bildirgec.org

hobbit hakkında tüm yazılar

Birisi “Hobbit Fragmanı” mı dedi?

dkamoy | 21 December 2011 14:47

Orta Dünya’nın temellerini atan J.R.R. Tolkien‘in Hobbit isimli fantastik kitabının beyaz perdeye uyarlandığını sağır sultan duymuştur sanırız. 2012’nin 14 Aralık’ında sinemalara gelecek olan filmin 2:32 dakikalık, dişe dokunur fragmanı, Yüzüklerin Efendisi filmleri ve fantastik dünyanın hayranlarını epey heyecanlandırdı. Siz de merak etmediniz mi bu 1 yıl önceden çıkan fragmanı? Öyleyse, buyrun yazının devamına.

dünyanın en garip lokantaları – 1

xerre | 13 August 2008 09:05

buradaki hapishane temalı lokanta gibi şıradışı, kimi zaman mide bulandıran kimi zaman da şaşırtan bir dolu lokanta mevcut. ve bu garip lokantaların çoğu da japonya da bulunmakta.
bunlardan bir kaçı şu şekilde:

1- yamyam suşi – tokyo, japonya
suşi servisi yapan bir lokanta. garip(!) olan kısmı ise suşilerin, hamurdan yapılmış bir insan vucudunun içinde gelmesi. müşteriler neşter yardımıyla hamuru kesip iç organı şeklinde yapılmış suşilere ulaşıyor. aslında biraz bunu andırmıyor değil. müşteriler ayrıca, isteğe bağlı olarak, gerçek bir kadının, vücudunun üzerinden de sışi yiyebiliyorlar..

“the hobbit” filmi geliyor

Turkpanzer | 21 December 2007 12:13

the hobbit - there and back again
the hobbit – there and back again

yüzüklerin efendisi hayranları için sonunda iyi haber dün geldi. new line cinema, mgm ve peter jackson‘ın bu hafta beraber yaptıkları ortak basın toplantısında “the hobbit” filmleri için düğmeye resmen basıldığını açıkladılar.

daha önceden macrowins‘in bildirdiği taraflar arası pürüzlerin hepsi çözümlenerek anlaşmaya varılmış.
Proje iki film üzerine yapılıyor ve ilk çekimler 2009’da başlayarak eş zamanlı olarak gerçekleştirilecekmiş. ilk film “the hobbit” ismi ile 2010 yılında ve devam niteliğindeki ikinci filmin ise 2011 yılında gösterime girmesi planlanıyormuş.

Hobbit’e Yeni Yönetmen mi Geliyor?

Druid | 01 December 2006 09:33

Güvenilir kaynaklar tarafından belirtildiği üzere; Sam Raimi, Hobbit’i yönetmeye çok yaklaşmış. Peter Jackson’un projeyi bıraktığını açıklaması sonucu, Spider Man’ın yönetmeni onun yerine geçebilir gibi görünüyor. 1959 doğumlu Raimi’nin en son yönettiği film Spider Man III. Henüz Sam Raimi tarafından bunu kabul yada red eden bir açıklama gelmiş değil. Ancak görünen o ki her ne kadar bazı otoriteler tarafından Jackson’un bu açıklamayı anlaşmalığı çözmek için pazarlık unsuru olarak kullanmak üzere yaptığı yönünde iddialar varsa da Jackson yerine yönetmen arayışlarına başlanmış.

New Line, Hobbit ve LOTR Prequel çekecek, ama…

cemshid | 20 November 2006 13:45

Peter Jackson
Peter Jackson

New Line, sonunda Hobbit ve olası bir LOTR Prequel’i için adım atıyor. Peter Jackson’ın çektiği şahane 3 filmden sonra, mutlaka Peter Jackson’la çalışacaklarını duyurmuşlardı. Lakin LOTR – The Fellowship of the ring filminin gelirlerinin dağıtımındaki bir anlaşmazlık yüzünden Peter Jackson’ın şirketiyle mahkemelikler.

