bildirgec.org

hippi hakkında tüm yazılar

Altamont 1969

gkncvs | 09 July 2010 13:56

Woodstock 1969 denince birçok insanın aklına güzel şeyler gelir.’’Savaşma, seviş’’ sloganının işe yaradığı bir zamandır.Hatta birçok insan için zaman makinesiyle gidilecek ilk duraktır.Woodstock’da 500000 insan müziğin gücüyle bir araya gelmiş ve yıllarca unutulmayacak bir olayın parçası olmuştu.Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who ve diğerleri, herkes oradaydı.Bütün bunların yanında olayın ticari boyutu da vardı.Yüz binlerce kişinin bir araya toplandığını gören organizatörler için yeni fırsatlar doğmuştu.Batı kıyısında(San Francisco) da bir Woodstock yapma fikri bu sayede ortaya çıktı.

Woodstock Müzik Festivali'nin afişi
Woodstock Müzik Festivali’nin afişi

Woodstock’tan 4 ay sonra Altamont Yarış Pisti’nde Rolling Stones’un önderliğinde ücretsiz bir konser planlanır(Ücretsiz olması yanıltmasın.Konserin görüntü ve ses kayıtlarından elde edilecek gelirin yanında bilet geliri önemli değildir.Ne kadar çok kişi gelirse o kadar iyidir.Zaten olayın sansasyonel boyutu Rolling Stones gibi bir grup için çok daha önemlidir).

Altamont Konseri'nin afişi
Altamont Konseri’nin afişi

Konserin güvenliği için, Grateful Dead’in kurucusu Jerry Garcia’nın tavsiyesiyle, Hell’s Angels ile 500 dolarlık bira karşılığı anlaşılır.Bu Hell’s Angels için alışılmadık bir durum değildi.Daha önce de Grateful

Jerry Garcia
Jerry Garcia

Dead ve Jefferson Airplane gibi grupların konserlerinde bedava bira karşılığı aynı işi yapmışlardı.Ama unutulan bir durum vardı.Bu adamlar gerçek anlamda vahşilerdi.Kulüp kuralları arasında ’’California sürüşlerinde, silahlar sadece 06:00 ile 16:00 saatleri arasında kullanılacaktır’’ olan bir topluluk pek de sevecen gözükmüyor zaten.

Jefferson Airplane
Jefferson Airplane

6 Aralık 1969 günü organizasyon başlar.Daha birkaç saat geçmeden Jefferson Airplane’den Marty Balin ve ‘’Hayvan’’ lakaplı bir Hell’s Angels arasında bir kavga meydana gelir.Seyircilerden birine saldıran Hayvan’ı uyaran Marty Balin, Hayvan tarafından yumruklanır ve bayılarak yere düşer.’’Gimme Shelter’’ filminde olayın her anı görülebilir.Ellerinde bilardo sopaları olan bazı Hell’s Angels üyeleri seyircileri öldüresiye dövmektedir.Bu sırada Grace Slick sahneden sakin olun çağrısı yaparken, Paul Kartner, Hayvan ile tartışmaktadır.

Jefferson Airplane konseri sırasında çıkan kavga
Jefferson Airplane konseri sırasında çıkan kavga

Akşama doğru bütün ön gruplar çalmayı bitirir.Artık bütün kalabalık Rolling Stones’un sahneye çıkmasını beklemektedir.Fakat Rolling Stones, vakit gece yarısını geçtiği halde sahneye çıkmaz.Kalabalık, uyuşturucu ve alkolün üzerine bir de grubun gecikmesi eklenince iyice gerilir.Gündüz yaşananlardan sonra gecenin de olaylı geçeceği belli olur.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.

CHARLES MANSON: “HEM TANRIYIM HEM DE ŞEYTAN”

neceff | 09 October 2008 12:59

Kurbanlarının lanetlenmiş ruhlar olduğuna ve lanetli ruhları öbür tarafa geçirebilecek tek kişinin; kurtarıcı ruhun kendisi olduğuna inanan ruhlar vardır. Hayatta kendilerine biçtikleri rol hiç de azımsanmayacak kadar büyüktür. Kimi karizma öyle güçlüdür ki, bu etkileme sanatı karşısında çaresiz kalırsınız, gördüklerinize bir türlü inanamazsınız. Bu lider özelliği anlaşılmaz, sürükleyici bir güçtür. Hitler’in Almanyasını kendi doktrinine inandırması ve kitleleri etkilemesinin bir benzeri; mikro ölçekli soykırımından başka bir şey değildir. Manson’da da olan güç. Ama öyle bir güçtür ki, işlenilen cinayetler bir kenera, mahkemede dahi davalarını yönetebilmesini sağlayıp, müritlerini mahkemeye emekleterek getirtecek bir güç.

BİR VADİ OL; KADERE KARŞI DÖVÜŞMEYİ BIRAK VE BEKLE. O SANA AKACAKTIR…

Yattığı hücresine dünyanın her yanındaki gençlerden hala binlerce mektup yağan bir seri katille karşı karşıyayız. Anlaşılması gereken konu ise, masum insanları öldürmenin niye bu kadar popiler hale gelebildiği ve bu kadar yüceltilebildiğidir. Böyle bir durumda tartışılması gereken, ne Charles Manson‘ın geçmiş analizi ne de bunları neden yaptığıdır. Onu anlamaya çalışmak değildir önemli olan… Anlayınca değişecek bir sonuç olmadığı gibi, ne onun ne de müritlerinin yaptıklarının doğrulanabilecek bir durumu yoktur. Önemli olan konu, bu insanların nasıl bu kadar hipnotize olabildiği ve böyle bir duruma hayranlık duyabildiğidir. Bir seri katilin felsefesi ile yüceltilmesi bana göre oldukça tuhaf. Bu durum ne gidenleri geri getirir ne de Manson‘ın fan kitlesinin varlığını değiştirir.

Peace Brothah!

| 25 June 2007 16:48

Yazının içeriğini belirtmeden bu başlığın ne ile ilgili olabileceğini sordum muhterem bir kişiliğe.
Barış Manço dedi.
Değil…
60 kuşağının en önemli hareketi. Amerika’nın yürüttüğü Vietnam Savaşı’na karşı “savaş karşıtı” politik bir görüş belirterek güçlü bir akımın ve ekolün önderliğini yapmışlardır. Hippiliğin nihilizme, satanizme ya da rock kültürüne nazaran daha az anarşik bir yapı olduğu ileri sürülüyor. İçinde saklı alt mesajlardan ziyade görünen kısmı ile mütemadiyen esrar içip sevişen (Aşk ve esrarla mest olmuş),avarelik edip sıkıcı bir monotonluk içinde olan, tam anlamıyla bir gençlik kaybı olarak görülen bir topluluk hippiler. Halk dilinde ise çiçek çocuklar, anarşık komün, ye iç sıç yat kolonisi, çok da s****deydi topluluğu vb. adlar taşırlar.
Lakin doğaya saygı gösteriyorlardı, görünürde hiç bir iş yapmadıkları halde 5 parasız yaşamayı başarabiliyorlardı, hümanist idiler, kollektif çalışıyorlardı, özgürlükçü idiler,ne diyelim kırılgan isyancılar idiler.
Ekşi şöyle der:

Hippilik kayıtsız şartsız, bütün varlığınla, maddi ya da manevi hiç bir şeye ait olmamaktır.
iyiliktir, düşünmektir, aramaktır, tecrübedir, keşfetmektir.
illaki yaptığım her şeyin bir anlamı olmalı bir isim koymalıyım bunlara dersen de, hipilik hipiliktir.
kısacası hipi olmak için hipi olunmaz.
örnek: otostop çekmektir. 40 derece sıcakta farımıs bir vaziyette sırtındaki yirmi kiloluk çantaya katlanmasını bilip, ‘ahbap, bence şu gelen otobüse atlayıp geri dönelim!’ dememektir. gitmektir. gidebildiğin kadar gitmek. umudunu hep taze tutmaktır.
köksüz yaşamaktır. rüzgar gibi.

Devam:

burçlara göre erkekler

beyrek | 28 March 2007 02:44

http://www.lahana.org/links/Burclar_Erkekler.html