bildirgec.org

geri dönüşüm hakkında tüm yazılar

Artık kağıtları kaleme dönüştürün

sCoRPionTR | 21 September 2010 18:58

Yanko Design her zaman olduğu gibi yine çok güzel ve işlevsel bir ürün ile bizimle.. P&P Office Waste Paper Processor artık kağıtları kaleme dönüştüren bir ürün. Böylece hem doğayı korumuş oluyorsunuz hem de kalem maliyetinden kurtulmuş oluyorsunuz.

hard diskinizdeki bilgilerinizi güvenli şekilde silmenin kolay yolu

axanc | 17 May 2010 18:10

belki bilgisayarınızı bir başkasına veriyor veya internet üzerinden satıyorsunuz. her ne olursa olsun, bilgisayarınızı başkasına vermeden önce hard diskinizdeki kişisel bilgilerin, geri getiremeyecek şekilde silindiğinden emin olmak zorundasınız. i̇şte size bunu yapmanın kolay yolu.

dban ile hard diskinizi tamamen temizleyin.

darik’in açılış ve bombalama cd’si, hard diskinizdeki bilgilerin her bir bitini kalıcı bir şekilde tamamen yok etmek ve bir daha geri elde edilememesini sağlamak için mükemmel bir araç.

yapmanız gereken ilk şey, iso dosyasının bir kopyasını dban’ın internet sayfasından indirmek ve bir cd’ye yazmaktır. işiniz bittikten sorna cd’yi sürücüsüne koyun ve bilgisayarınızı cd aracılığı ile başlatın. dban’in açılışı tamamlandıktan sonra resimdeki ekran karşınıza çıkacaktır.

buradaki neredeyse herşeyi boş geçebilirsiniz, tek yapmanız gereken komut satırına “autonuke” yazmaktır.

Eski pillerinizi ÇÖPE atmayın!!!

Beacool | 24 April 2010 12:06

Eski pillerinizi ÇÖPE atmayın!!!

ReZAP Logo
ReZAP Logo

Uzun zaman önce bırakmıştım şarj edilemeyen pillerden almayı. Gerek doğaya verdikleri büyük zarar gerekse sağladığı düşük yararlardan dolayı alkaline piller gözümde pekte iyi bir yere sahip değil. Şarjlı pillerin kullanım süreleri ve tekrar kullanılabilir olmalarıyla sağladığı yararlar sebebiyle marketten yada bakkaldan acil durumda pil almaktansa çantamda birkaç tane şarjlı pil taşımayı adet edindim…

Damlaya damlaya göl olur…

Beacool | 20 April 2010 14:15

Liquid Soap Maker
Liquid Soap Maker

Eski zamanlarda her şey daha zordu. Bu yüzden her şeyin kıymeti vardı. Tüketim üzerine kurulmuş bu dönemde ekonomi dediğimiz kelimenin anlamını bazıları ne yazık ki çoktan unuttu. Ufak şeylerin birleşiminden büyük olguların oluşacağının bilincinde olanlar günümüzde bir yerlere gelirken, büyük bir kesim bundan bir haber yaşıyor…

İşte bu yüzden bende bugün bu haberi yapmak istedim. Kendisi ev ekonomisine damlaya damlaya göl getirecek ürünlerden biri. Yapılan araştırmalarda evde kullanılan likit sabunların sağlıklı ve kalıp sabunlarında hesaplı olmadığı ortaya çıkmış. Ürünümüz bu iki olguyu bir potada tabiri caizse resmen eritiyor.

Geri Dönüşümden iPod Dock: Boombox’lar tekrar bizimle

geceyazankedi | 18 March 2010 09:56

Geri dönüşüm giderek artan öneme sahip oluyor peki bu zamana kadar hiç bunun satıldığını görmüş müydük, yumurta kapları dışında?

İşte bu ürün bunların ilkleri ve fiyatı da bu kaliteye ve orjinaliteye gayet uygun. Eski meyve suyu, cips gibi kutulardan kesilerek ve de bükülerek yapılan yarı-otomatik işlenmiş bu cihaz, iPod, iPhone ve bir çok müzik aletine uygun biçimde tasarlanmış bir dock. Kaliteli hoparlörlerle ve taşınması mümkün olan eski boomboxları hatırlatan yapısıyla 18$‘dan alıcılarını bekliyor.

