bildirgec.org

hatırlama hakkında tüm yazılar

Şifre unutma derdine çare

eyupcan199 | 24 November 2010 17:31

Hepimiz onlarca siteye üyeyiz. Güvenliğimiz için her siteye farklı şifre verdiğimizde de hatırlama sorunuyla boğuşabiliyoruz. İşte bu sıkıntılara son veren güzel bir ürün: Password Memory Keeper. 50 adet kullanıcı adı ve şifreyi hafızasında tutabilen cihaz sayesinde şifremi unuttum butonu tarihe karışabilir. Oldukça güvenli ve kullanışlı olan bu cihazın fiyatı 29 ile 35 dolar arasında değişiyor.

dalgaların üzerinde dalgalanan bedenim

astral | 24 May 2010 09:46

Meditasyonumda, önceki hayatımdaki ölümümü ve sonrasını; an be an gördüm.

Öncelikle bunun için Allahıma şükrediyorum. Önceki hayatlarımdan birinde boğularak öldüğümü biliyordum ama benim sandığım sondan ikinciydi. enkarnemdi. Öyle değilmiş, sondan üçüncüymüş.

(Zaten üzerimde en çok etkisi olan da o enkarnem gibi görünüyor. Oysa son enkarnem 1925’te yine bu topraklarda olmuş, bunu daha geçen haftaki meditasyonumda öğrendim şükür.

Ama yine de o enkarneme dair hiç hatırlayışım olmaması ilginç. Gerek sondan üçüncü gerek sondan altıncı enkarnem çok daha etkin. Bu daha ilginç.)

Kokusuz

lounatuqie | 16 October 2008 12:44

insanların beynine olaylar,kişiler (bu liste daha da uzatılabilir) görüntülerle,seslerle,kokularla ya da birçok farklı şekilde yerleşir…ama bence içlerinde en önemlisi koku.öyle bir yerleşir ki bilinç altınıza o kokuyu duyduğunuzda hep aynı duyguyu yaşarsınız ama bir türlü nedenini çözemezsiniz neden o duygular içinde olduğunuzun.
burnunuzun olmadığını düşünebiliyor musunuz?
tad alamamak,nefes alamamak gibi fizikel etkilerinin yanında beynimizdeki olayların, kişilerin arşivlendiği rafların arasındaki esintiden bile mahrum kalabiliriz.gerçekten çok korkunç…

Sağlam şifre ve hatırlama yöntemi

mTanriverdi | 17 June 2008 07:35

Bu sayfada okuduğum bir yazıda iyi şifreleme yöntemi ve şifreleri hatırlama yöntemini anlatmış. Bİraz bahsedecek olursak, önce kendimize iki kelime belirliyoruz. Bunlardan biri “kirmizi” diğeri ise “kopek” olsun. Ve birde sayı belirliyem. Mesela 99. Belirlediğimiz bu şifre “kirmizikopek99” oldu. Üye olduğumuz sitelerin domain adreslerini buraya yazıyoruz. Ama nasıl yazıyoruz. Baş harfi sonda son harfide başta olacak şekilde. Mesela hotmail.com‘a üye iseniz “lkirmizikopek99h” olarak şifremizi kayıt etmemiz gerekmekte.

Bellek Haritası

| 08 February 2008 13:14

bellek haritası
bellek haritası

national geographic türkiye internet baskısı güzel bir çalışma yapmış ve hafıza konusunu ele almış.

anıların bellekte nasıl kaldığına yada nasıl yitip gittiğine dair güzel bir çalışma olmuş.
bellek konusunda olumlu-olumsuz son derece uç noktalarda yer alan şahıslara yer verilmiş.

en güzeli de bellek haritası adını verdikleri multimedia sunum. beynin çalışma prensiplerini basit bir dille anlatmışlar.

Dijital Zaman Sayacı

pamukdoktor | 27 May 2007 11:18

Şirin mi şirin dijital zaman sayacı. “Şu yemek kaç gündür dolapta”, “ilacı en son ne zaman almıştım”, “balığa ne zaman yem vermiştim” diye düşünüp yorulmayın, sayacı üzerine yapıştırın bırakın o hesaplasın dimi ama?