocuğumu Balgat’taki bir okula verirsem n’olacak.Çocuk 14.00-15.00 de okuldan çıkıyor.Etüd araştırdık en geç 18.00 de çocuğu teslim ediyorlar.Bu durumda söylermisiniz ben ne yapayım.Eşim 20.00 ben 19.30 da evde olabiliyoruz.Hiçbir şekilde çocuğa sahip olma şansımız yok.Evet genelgeyi çıkartan beyler bunları düşündünüzmü hiç? Yok bence düşünmediniz.El insaf beyler el insaf. Hiç değilse anne veya babanın işyeri adresinden birine kayıt şansı tanıyın.
Ama senin bu durumda çocuğun yoksa problemde yok.Bir şeye imza atarken admakıllı okumakta yarar vardır diye düşünüyorum. Tabii okuma yazmanız varsa?!!!!!!

çocuklar için resim yapabilecekleri boyama sayfaları

biSGen | 30 April 2009 18:04

Resim yapmak, çocuk için belki de en geniş anlamıyla kendini ifade ediş biçimidir. Zira bu sayede çocuğun kendi ve çevresi hakkındaki duygu ve düşüncelerini öğreniriz. Resim yapmanın daha pek çok yararlarını sayabiliriz. Söz gelimi; küçük kas gelişimi, bedensel, motor ve bilişsel gelişimi, estetik gelişimi vb…
Bu konuda biraz olsun açıklama arayanlara bu (Bedensel ve Ruhsal Gelişimin En Renkli Sırrı: Resim Yapmak/ Çetin Özbey) ve şu (Okul öncesi çocuklarda resim yapma becerisi kişilik yansıması ifade eder mi? ) linklerdeki yazıları okumalarını öneriyorum. Bir baba, bir eğitimci (her ne kadar branşım farklı olsa da) olarak epey işime yaradı benim.
Madem resim yapmak çocuk için bu kadar önemli/gerekli; anne-babalara, eğitimcilere bu konuda büyük sorumluluk düşüyor demektir.
Paylaşımı seven bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm ve ben de aile geleneğimi bozmayıp elimdekileri (belki de Paulo Coelho’nun “Zahir” kitabında bahsettiği gibi “iyilik bankası”na yatırım yapıyorumdur, kimbilir…) paylaşıyorum.
Görev yaptığım okulda anaokulu öğretmeni olan arkadaşım, oğlum faydalansın diye çocuklar için boyama sayfaları, oyunlar, yap-boz’lar ve daha bir sürü faydalı etkinlik bulunan link yolladı bana. Ben de başka çocuklar da faydalansın diye sizlerle paylaşıyorum bu linkleri…
Merak etmeyin ona bu linkleri bildirgeç’te paylaşacağımı da söyleyip iznini aldım.
Ve ona söz verdiğim gibi; bu yazı, özlem öğretmene ithaftır.

http://www.123coloring.com/
++++

http://www.nationalgeographic.com/coloringbook/archive/
++++