bildirgec.org

hayao miyazaki hakkında tüm yazılar

Komşum Totoro; Tonari no Totoro (1988)

queennothing | 07 August 2011 18:18

Uzakdoğu Animasyon Sineması’nın usta ismi Hayao Miyazaki‘den güzel bir film daha; “Tonari no Totoro“. 1988 senesinde gösterime giren film, Satürn Ödülü adaylığı yanısıra Japonya’da gerçekleştirilen bir çok festivalde çeşitli ödüllere layık görüldü. İngilizce’ye ‘My Neighbor Totoro’, Türkçe’ye ise ‘Komşum Totoro’ olarak çevrilen 85 dakikalık eser, ülkemizde 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Miyazaki tarafından yazılan filmde Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto, Shigesato Itoi, Sumi Shimamoto, Tanie Kitabayashi ve Yûko Maruyama seslendirme yaptılar.
İnsandan ırak, orman içinde bir yere taşınan babalarının yanında gelen Satsuki ile Mei, başta alışamadıkları bu yerde Totoro adında komşularıyla tanışırlar hayatları değişir.

Kaze no tani no Naushika (1984)

queennothing | 04 May 2011 10:00

Uzakdoğu animasyon sinemasının babası olarak bilinen Hayao Miyazaki, 1941 senesinde Tokyo’da dünyaya geldi. Kariyerine 10’dan fazla film, anime dizileri, manga serileri ve bir de Oscar Ödülü sığdıran Miyazaki’nin yönetmenliğini yaptığı “Kaze no tani no Naushika” (Rüzgarlı Vadi) animesi, 1984 senesinde gösterime girdi. Ülkemizde tam 23 sene sonra gösterilen Disney çıkışlı film, yönetmenin başeseri olarak kabul ediliyor. Miyazaki‘nin sanayileşmeye olan eleştirisi diyebileceğimiz film, dünyanın gidişatından rahatsız olanlara adanmış.

Sen to Chihiro no kamikakushi (2001)

queennothing | 25 January 2010 12:11

Oscar Ödüllü Japon yönetmen Hayao Miyazaki‘nin yazıp, yönettiği 2001 çıkışlı animasyon filmi “Sen to Chihiro no kamikakushi” (Spirited Away / Ruhların Kaçışı), ‘En İyi Animasyon’ dalında Oscar Ödülü kazandı.
Chihiro, hoşuna gitmeyen durumlardan sesli bir şekilde şikayet etmekten çekinmeyen, biraz huysuz, az biraz da sabırsız, hırçın bir kızdır. Henüz 10 yaşında olan küçük kız, babasının iş değiştirmesiyle verilen taşınma kararına itaat etmek zorunda olduğunu bilse de her fırsatta anne ve babasını vazgeçirmeye çalışmaktan da geri durmaz. Yeni evlerine ulaşmak için uzun yolar kateden üçlü, önlerine çıkan tuhaf bir cisimle yolculuklarına ara verirler ve etrafın güzelliğine kapılarak ilerlemeye başlarlar. Karanlık ve ürkütücü bir mağaradan geçen Chihiro ve ailesi, geçidin sonunda cennet gibi güzel bir manzarayla karşılaşırlar. Chihiro’nun korkmasına rağmen daha da ilerleyen aile üyeleri, kasabaya benzeyen bir yere girerler ve etraftaki tuhaf evleri, dükkanları incelemeye başlarlar.

ponyo on the cliff by the sea

schizophrenia13 | 13 January 2009 14:51

ponyo on the cliff by the sea
ponyo on the cliff by the sea

miyazaki‘nin ghibli için 9. filmi olan ponyo on the cliff by the sea, evinden kaçan küçük denizkızı ponyo’nun kayalıklara vurması sonucunda onu kurtaran 5 yaşındaki oğlan çocuğu sōsuke ile olan arkadaşlıklarını konu alıyor.
miyazaki’nin el çizimi bu filminde deniz ve dalgalarla bizzat ilgilendiği söyleniyor, 170000 farklı resim kullanılan filmin bu rakamla miyazaki için bir rekor olduğu da bir diğer söylenti.
ilk gösterimi 65. venedik film festivalinde yapılan filmin bizdeki ilk gösterimi ise filmekimin de olmuştu.

FilmEkimi başlıyor!

ggecim | 26 September 2008 12:00

Filmekimi 10 – 16 Ekim arasında 21 muhteşem filmle Beyoğlu Emek Sineması’nda ödüllü filmleri ağırlıyor. Biletleri 25 Ekim itibariyle satışa sunulan filmekiminde usta sinemacıların en yeni ve ödüllü filmleri en çok ikişer seans olarak gösterilecek.
1 haftalık festivalde, Miyazaki‘nin son filmi; KÜÇÜK DENİZKIZI PONYO (GAKE NO UE NO PONYO)‘dan,Kim Ki-duk’un son filmi RÜYA
(BIMONG)
‘ya,Wim Wenders’ın son filmi olan PALERMO’DA YÜZLEŞME
(PALERMO SHOOTING)
‘den, Michael Winterbottom’un son filmi olan CENOVA‘ya,Wong Kar-wai’nin filmografisinde yer alan tek dövüş sanatı filmi olan ZAMANIN KÜLLERİ (ASHES OF TIME REDUX)‘den, Fernando Meirelles’in merakla beklenen filmi Körlük (Blindless)filmine, 2008 Cannes Senaryo Ödülü alan LORNA’NIN SESSİZLİĞİ(LE SILENCE DE LORNA) filminden, 2008 Sundance Jüri Büyük Ödülü alan DONMUŞ IRMAK(FROZEN RIVER) filmine kadar pek çok yeni, usta işi ve ödüllü film mevcut.

Studio Ghibli

dionysia | 05 May 2008 15:25

Japon anime endüstrisinin mabedi sayılan Studio Ghibli(Japonca bilen şanslı Sinepil okuyucuları için resmi sitesi) yarattığı animelerin uluslararası alanda elde ettiği başarılar ve ulaştığı saygın konum sebebiyle Japonlar için müthiş bir gurur kaynağı. Ghibli’nin hikayesi aslında, son derece yetenekli ve çalışkan insanların biraraya gelerek kiralık bir ofiste kurdukları şirketi kocaman bir animasyon imparatorluğuna çevirmelerinin hikayesi.

Ghibli’nin kuruluş hikayesi 1984’te Nausicaä of the Valley of the Wind(Rüzgarlı Vadi) ile başlar. Hayao Miyazaki ustanın, kendi yarattığı aynı adlı mangadan yola çıkarak çektiği bu animasyonun kazandığı başarı sonucunda Miyazaki, yıllardır birlikte çalıştığı bir diğer büyük isim Isao Takahata ve yapımcı Toshio Suzuki biraraya gelir ve böylece Studio Ghibli doğar.