bildirgec.org

hun imparatorluğu hakkında tüm yazılar

Türk dünyasının ilk otomobili: attila

tenedian | 04 January 2010 15:17

Hun İmparatorluğu imparatoru Attila‘nın 1550. ölüm yılındayız. Ve Kazakistan Attila adına bir otomobil geliştirerek piyasaya türk dünyasının ilk “yerli yapım” arabası olarak sunmaya hazırlanıyor.

attila
attila

Attila projesi kazak girişimciler tarafından 1993 yılında başlatılmış, “türk ruhuna” uygun olarak tasarlanmaya çalışılmış.
Mesela, yurt (eski türk toplumlarında büyük bir aileyi içinde barındırabilecek şekilde tasarlanmış, büyük kıl çadır.) adı verilen çadırlar örnek alınarak yuvarlak motiflere ağırlık verilmiş, hatta arabaya önden bakıldığında bir yurt motifini de görebiliyorsunuz. Attila logosunda da aynı motif kullanılmış.

attila
attila

teknik spesifikasyonlar ise muğlak durumda. En azından rusça bilmeyenler için öyle; zira konu sadece rusça olarak anlatılıyor. (anlatılıp anlatılmadığını da tam olarak bilemiyorum tabi, sadece tahmin bu)

attila
attila
attila
attila

Kaynaklar: guneyturkistan.wordpress.com
/southturkistan.wordpress.com
attila anasayfası

Türkler Anadolu’ya 1071’de girmemişler

Gwain | 12 May 2008 18:11

Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem memiş, Anadolu’ya Türklerin 1071’de girdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını, arkeolojik buluntularda, bundan 8000 yıl önce de Anadolu’da Türklerin olduğuna dair belgeler olduğunu söylemiş.

Bugün gazetesine verdiği demeçte memiş şunları söylemiş : “Eldeki metinler bize M.Ö.2 bin 200’lere ait bir olayı naklediyor. Mezopotamya’dan gelip, Fırat nehri’ni geçen Akat Kralı Anadolu’ya geçmiş. Anadolu’da o zaman bulunan küçük şehir devletlerinin 17 tanesi Hatti Kralı Pampa’nın önderliğinde bir araya gelmişler ve vatanlarını korumak için Akat Kralı’na karşı mücadele etmişler. Bu 17 kraldan birisi de çivi yazılı metnin 15. satırında geçen Türki Kralı İlşu-Nail‘di. Burada geçen Türki kelimesinin Türk olduğuna şüphe yok. Bu hesapla 4 bin 250 yıl önce Anadolu’da Türk kavmi olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız.”