bildirgec.org

hardware hakkında tüm yazılar

Sistem Bilgileri için SIW kullanın

royalbaris | 14 April 2011 09:19

SIW yani System Information for Windows programı adından da anlaşılabileceği gibi Windows Sistem Bilgilerinizi gösteren çok yararlı bir program. http://www.gtopala.com/siw-download.html adresinden indirebileceğiniz Freeware versiyonu çok işinize yarayacak. Bu programı indiren kişiler zaten nasıl bir program olduğunu biliyorlar ama bilmeyenler için rehber olmaya çalışacağım.
SIW programını bilgisayarınıza kurup açınca ekranın solundaki çerçeveden üç ana başlık altında kendi pc niz hakkında istediğiniz bilgilerin o konu başlığı altındaki hepsine ulaşacaksınız.

samsung’dan ilk ddr4 ram

Pretium | 26 January 2011 17:03

Koreli üretici Samsung RAM üretiminde dünyada bir ilki başararak ilk DDR4 ramleri üretti. 30nm üretim sürecini kullanarak üretilen bu ramler, 1600 – 3200mhz arasında çalışabiliyor ve çalışırken 1.2V enerjiye tüketimiyle aynı zamanda çevre dostu bir kullanım sunuyor. Samsung’a göre POD adlı teknoloji sayesinde DDR4 ramler DDR3 ramlere göre yarı yarıya daha az enerji tüketiyor.

Samsung ilk ddr4 ramleri üretti

samsung’dan ilk ddr4 ram

Pretium | 26 January 2011 10:45

Koreli üretici Samsung RAM üretiminde dünyada bir ilki başararak ilk DDR4 ramleri üretti. 30nm üretim sürecini kullanarak üretilen bu ramler, 1600 – 3200mhz arasında çalışabiliyor ve çalışırken 1.2V enerji tüketimiyle aynı zamanda çevre dostu bir kullanım sunuyor. Samsung’a göre POD adlı teknoloji sayesinde DDR4 ramler DDR3 ramlere göre yarı yarıya daha az enerji tüketiyor.

Donanımlara ait Windows Deneyimi Dizini (Indeksi) Değerlerini Nerede Bulabiliriz?

turkuas | 26 July 2010 11:02

windows deneyim dizini olarak Türkçeye bence yanlış çevrilen aslında windows deneyim indeksi olarak ifade edilmesi gereken indeks (puan), bilgisayarımızın sahip olduğu donanımın performansını gösteren bir puanlama sistemi bildiğiniz gibi.

Ancak donanımı alıp PC’ye takmadan bu indeksi önceden bilmiyoruz.

Günümüz donanımlarına ait bu puanları listeleyen bir site var mı?

Transformers Mouse (Cyborg R.A.T)

d o g u h a n | 12 January 2010 10:05

Oyuncu farelerinin tasarımının birbirine benzediğini düşünüyorsanız, Mad Catz firmasının son modelini bir denemelisiniz. Oyuncular için hazırladığı özel aksesuarları Saitek ve Cyborg markalarında pazara sunan Mad Catz, Cyborg için hazırladığı R.A.T (Really Awesome Technology) isimli fareyi tanıttı.Transformers izlenimi veren bu farenin dört farklı versiyonu bulunuyor. Modeline göre kablolu ve kablosuz tasarımda olan farenin R.A.T 3 versiyonu dışındaki diğer modellerinde ayarlanabilen ağırlık sistemine de yer veriliyor. Bu yeni farenin R.A.T 3, 5, 7 ve 9 olmak üzere 4 farklı versiyonu bulunmaktadır.

Fiyatı 49.99 ile 129.99 dolar arasında değişmektedir.

donanımınız hakkında herşeyi öğrenmek için

variant | 13 December 2009 16:49

speccy isimli bu program bilgisayarınızın donanımını a’dan z’ye inceleyerek size liste halinde sunuyor.

örneğin hangi tip ram’i kullandığınızı, miktarını hatta anakartınız üzerinde ne kadar boş slot olduğuna kadar rapor halinde sunabiliyor.

speccy şu an piyasada bulunan benzerleri arasında en hızlı ve temiz çalışan programlardan biri durumunda. ücretsiz olması da cabası. indirmek için burayı takip edebilirsiniz.

Dünyanın en küçük bilgisayarı

espere | 23 September 2008 17:49

Compulab tarafından geliştirilen, dünyanın en küçük bilgisayarı olmaya aday Fit Pc Slim ile tanışmak ister misiniz?

Bu kadar küçük olduğuna bakmayın, yetenekleri boyundan büyük. Ölçüleri 110 x 100 x 30mm olan bu bilgisayar, 380 gr ağırlığında ve 4-6 watt güç tüketiyor. Genel özellikleriyse şöyle:
512 mb ram, 60 GB değiştirelebilir harddisk, WİFİ,
3 USB Port ve linux yülü olanının fiyatı 295$, windows yüklenmişi 335$

Hafıza kartları birleşin ve Voltran’ı oluşturun!

zabun | 27 August 2008 00:35

Photofast, SSD sabit disk pazarına ilginç bir ürünle giriyor. Ürün kamera, telefon, PMP gibi hemen her türlü cihazda kullandığımız SDHC hafıza kartlarından istifade ederek çalışıyor. 4, 8, 16 veya 32GB’lık 6 SDHC kartı cihazınıza takıp isterseniz 24GB’lık, isterseniz 192GB’lık SSD bir sürücü elde etmiş oluyorsunuz. Yani bu ürün size, eldeki imkanları kullanarak SSD sabit disk teknolojisine terfi etmenizi sağlıyor. RAID 0, SATA I / II desteği olan cihaz; 130MB/s okuma ve 85MB/s yazma hızlarına ulaşmanıza olanak tanıyor. Ürünün 80 doların üzerindeki fiyatı ise oldukça abartılmış. Bu haliyle alıcılar, sonradan birleştirilen bir SSD disk yerine, hazır halde satılan versiyonlarını tercih edeceklerdir zira bunlar hem daha ekonomik, hem daha hızlı. SDHC kartların hızlarının ve kapasitelerinin artacağı buna rağmen fiyatlarının düşeceği hesaplanırsa yakın zamanda bu tip ürünlerle karşılaşabiliriz. ama şimdilik böyle adaptörlere para yatırmak, ancak elinizde kullanmakta olduğunuz SDHC kartlar bulunuyorsa manıtıklı olabilir.