bildirgec.org

google earth hakkında tüm yazılar

Google’lı hayat

xururuca | 24 December 2010 15:39

Google, geliştirdiği teknolojiler ile neler yapılabildiğinin gösterilmesi adına hazırladığı sayfada teknoloji cesurlarını ağırlıyor!
Ağız dolusu şekerleme ile voice search denemesi yapan ufaklıklar,google earth manzaralı paraşütçüler,google translate ile hint mutfağından yemek siparişi veren kafadarlar ve daha nice teknofarklı video…
Not:Site şu an için 18 yaş ve üzeri,Amerikan vatandaşlarının video eklemesine olanak tanısa da eklenen videoları tüm dünya üzerinden izleyip oylayabilmeniz mümkün!

Google Earth 6 Yayınlandı

angelsdemos | 02 December 2010 12:22

Google‘ın popüler ve olay yaratan programlarından biri olan Google Earth‘ün yeni sürümü yayınlandı. Tüm dünyayı ücretsiz olarak görebileceğiniz Google Earth ile bazı şehirlerin tümünü (New York, Chicago vs.) ve önemli yapıları 3 boyutlu olarak görebilirsiniz. Yeni sürümle beraber bu özellik geliştirilerek 3 boyutlu ağaçlarda eklendi.

Google Earth 6 ile Google Street View artık bütünleşik olarak uygulamayı kurduğunuzda bilgisayarınızda yer alacak. Streev View’in kullanıldığı alanlar ise mavi renk ile işaretlenmiş durumda. Yeni bir özellik olan “Pagman” karakteri ile Street View’in kullanıldığı yerleri kolaylıkla dolaşabilirsiniz. Karakterinizi klavyenin yön tuşları ve mouse ile hareket ettirmeniz mümkün.

Seçmece 10 + 1 Google Earth .kmz tur dosyası

0770 | 15 November 2010 15:19

3-4 yıl önce Google Earth’te Türkiye’de birçok ilde sokakların isimlerini göremezken, bugün neredeyse binaların içlerini görebilecek duruma geldik. Aşağıda seçtiğim bazı turlar var, liste standart bir konuya sahip değil, her türden tur var.. Ama hepsini sıkılmadan gezeceğinizi düşünüyorum.

Linkler .kmz uzantılı google earth tur dosyalarındadır. Belki bilmeyenler için linklere tıkladığınızda dosyayı aç – kaydet seçenekleri çıkıyor, aç derseniz dosya otomatik olarak google earth programında açılıyor, açıldıktan sonra sol taraftaki navigasyon bölümünden gezintinize devam edebilirsiniz.
Turları izlemeden önce 3D Görünümün açık olduğundan ve ekranda görüntünüzün tamamen yüklendiğinden emin olun.

1. Hep o filmlerde gördüğümüz Las Vegas ile başlayalım.. 3D Turu buradan açabilirsiniz.

Las Vegas
Las Vegas

2. Hawaii’ye gidememiş ve gidemeyeceklerdenseniz, bununla yetinmeyi deneyebilirsiniz.. Burada da başka bir site var 3d olarak Hawaii gezintisi sağlıyor.

Google Streetview arabasını görünce nasıl davranılır?

bteoman | 20 July 2010 17:10

Google Streetview hakkında pek çok şey yazıldı ve söylendi. Peki siz Google Streetview arabasını görseniz nasıl davranırdınız? İşte eğlenceli bir örnek :

Google Streetview
Google Streetview

Türkiyede de böyle bir uygulama yapılsa neler oldurdu merak ediyorum…

google 3d street view

Bikalemun | 14 June 2010 11:04

Google Map‘i bilmeyen yoktur.Google 360 Derece panoromik Street View yeniliğiyle beraber şehirlerin sokaklarını adım adım gezebiliyorduk.

Şimdi de google bu özelliğine 3D mod desteğide ekleyerek kullanıcılara 3D gözlüklerle sanki ordaymış hissi veriyor.Şimdilik sadece Red-Cyan gözlükleri destekleliyor.

red-cyan 3d gözlükler
red-cyan 3d gözlükler

Google street view sokaklar adım adım dolaşılarak oluşturuyor.Nasıl yapıldığını stop motion bir animasyonda anlatmışlat.Buradan izleyebilirsiniz.

