bildirgec.org

hun hakkında tüm yazılar

Türk dünyasının ilk otomobili: attila

tenedian | 04 January 2010 15:17

Hun İmparatorluğu imparatoru Attila‘nın 1550. ölüm yılındayız. Ve Kazakistan Attila adına bir otomobil geliştirerek piyasaya türk dünyasının ilk “yerli yapım” arabası olarak sunmaya hazırlanıyor.

attila
attila

Attila projesi kazak girişimciler tarafından 1993 yılında başlatılmış, “türk ruhuna” uygun olarak tasarlanmaya çalışılmış.
Mesela, yurt (eski türk toplumlarında büyük bir aileyi içinde barındırabilecek şekilde tasarlanmış, büyük kıl çadır.) adı verilen çadırlar örnek alınarak yuvarlak motiflere ağırlık verilmiş, hatta arabaya önden bakıldığında bir yurt motifini de görebiliyorsunuz. Attila logosunda da aynı motif kullanılmış.

attila
attila

teknik spesifikasyonlar ise muğlak durumda. En azından rusça bilmeyenler için öyle; zira konu sadece rusça olarak anlatılıyor. (anlatılıp anlatılmadığını da tam olarak bilemiyorum tabi, sadece tahmin bu)

attila
attila
attila
attila

Kaynaklar: guneyturkistan.wordpress.com
/southturkistan.wordpress.com
attila anasayfası

ne yer ne içerlerdi 2

admin | 06 March 2009 09:40

Çin Tang Hanedanı ilk porseleni üreten medeniyettir,bu yüzden yemekler porselen eşyalar kullanılarak yenilirdi.Geçmişten beri en önemli içecekleri olan çayın ilk kştabı da bu dönemde yazılmıştır.Tang hanedanlığı döneminde Fener Bayramı adı verilen bayram günlerinde pirinç unundan yapılan ve Tangyuan verilen bir tatlı yenilirdi.

Hun İmparatorluğu av etine düşkün bir millet olarak bilinir,en çok koyun eti , arada sırada da at eti yiyen Hunlar,kımız içerlerdi.Orta Asya’da pastırmayı ilk yapan kişiler Hunlardır.