bildirgec.org

harf hakkında tüm yazılar

Bilmek İstiyorum !!!

Cali Kusu | 15 February 2011 10:41

Kuşların ağladığında neden öldüğünü bilmek istiyorum. Gözyaşının gücü öldürmeye yeter mi? ya da bir damla yaş için ölmeye değer mi?Köpeklerin neden bukadar sadık olduğunu bilmek istiyorum. Değer bilmeyen insanlara böylesi sadık varlıklar neden veriliyor? Sadakatin anlamını bilmeyenlere sadık dost lazım mıdır?

Eskiden !

Cali Kusu | 13 February 2011 17:06

Eskiden güzel günler vardı,
güneşi tam gecesi tam. Eskiden sabahları güneş güzel doğardı. Birde akamüstüleri güneş batarken geceyi beklemek vardı… Ne güzeldi, eskiden güzellik vardı. Nasıl desem huzur vardı işte. İnsanlar mutluydu, gülüyordu. Hani her köşede ağlayan birileri yoktu en azından. Köşe kapmaca oynar gibi, dörtnala kaçar gibi geçerdi günler…

Eskiden zaman vardı,
Zamansızlığa inat saatlerce gülüp oynamak vardı. Ne bileyim işte geçerdi zaman. Böyle tıkanıp kalmazdı, işkcence çeker gibi saatlere bakmazdım. Nefes bile almıyorum saate baktığım kadar. Halbuki eskiden saat bile yoktu. Oda neymişki sabah çıkardım sokağa, güneş doğunca yani. Baktım akşam oluyor, güneşin gözlerini kapattığı an damlardım eve. Eskiden sokaklar vardı, insanı iki döşemelik taşa sığdıran kaldırımlar değil…

?:) – 2

Cali Kusu | 12 February 2011 15:27

Ben Şair olsaydım Eğer Sana Öyle bir Şiir yazardım ki Sevgili, Harflerine Asardın Kendini !!!

G ün geçer de akşam olursa,
İ lk akşam gibi sabaha kalırsa,
D ünden kalan yarınlardaysa,
E llerimde yetim kalan birileri varsa,
S ilemediklerimi karalamak varsa,
İ llede o deyip yırtınıp ağlamaksa
M aden gibi dert var demektir…

G üneşsiz bir sabahdaysan,
E eğerlerin keşkeleriysen,
L eylek kadar uzun,
D emir kadar katıysan,
İ şin yaş demektir…

Harf Tanımı/Harf Nedir?-Harfle İlgili Açıklamalar

reddear | 04 November 2010 10:23

İnsanlar sesleriyle iletişim kurdular. Bu sesleri yazının icadıyla birlikte harflere dönüştürdüler. İnsanlar önce sesi çıkardılar sonra da yazıya geçirdiler.

Seslerin işaretlerle anlatımına harf denir. Harf, sesleri gösteren simgeler olup yazıda sesin karşılığını ifade etmektedir. Harf semboldür. Sesleri göstermeye yarayan simgelere harf denmektedir. Bir dili oluşturan en küçük birim olan seslerin sembolleştirilmesiyle oluşan işaretlere harf denir. Türk dilinde 29 tane sesi gösteren 29 harf sembolü vardır. Bu harfler şu simgelerden oluşur: A a, B b, C c, Ç ç, D d, E e, F f, G g, Ğ ğ, H h, I ı, İ i, J j, K k, L l, M m, N n, O o, Ö ö, P p, R r, S s, Ş ş, T t, U u, Ü ü, V v, Y y, Z z

KÜÇÜK BİR ‘b’ HARFİ

il mare | 19 March 2010 09:46

Hiç yoktun aklımda,hiç yoktu aklımda seni hatırlamak o an,üstüne üstlük bir de yazı yazmak…
Senden başlayıp konu,başka yerlere bağlanır umuduyla oturdum zaten klavyenin başına… Elimdeki kalemden kurtulmak için oturdum klavyenin başına…Bazen sevmiyorum çünkü kalemi sayende…Biraz önce de o getirdi seni aklıma…Elimin her zamankinden farklı dansı kalemle adi bir işbirliği içerisine girdi ve resmen seni yazdı kağıda…Sadece senin gibi yazarak… Öyle uzun uzun ismini karalayarak da değil. Nasıl mı?