Peter Jackson’da mahkeme bitene kadar, davalı olduğumuz bir şirkete bağlanıp, bu kadar emek ve bağlılık isteyen bir projeye giremeyiz birlikte diye görüş bildirmiş.

kıllı hobbit

hales | 13 September 2006 15:25

Radikal’de çıkan habere göre İngilter’de Yüzüklerin Efendisi adlı roman müzikal olarak sergilenecekmiş ve “kıllı hobbit” aranıyormuş. Türkiye’de olsalar pek bir sıkıntı çekmezlerdi sanki; ) haberi de burda

Zork meselesi

admin | 06 March 2002 10:16

[“Bilgisayar oyunları hakkında bir hâtırat” isimli yazının ikinci bölümüdür]

Zork aslında varlığını iki oyuna borçluydu. Dungeons and Dragons, -bilgisayarsız oynanan bir masa üstü fantazi oyunu- ve demin de bahsettiğim Adventure isimli, bilgisayara taşınmış, Dungeons and Dragons uyarlaması.

MIT’ci gençlerin sadece kendi eğlenceleri için hazırladıkları zor oyun, MIT’nin sınırlarını aşıp bütün dünyada popülerleşiveriyor. Bu arada okullarını bitiriyorlar (Bir tanesi tıp mezunu). O kadar iyi arkadaşlar ki, okulu bitirince gidecek, beraber olacak bir yerleri olsun diye 1979’da Infocom şirketini kuruyorlar. Infocom’un ilk ürünü de tabii Zork I. Kendilerine bir dağıtıcı arıyorlar. Microsoft, üzgünüz biz Adventure’ı satacağız. Aynı konseptte iki oyun birden satamayız diyor. Bill Gates’in de aslında bir Zork hayranı olduğunu öğrendiklerinde, iş işten geçmiş, Zork’u dağıtma hakları çoktan PS Inc. tarafından alınmış oluyor.

Bu şirket, daha sonra VisiCorp ismini alıp, VisiOn isimli arayüzü yaratacak ve Bill Gates’e Windows’u yaptıracak şirket. Daha doğrusu Bill Gates rekabetinin demir postalları altında ezilecek ilk şirket. Zaten Infocom’cular da PS’den hiç memnun kalmıyorlar ve Zork II ve III’ü kendileri dağıtıyorlar.

Oyunu kişisel bilgisayarlarda (o zamanlar en fazla ram 16K) çalıştırabilmek için çok uğraşıyorlar. Zork, ne de olsa bir 1MB’lik bir Mainframe oyunu. Bunun için Zork Interpreter Program (ZIP, Bilgisayar dünyasındaki etkinin büyüklüğüne bakar mısınız?) diye sıkıştırmalı yeni bir dil yaratıp, oyunu baştan yazıyorlar. Ayrıca değişik bilgisayarlarda çalışabilmesi için, her platforma özel birer de ZIL (Zork Implementation Language) yazıyorlar. Yani sırf Zork çalışsın diye platform sayısı+1 bilgisayar dili yazılıyor. Piyasaya çıkan Zork I, sadece 16K’lık bilgisayarlarda çalışabilsin diye epey kırpılıyor. Ve arta kalan kısımları Zork II ve III’e malzeme oluyor.

Bundan sonra hemen her konuda ve her dekorda geçen bir sürü text adventure çıkıyor. Bilgisayarlar geliştikçe, örneğin standart RAM 48K’ya yükselince bunlara kabul edilebilir resimler de ekleniyor. J.R.R. Tolkien’in Hobbit’i bunlardan biri. Hobbit’in adventure tarihinde özel bir yeri daha var: Bitirebilmek için en az bir kere “THORİN’E SÖYLE BENİ HAVAYA KALDIRSIN” gibi dolaylı bir emir vermeniz gerekiyor. Hobbit ayrıca ZX Spectrum’umla, benim ilk karşılaştığım, ve daha 9 yaşında olup ingilizce bilmediğimden hakkını veremediğim adventure oyunu.

Grafikli oyunların çıkmasıyla, bilgisayar oyunları insanın hayal gücünü kontrol altına almaya başlıyorlar. Metinlerle oynarken, kendiniz tasarladığınız ve tahminen hala dünyada hiç bir bilgisayarın yarışamayacağı güzellik ve çözünürlüğe sahip hayal gücü dekorları, bir kenara itilip kocaman piksel piksel çirkin grafikler burnunuza sokuluyor ve size “Hayır, orası senin hayal ettiğin gibi değil. Aynen böyle!” deniyor.

ZORK I

“Zork’a hoş geldiniz.