Çevre Dostu Cam Ürünler – Bardak – Vazo – Kalemlik

cevreci | 24 February 2010 13:23

Geri Kazanılmış Bardaklar
Geri Kazanılmış Bardaklar

Dünya üzerinde yaşamın ne kadar daha sürdürülebileceği ile ilgili endişeler her geçen gün artarken, çözüm arayışları; temiz enerji, karbon salınımı, geri dönüşüm… gibi konular her geçen gün önem kazanıyor.
Geri dönüşümden elde edilen bu bardaklar çevreci özellikleri ile ön plana çıkıyor. Cam şişeler her ne kadar tamamen geri dönüştürülebilir olsa da kullanılan şişelerin tamamı geri dönüşüme girmiyor aksine diğer çöplerle birlikte katı atık toplama alanlarını dolduruyor.
Ne kadar çok geri dönüşüm o kadar iyi… Kullanılmış, ömürünü tamamlamış şişelerden çeşitli cam ürünler elde etmek mümkün. Bu bardaklar da şişelerden geri dönüştürülmüş.

Geleceğin yazıcısı! Mı?

Beacool | 07 February 2010 10:51

Yeşil rengin kullanımı iyi bir seçim...
Yeşil rengin kullanımı iyi bir seçim…

Küresel ısınmanın etkilerini tartışmaya gerek yok. Hepimizin yaşam “lüks” leri sayesinde artan bu tehlike için alınan önlemler giderek artmaya başladı. Ya biz bu önlemlerin neresindeyiz?
Genel olarak insanların “ben ne yapabilirim ki?” düşüncesinin aksine alabilecekleri küçük ve basit önlemlerle bu tehlikenin önüne geçilebilir. Şimdiki zamazingomuzda bu mantıkla hareket ediyor. Kendisi bir yazıcı ama yazdıklarını silebilen ve üzerine başka şeyler yazabilen bir yazıcı. Ayrıca ne mürekkep nede toner~drum gibi şeylere ihtiyacı var.
Özel kağıtları üzerine ısı dağılımı tekniği ile yazım işlemini gerçekleştiren bu ürün ilk olarak aklıma fax makinelerini getirdi. Lakin onların eski ısı tekniğinde kağıtlar tekrar yazılamadığından ve güneşte bırakıldıklarında kağıtların simsiyaha dönmeleri bu yazıcının (aynı tekniği kullansa da) daha efektif bir çözüm ürettiğini söyleyebiliriz.

Hyundai QarmaQ

axanc | 17 November 2009 16:47

Hyundai QarmaQ
Hyundai QarmaQ

Hyundai’nin 2007 yılında tasarladığı bu otomobil diğerlerinden çok farklı. Öncelikli olarak model ismi olarak kullanılan QarmaQ, Karma Felsefesini köken alıyor ve aracın doğaya mümkün olduğunca saygılı olmasına özen gösterilmiş. Öyle ki, QarmaQ’nın dış kaplamasının büyük bölümü geri dönüşüm plastikten yapılmış.

Hyundai QarmaQ
Hyundai QarmaQ

Normal arabalarda daha çok metal ve cam bileşenleri kullanırken, geri dönüşüm plastik kullanmak QarmaQ’ya 70kg kadar bir avantaj kazandırmış, üstelik hiçbir özelliğini de kaybetmeden. Sırf bu ağırlık kaybı bile yılda 75 litre benzin tasarrufu sağlıyor. Dış kaplamanın plastik olmasından dolayı daha az boya kullanıldığını, bunun da sera gazı etkisini araç başına oldukça azalttığını belirtmekte de fayda var.

Şarap ve Çikolatayla Çalışan Yarış Arabası!!!

omeroguz | 16 November 2009 17:35

Saatte 200 km hıza ulaşan atıkla çikolatayla şarapla çalışan yarış arabası geliştirildi. Warwick Üniversitesi’ndeki bilim adamları ve mühendisler tarafından yapıldı. Araç bio-dizel yakıt ile çalışıyor BMW motoruna sahip olan Formula 3 aracının 3 sn içinde 0-100 km arası hızla ulaşıyor. Bir depo benzin ile 55 km yol alınabiliyor.