Google, smart tv ile televizyon cu’da oluyor

rayovacplus | 21 May 2010 15:24

Internetin en büyük arama motoru google, şimdi de televizyoncu olmaya kararlı. Her türlü işe giren ve teknoloji üzerine yapmadığı iş kalmayan google amca bu seferde televizyoncu olmaya kararlı.
Google amca dünyayı ele geçirmeye çalışıyor diyenlere katılıyorum.

google
google

Sokakları street view hizmeti ile bir bir tarayan ve dünyayı google earth ile kapımıza getiren google amca inteli‘de yanına alarak smart tv üretmeye başlayacak. Dünya’nın önde gelen çevrim içi yayın servislerinden netflix, hulu, vudu gibi firmalarında smart tv’ye tam destek verecekleri bildirilmiş.

füze denemesi (mi?)

scapegoat35 | 14 May 2010 15:36

uydu görüntüsünde yakalanan füze
uydu görüntüsünde yakalanan füze

resimde kırmızı ile çevrilmiş koordinatları google earth de bakınmak için ilginç yerler ararken internetten bulmuştum. bana füze gibi gelmişti. yerini işaretleyip kaydetmiştim. geçenlerde bir arkadaşıma göstermek istedim. ancak füze görüntüsü ortadan kaybolmuştu. ancak saolsun google earth programının geçmiş tarihli görüntüler diye bir özelliği var. resmin alt kısmında sol tarafta tarih de belirtiliyor.

merak ettiğim bu görüntü gerçekten tesadüf olarak yakalanan bir füzenin görüntüsü mü? düzeltilme sebebi de bu mu? birileri herkesten gizli füze denemesi mi yapıyor acaba? bunu merak ettim. tabi ki paylaşma hissi de bu yazının sebebi.

Google Earth ile 3D şehirler

angelsdemos | 27 April 2010 09:43

Google Street View, Google‘ın sıradışı servislerinden biri. Bu uygulama sayesinde evinizde oturarak internet üzerinden dünyadaki farklı mekanları 3 boyutlu olarak izleyebiliyorsunuz. Sadece belirli mekanlarda kullanılan bu servis Google Maps ve Google Earth üzerinde kullanılmıyor. Fakat Google’ın son açıklamasına göre şehirleri 3 boyutlu olarak görebileceğiz.

Google, başlangıçta sadece New York şehrini 3 boyutlu hale getirerek yayınlamış durumda. Google, hazırladığı görüntüleri biraraya getirerek 3 boyutlu olarak bir New York şehir turu hazırladı. Portland, Austin, Chicago ve Philadelphia şehirleri için de yaptığı 3 boyutlu çalışmalara benzeyen bu uygulamadaki fark ise görüntülerin daha iyi ve net olması.

“Model Your Town”da son dönemeç…

Lorilleux | 07 April 2010 12:36

Google SketchUp
Google SketchUp “Model Your Town”

internet devi google, daha çok bina modellemenin yaygınlaşması için “model your town” adlı bir yarışma düzenlediğini daha önce duyurmuştu. google, sketchup programıyla binaları modelleyerek bu modellenmiş binaları dünya üzerindeki gerçek yerlerine, google earth adlı programında yerleştiriyor. bugüne kadar google earth üzerinde 10 binlerce bina modeli yerleştirildi. yarışma, adından da anlaşılacağı gibi yaşadığınız mahalleyi/kenti modellemek üzerine kuruluydu. yarışmaya katılmak için tek yapmanız gereken ise, bireysel veya grup olarak yaşadığınız mahalle/kentteki binaları modelleyerek sanal ortama geçirmekti. modellemek için google sketchup ya da google imzalı başka bir 3d modelleme programı kullanabiliyordunuz.


“Model Your Town” yarışmasına katılan şehirler

2 mart tarihinde yarışmaya katılım için son gündü. o güne kadar katılan katılımcılar arasından 5 adet finalist seçildi. bu en iyi 5 modelleme, peru, almanya, ispanya, ingiltereve amerika‘daki mahalle/kent modellemeleriydi.