bildirgec.org

history hakkında tüm yazılar

Les cent et une nuits de Simon Cinéma (1995)

queennothing | 28 November 2011 19:01

Sinemanın 100. yılı şerefine hoş bir film çekmek isteyen Agnes Varda, 1995 senesinde karşımıza “Les cent et une nuits de Simon Cinéma” ile çıktı. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı adayı oldu. Fransız aktör Michel Piccoli‘nin başrolünde yer aldığı ve Julie Gayet’in yardımcı rolü üstlendiği filmde Marcello Mastroianni‘den Jean-Paul Belmondo‘ya, Sandrine Bonnaire’den Jean-Claude Brialy’e, Catherine Deneuve’den Alain Delon’a, Clint Eastwood, Jeanne Moreau, Jane Birkin, Isabelle Adjani, Harrison Ford, Gerard Depardieu’ya kadar bir çok ünlüyü görmek mümkün. Orjinal süresi 100 dakika olan film, İngilizce’ye “A Hundred and One Nights” olarak çevrildi.

Vatan ve Namık Kemal (1951)

elizabethtaylor | 08 November 2011 13:59

1957 senesinde yitirdiğimiz Talat Artemel, Sami Ayanoğlu ve Türk Sineması’nın ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku‘nun birlikte çektikleri sinema filmi “Vatan ve Namık Kemal“, 1951 senesinde gösterime girdi. Sinemamızın usta aktrislerinden Fatma Girik ile usta aktör Cüneyt Arkın‘ın başrollerini paylaştıkları filmde Yıldırım Önal, Cüneyt Gökçer, Münir Özkul, Sadri Alışık, Pola Morelli, Muazzez Lutas, Orhan Elmas, Aydemir Akbaş, Müfit Kiper, Hüseyin Baradan ve Kemal Ergüvenç gibi isimler de rol alıyor. 1840 ile 1888 tarihleri arasında yaşamış olan usta şair/ yazar Namık Kemal’in yaşaımını anlatan film, Türk Sineması’nın az bilinen değerli eserlerinden biri.

Görünmeyen (2011)

queennothing | 08 November 2011 12:16

Adanalı yönetmen Ali Özgentürk‘ü “Yengeç Oyunu”, “Balalayka” gibi yapımlardan biliyoruz. Yönetmenin 2011 senesinde çektiği sinema filmi “Görünmeyen“, senenin en ilgi çekici Türk filmlerinden biri. İKSV tarafından düzenlenen film festivalinde gösterimi yapılan filmde Halil Ergün, Alman aktör Udo Kier, Gürgen Öz, Muhammet Uzuner ve Ferda Işıl gibi isimler rol alıyor. Özgentürk’ün seneler evvel günlüğüne yazdığı satırlardan ve Macar besteci Béla Viktor János Bartók’un yaşamından etkilenilerek çekilen filmin orjinal süresi 120 dakikadır.

Shakespeare gerçek miydi?; Anonymous (2011)

queennothing | 29 October 2011 14:22

Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich‘i “Stargate”, “Godzilla”, “2012”, “10,000 BC” gibi yapımlardan tanıyoruz. Yönetmenin 2011 senesinde tamamladığı sinema filmi “Anonymous“un senaryosu John Orloff tarafından yazıldı. Başrollerinde İngiliz aktör Rhys Ifans, Vanessa Redgrave, Sebastian Armesto ve Rafe Spall’ın rol aldıkları yapımda Xavier Samuel, Sam Reid, Edward Hogg, David Thewlis, Jamie Campbell Bower, Joely Richardson, Sebastian Armesto gibi isimler de rol alıyor. Çekimleri Almanya’da tamamlanan yapımın orjinal süresi 130 dakikadır. Filmin resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Nalın Ağacı; L’albero degli zoccoli (1978)

queennothing | 22 October 2011 10:48

1931, İtalyan doğumlu yönetmen Ermanno Olmi‘yi “Il posto” filminden tanıyoruz. İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının önemli temsilcilerinden biri olan yönetmenin 1978 senesinde çektiği sinema filmi “L’albero degli zoccoli“, sinema tarihine verilmiş ve neredeyse gerçeklerin kameraya çekildiğine inandıracak kadar ustaca kotarılmış bir eserdir. Al Pacino ve Ken Loach’ın en sevdikleri film olan yapım, Japonya Sinema Eleştirmenleri Derneği, BAFTA Ödülleri, Cesar Ödülleri, Fransa Film Eleştirmenleri Derneği, İtalya Film Eleştirmenleri Derneği, New York Film Ödülleri ve Kansas Film Festivali’nde çeşitli ödüllere layık görülürken Cannes Film Festivali’nde hem Altın Palmiye hem de Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Orjinal süresi 186 dakika olan filmde 2006 senesinde yaşamını yitiren İtalyan aktör Luigi Ornaghi, Francesca Moriggi, Omar Brignoli gibi isimler rol alıyor.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