Bir ‘b’ yaptım ki demin…Hiç öyle yapmam, o şekil yazmam ben küçük ‘b’ leri… Önce yukardan bir çizgi indirir,sonra aynı çizgi üzerinden biraz daha yukarı çıkıp, yukarıdan aşağıya doğru bir çizgiyi kıvırarak yaparım dairesini…Yani,hep böyle yaparım ben küçük ‘b’ leri. Ne olduysa, onca ‘b’ arasından canı sıkılmış ‘b’nin biri oyun oynadı bana, bir bemol işaretine benzedi tıpkı,tek bir hamlede,daha sancısız bir daire yaptı kendisine… Ben ‘b’ leri öyle yapmam ki , sen yaparsın…Ve bu hain ‘b’nin kıvrımlarını aynı sen bu derece aynı yaparsın… Bu derece salaş,ama kendinden emin;umursamaz ve karakterli… Hiç dersini çalışmayıp gene de sınıfını yüksek notlarla geçen zeki ve haylaz çocuklara benzer senin küçük ‘b’lerin, benimkiler ise hep özenli ve titizdirler,ayrıntıya takılıp gereksiz telaş yapanlardan, her zaman derslerine çok çalışıp daha düşük not alanlardan…

RE…

il mare | 19 November 2009 09:27

Kendime yabancılaştığım yetmiyormuş gibi,her gün muntazaman yabancı kelimelerle vurguluyorum halimi..Vurguladığım her kelime henüz sahip ve ait olmadığım ama bir yerlerden aşina olduğum kelimeleri teker teker eksiltiyor,ben de eksiliyorum.Harflerinin, adını oluşturma ihtimalleri olmayışlarından ötürü yabancı bir dile yönelişim,senin olmadığın biryerlerde kendimi buldurtacak diye umarken,ağır geliyor uzun zaman sabit kalmışlıkların göçü.Tanıdığım ve adını yazmak için yarışan telaşlı ve henüz büyümemiş harflerin karşı diyara geçerkenki kanat çırpışlarının rüzgarı,zaten yerini bulamamış,adi melodilerde asılı kalmış adımı alııp götürüyor…Ardında tozlu bir tabaka bırakacak kadar kirli ve kendini kanatlara teslim etmeye dünden razıca hafif ve zayıf ve…
Siliniyorum işte gitgide…
Neden?
Sen yazılıyorsun diye…

13.01.2007

El emeği göz nuru 25 font

wanadooo | 29 August 2009 14:20

Herhangi bir şey tasarlarken kullanacağınız fontlar oldukça önemlidir. Tasarımların daha başarılı olması, göze hitap etmesi için güzel, sade ve etkileyici fontlar kullanmalıdır. (dafont çok bilinen bir site, orada yer alan fontları listeden ayırmak istedim). designm.ag sitesi bu 25 fontu derlemiş.

Sketch Rockwell elle karalama diyebileceğimiz bir etkiye sahip. Lukas Bischoff tarafından yapılmış ve MacOs Pc uyumlu. Yapımcısı ticari kullanımlarına pek sıcak bakmıyor olabilir ancak kişisel kullanımlara açık bir font.

daha önce verilen birkaç bildiri:

Herkesin bir fontu olsun :)

samethings | 25 February 2009 10:56

http://www.yourfonts.com sitesi el yazısı ile oluşturduğunuz yazı karakterlerini bilgisayar ortamına aktarmanıza olanak sağlıyor. Basit bir kaç aşamadan sonra kendi fontunuzu kolayca oluşturabiliyorsunuz.

  • Öncelikle Print Template linkini tıklayarak açılan sayfadaki pdf dosyasını print ediyorsunuz.
  • Complete Template linkine tıklayarak ikinci aşamaya geçiyorsunuz. Print ettiğiniz sayfalara kendi karakterlerinizi çizmeniz gerekiyor. Sitede yer alan imaj bu konuda size yol gösteriyor.
  • Scan & Save Template sayfasında upload edeceğiniz dökümanın özellikleri yer alıyor. a4 ebatlarındaki dökümanınızı 300 dpi çözünürlükte taramanız ve boyutunu da 10 mb altında tutmanız bu aşamada yeterli olacaktır.
  • Upload Template bölümünde fontuzunla ilgili bilgileri girdikten sonra Template page kutusu ile dosyanızı upload ediyorsunuz.
  • bir kaç dakika sonra fontuzun kullanıma hazır. Download edip windows fonts klasörüne kopyalamanız yeterli.

Etkileyici ve Ücretsiz Fontlar II

maxhoper | 07 February 2009 17:33

Etkileyici ve ücretsiz fontlar serisine yeni fontlarla devam ediyoruz.

Traveling Typewriter

Traveling Typewriter
Traveling Typewriter


Daktilo yazısına benzer bir görünümü var. Bu gibi fontlar bazı özel tasarımlarda kullanılıyor. İhtiyaç sahiplerinin ilgisini çekecektir. Ancak font lisansı shareware olarak geçiyor. Bu tip fontlar ne gibi kısıtlamaların olduğunu belirten bir dökümanla birlikte gelir ancak bu fontta onu göremedim. Kullanım kısıtlamasına dair hiç bir döküman içermiyor.

Violation

Violation
Violation

violation karakterleri el yazısına çok yakın tasarlanmış. Ancak tüm karakterleri küçük harfler şeklinde hazırlanmış. Büyük harf bulunmuyor. Font puntosu eğer çok küçük değilse rahatlıkla okunabiliyor. wordpress kullanıcılarının uğradığı lorellenin sitesinde yazıların altlarında kullanılan imza bu tarzda fontların ne kadar geniş bir alanda boy gösterebileceğinin kanıtı.