bildirgec.org

helene de fougerolles hakkında tüm yazılar

Bil Bakalım; Va savoir (2001)

queennothing | 10 October 2011 22:02

1928 doğumlu Jacques Rivette‘yi “La belle noiseuse” adlı yapım ile tanıyoruz. Yönetmenin çektiği “Va savoir” adlı sinema filmi 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Pascal Bonitzer, Christine Laurent ve yine Rivette tarafından yazılan yapımda Fransız aktris Jeanne Balibar, Marianne Basler, Fransız aktris Hélène de Fougerolles, Catherine Rouvel ve İtalyan aktör Sergio Castellitto rol alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olan filmin kostüm tasarımcılığını Laurence Struz, düzenlemelerini ise Nicole Lubtchansky yaptı. Orjinal süresi 220 dakika olan film, İngilizce’ye “Who Knows” olarak çevrilirken Türkçe’ye “Bil Bakalım” diye geçti.

Mutants (2009)

gorcun | 05 January 2010 12:55

2000’lerde yükselen Fransız gerilim-korku sinemasının etkileyici örnekleri arasında 2009 yılında çekilen filmleri sayamamış olsakta yine 2009 yılında çekilmiş olan bir Fransız geriliminden bahsetmek istiyorum. David Morlet’in yönetmenliğini yaptığı ”Mutants” fazla ses getirmemesine rağmen kayda değer filmlerden biri olarak görülebilir. Dünya gündeminde olan ”Domuz Gribi” salgınıyla da bir şekilde özdeşleştirebileceğimiz salgın paranoyasını elle tutulur, gözle görülür hale getiren senaryolardan biri olan ”Mutants” artık korku sinemasının en çok işlenen konusu olan virüs salgınına farklı bir taraftan bakıyor.

Virüs salgını tehdidinde Fransa’yı izlediğimiz filmde ana karakterler Marco ve Sonia yanlarında bir askerle virüsten kaçmaya çalışmaktadırlar. Kısa süre sonra Marco, öldürücü virüsten etkilenecek ve mutasyona uğramaya başlayacaktır. Sonia’yı ise hayatta en sevdiği insan olan Marco’yu virüs bulaşmış bir mutant olsa dahi sevmekten vazgeçmeyen ve onun için mücadele eden güçlü kadın karakter olarak görüyoruz.