queennothing | 17 October 2011 23:24

İngiltere’nin ‘özgürlükçü’ yönetmeni Ken Loach‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Wind That Shakes the Barley“, 2006 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Türkçe’ye “Özgürlük Rüzgarı” olarak çevrildi. İngiltere’de düzenlenen bir film festivalinde dört dalda ödüle aday gösterilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın palmiye Ödülü’ne layık bulundu. Avrupa Film Ödülleri ve Goya Ödülleri’nde de adaylığı bulunan yapımda İrlandalı aktör Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham ve Orla Fitzgerald rol alıyor. Çekimleri İrlanda’da gerçekleşen filmin orjinal süresi 127 dakikadır.

Napoléon (1927)

elizabethtaylor | 16 October 2011 20:46

1889 ile 1981 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız yönetmen Abel Gance, en önemli yapıtı olan “Napoléon“u 1927 senesinde çekti. Napoleon Bonaparte’nin yaşamından uyarlanan filmde ‘Napolyon’u Albert Dieudonné, Napolyon’un çocukluğunu Vladimir Roudenk, ‘Maximilien Robespierre’yi Edmond Van Daële, ‘Danton’u Alexandre Koubitzky, ‘Marat’ı Antonin Artaud, ‘Josephine’i Gina Manès, ‘Marie Antoinette’yi ise Suzanne Bianchetti canlandırıyor. New York Film Festivali’nde Özel Ödül kazanan filmin orjinal süresi 330 dakikadır. Fransız Devrimi’nin ana sebebi Napolyon’un yaşamını sessiz ve renksiz anlatan film, seyircisine ilginç bir 6 saat sunuyor.

Cezayir Savaşı; La battaglia di Algeri (1966)

queennothing | 16 October 2011 11:55

1919 ile 2006 tarihleri arasında yaşamış olan İtalyan yönetmen Gillo Pontecorvo‘nun yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “La battaglia di Algeri“, 1966 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Pontecorvo ile Franco Solinas tarafından yazılan filmde Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef Saadi, Samia Kerbash, Omar, Ugo Paletti ve Fusia El Kader rol alıyor. İngilizce’ye “The Battle of Algiers” olarak çevrilen bu savaş filmi, Türkçe’ye “Cezayir Savaşı” olarak geçti. Orjinal süresi 121 dakika olan “La battaglia di Algeri”, kendisinden seneler sonra çekilen “Traffic”, “Splendor”, “Jin-Ro”, “Inglourious Basterds” gibi yapımları etkiledi. İtalya – Cezayir ortak yapımı olan film, yönetmen Ken Loach‘ın favorileri arasında yer alıyor.

Yağmuru Bile; También la lluvia (2010)

elizabethtaylor | 04 October 2011 21:58

Te doy mis ojos” (Gözlerimi de Al) ile tanıdığımız İspanyol yönetmen Icíar Bollaín‘in elinden çıkan “También la lluvia” (Even The Rain – Yağmuru Bile), 2010 senesinde çekildi. Senaryosu Paul Laverty tarafından yazılan film, Sinema Yazarları Derneği, Berlin Uluslarası Film Festivali, Goya Ödüller, Avrupa Film Ödülleri başta olmak üzere toplamda 16 ödül birden kazandı. Başrolünde “Paramparça Aşklar Köpekler” filminden tanıdığımız aktör Gael García Bernal‘ın yer aldığı filmde Luis Tosar, Karra Elejalde, Raúl Arévalo, Juan Carlos Aduviri, Cassandra Ciangherotti, Carlos Santos, Vicente Romero, Milena Soliz ve Pau Cólera gibi isimler de rol alıyor. Filmin resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Shanghai (2010)

elizabethtaylor | 30 September 2011 10:52

1408, The Rite gibi yapımların yönetmenliğini yapan İsveçli sinemacı Mikael Håfström tarafından çekilen sinema filmi “Shanghai“, ülkemizde 7 Ekim 2011 tarihinde gösterime girecek. Senaryosu Hossein Amini tarafından yazılan filmde Altın Küre adaylığı bulunan Amerikan aktör John Cusack, Hong Konglu aktör Yun-Fat Chow ve Çinli yıldız Li Gong‘un yanı sıra Ken Watanabe, David Morse, Jeffrey Dean Morgam, Franka Potente, Hugh Bonneville ve Christopher Buchholz gibi isimler de rol alıyor. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen film, 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı.