bildirgec.org

helikopter hakkında tüm yazılar

Helikopterler

nihat83 | 21 July 2010 17:57

Ülkemizde malesef medyamızda çalışanlar ya çok bilgisiz yada haberi hızlı yetiştirmek yüzünden çok hata yapıyorlar.
Geçenlerde yine haberleri izlerken sikorskylerle operasyona çıkıldı denip görselde başka bir helikopterin gösterildiğini gördüm.

Şimdi Askeri Helikopterleri Tanıyalım.

Sikorsky UH-60 Black Hawk (skorski)
askeri personel taşıyıcı

sikorsky
sikorsky

Bell AH-1 Cobra (kobra)
yer hedeflerine karşı etkili saldırı helikopteri
israil, amerika, kore,japonya, Türkiye gibi ülkeler kullanıyor.

kobra
kobra

Sesinizle uçurun!!!

Beacool | 30 January 2010 10:42

Küçüklüğümde bir sürü model asker ve alet oyuncaklarım vardı. Bunlar arasında Apache ve Skorsky helikopterlerim en sevdiklerimdendi. Ve ben o dönemlerde çok çok pahalı olan (ki halen öyle) model helikoptere özenerek bakardım…

Derken pillerin daha verimli hale gelip materyallerin hafiflemesi daha kuvvetli ve az enerji çeken motorların üretilmesiyle birden hayatımıza şarjlı uçan helikopterler girdi. Çesit çesit olanların içinde ise halen alamadığım dört kanallı Apache’ye arada gider gider bakarım (hediye etmeyi seven biri varmı??)

Bladestar

angelsdemos | 10 November 2009 14:42

FlyTech Bladestar
FlyTech Bladestar

Bildiğimiz helikopter uçuşunu değiştiren iç mekânlarda uçan bir makine. Gelişmiş otopilot modu ve sensör tabanlı navigasyonu ile engellere çarpmadan ya da siz elinizle yönlendirerek gider.3 kanallı kızıl ötesi kumandası ile kontrol elinizde.

Özellikleri

  • Şarj edilebilir
  • Havada Gezinme Özelliği
  • Otopilot
  • Yapayzeka
  • 2 tane kuyruk pervanesi 2 tane ana pervanesi, it dalaşı aksesuarı ve koruyu taşıma çatası

Bayan sürücünün anıları 1

nacak | 22 May 2009 12:58

Ehliyeti aldığım ilk gün …..
Ehliyet kursundan direksiyon hocamla konusuyoruz .
-Aman kızım trafiğe çıkacağın gün bana haber et olur mu ? diyor bana . Hemen balıklama atlıyorum.
-Hayırdır hocam , neden ?
-Ben o gün trafiğe çıkmayacağım .
Gülüyoruz hep birlikte .

Arabayı aldığım ilk günler …
Geniş , boş bir pazar alanında çalışmaya başlıyoruz .Sonra bir bakıyorum dikiz aynasından . Arkamda kocaman bir konvoy oluşmuş .Ben sağa dönüyorum arkamda koca bir konvoy -ben diyeyim 10 araç siz deyin 20 araç – sağa dönüyor . Sola dönüyoruz yine hep birlikte , konvoydakiler ve ben . Ne oluyoruz anlayamadım önce . Acaba trafiğe çıkacak olmamı protesto etmek için toplanmış bir grup mu ? Ya da direksiyon hocam mı ayarladı bunları ? Bu düşünceler arasında bir sağa bir sola dönerek pazar yerinin içinde habire dolaşıyoruz.

Sonra anladı gariplerim benim acemi bir sürücü olduğumu ve pazar yerinde çalıştığımı . Meğer belediye hemen yakındaki ana yolu kapatınca , ara yola sapan herkes soluğu pazar yerinde almış. Durum anlaşılınca beni takip etmekten vazgeçip ayrıldılar artık peşimden …

Gökyüzündeki otelinizde bir gece !

turkman | 28 March 2009 10:40

Bugünlerde Hotelicopterfirmasının 2004 yılından beri üzerinde çalıştığı 2 büyük proje bayağı ses getireceğe benziyor. Birincisi “Dünyanın en büyük helikopteri”, ikincisi ise “Dünyanın uçan ilk oteli”. Firmanın 2004’ten beri üzerinde çalıştığı Sovyet yapımı Mil V-12 helikopteri ile 5 yıldızlı otel standartlarında yakında hizmet vermeye başlayacak. Hizmet olarak oda servisinin dışında, Spa seansları, yoga dersleri, oyun salonu ve çay bahçesi ile extradan hizmet havada ayağınıza gelecek. Boyut olarak 14 metre yüksekliğinde ve 42 metre uzunluğundaki bu otel saatte 255 km hız yapabiliyor. Ayrıca 1030 km ye kadar uçma menzili var. Fiyatı henüz açıklanmasada uçuşlar 26 temmuzda başlıyor.

arıkopter

nazokiraze | 26 February 2009 16:33

Ülkemizin ilk helikopteri arıkopter seneye deneme uçuşunda. İlk Türk helikopteri olarak üretilen arıkopter, 35 milyon lira kaynakla hayata geçirildi.Yüzde yüz Türk helikopteri olarak tasarlanan arıkopter, ‘Havacılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Projesi’ nde üretilecek.

Arıkopter beş kişi alacak şekilde tasarlandı ve yüksek güvenilirlige sahip.Projede 150 kişi yer aldı , ayrıca proje için başbakandan da randevu alınmış.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) tasarlanan arıkopter, Ankara TUSAŞ tesislerinde montajlanıyor.Arıkopter, yangın,kurtarma gibi hizmetlerde kullanılacak. Proje şimdiye kadar saklanmıştı, bunun sebebi ulusal proje oldugu içindi.