bildirgec.org

george lucas hakkında tüm yazılar

Star Wars: Episode 1 – The Phantom Menace 3D

emsvizyon | 26 November 2011 06:12

george lucas bakalım bu star wars’ın ekmeğini ne kadar daha yiyecek. gerçi bu gidişle torununun torunu da doyar gibime geliyor.

böyle saydırmamın nedeni ise şu star wars efsanesinin 1999’da gösterime girmiş olan “The Phantom Menace” bölümünün 3D versiyonu şubat 2012’de sinemalarda olacak olması. fragmanıizleyince sanki defalarca izlememişim gibi gidilir buna dedim 🙂 bu sefer de 3D’sine gidilir… ne dersiniz?

3D Star Wars için tarih belli oldu!

Neilas | 07 March 2011 10:15

Eylül 2010’da duyurulan,Star Wars serisinin 3D olarak yayınlanacağı haberi büyük heyecan yaratmıştı.Bir başka müjdeli haber ise bir kaç gün önce Star Wars’un resmi sitesinden geldi.Büyük gün 10 Şubat, 2012 !

Lucasfilm Ltd. and Twentieth Century Fox müjdeli haberi bir kaç gün önce verdi.Star Wars’un birinci filmi olan “The Phantom Menace”‘ın 3D versiyonu 10 şubat 2012’de sinemadaki yerini alacak.
POD yarışları ve ışın kılıcı düelloları gibi seyir zevki yüksek sahnelere 3D olarak tanık olabileceğimiz bu yapım, büyük özlem içinde olan Star Wars hayranlarını tatmin edecek gibi.
İlgili resmi habere buradan ulaşabilirsiniz.

Gardınızı alın, efsane geri dönüyor!

queennothing | 05 March 2011 15:44

Nice hayatları değiştiren Star Wars, üç boyutlu olarak tekrar vizyona girmeye hazırlanıyor!

Bir süre evvel seriyi üç boyutlu hale getirip tekrar vizyona sokacağını açıklayan George Lucas, serinin takipçilerini sevindirecek yeni bir haber verdi.
Aylar süren çalışmalardan sonra üç boyutlu hale getirilen (hikayeye göre serinin ilk filmi sayılan) “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“, Lucas’ın verdiği habere göre 10 Şubat 2012 tarihinde vizyona girecek.
Bizler 11 ay nasıl sabredeceğimizi düşünedururken, Lucas’ın uyarısını da dikkate almadan geçmeyelim; “Kılıçlarınızı kınından çıkarın, Star Wars geri dönüyor!”

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

inanck | 10 November 2010 14:50

Star Wars efsanesinin 3. filmi 2005’te gösterilen “Episode III – Revenge of the Sith”.

A long time ago, in a galaxy far, far away.. cümlesiyle başlayan ve arka planda çalan tema eşliğinde uzay boşluğuna doğru akan “Intro” (başlangıç) metni bilindiği üzere Star Wars serisine özgü bir başlangıçtır. İlk kez izleyen birisini Star Wars alemine böylece adım atar!

Star Wars serisini daha önce izlemeyenler için bir açıklamayla yazıma başlıyorum : senaryoda takip edilen kronoloji ile filmlerin çekim/gösterim tarihleri farklı. George Lucas 6 filmlik bir seriyi Episode:4-5-6 ve Episode:1-2-3 şeklinde bir sıralama çerçevesinde çekmiş ve izleyiciyle buluşturmuş.

Hem yapımcısı olarak, hem senaryosunu yazarak hem de çekimleri yöneterek Star Wars serisine damgasına vuran George Lucas (Bkz : Lucas Films), 2005 yılında gösterime giren son Star Wars filmi Episode III : Revenge Of The Sith (Sith’in İntikamı) ile sadık izleyicilerine anlatım ve görsellik anlamında tam bir şölen sunmakta.

Star Wars serisinin (bir bakıma) başlıca kahramanı Anakin Skywalker’in hikayesi Episode II’de bırakılan yerden devam etmekte. Tabi aradan biraz zaman geçmiş, Skywalker da bir önceki filmden sonra karşımıza genç bir adam olarak çıkıyor.

Filmin başında General Gravious’un Şansölye Palpatine’i kaçırmış olduğunu ve Jedi konseyinin bu durumla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Gelişen şaşırtıcı olayları, tüm galaksiyi etkileyen politik gelişmeleri, diğer yandan Skywalker’in hayatnda bu gelişmelere paralel olarak meydana gelen değişimi izliyoruz. Yoda’nın bilgeliğini, Palpatine’in şeytani zekasını, politikacıların (hatta Jedi Konseyi’nin) zaman zaman düştüğü yanılgıları, Skywalker’in tereddütlerini, diken üstünde ilerleyen bir hikayeyi ve Star Wars izleyicisinin hoşuna gidece birçok detayı zevkle takip ediyoruz.

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999)

queennothing | 24 May 2010 09:46

George Lucas‘ın altı filmden oluşan efsane serisi “Star Wars“, hem sinema filmi olarak, hem de edebi manada hayatlara istila etmiş, adeta bir felsefe olmuştur. 1999 senesinde çekilen “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“, George Lucas tarafından yazıldı, yine Lucas tarafından yönetildi.
Galaksiler arasındaki ticaret yolunun kesilmesiyle kuşatılan genç Kraliçe Amidala yönetimindeki Naboo gezegeninin durumu ve ticaret yollarındaki sorunlar, Jedi Konseyi tarafından incelenmek istenir. Olayı araştırması için gönderilen usta Jedi Qui-Gon Jinn ile çırağı Obi-Wan Kenobi, gittikleri yerde saldırıya uğrarlar ve iki Jedi burdan sağ kurtulmayı başararak, Kraliçe’yi uyarmak amacıyla Naboo’ya giderler. Zeki, otoriter, akıl ve mantık sahibi genç Kraliçe, iki Jedi’nin Coruscant’a uzanacak yolunda yanlarına yaveri Padme’yi verir ve Jedi’ler yola çıkar. Lakin arıza yapan araçları, onlara Tatooine gezegenine zorunlu iniş yaptırır ve burda araçları için gerekli parçayı alabileceklerini düşünerek dolaşmaya başlarlar.

Star Wars Türk hayran web dizisi Rise of The Rebellion

HansLanda | 14 April 2010 13:19

Uzun yıllar önce duyurusu yapılan ama akibeti konusunda haber alınamayan türk star wars hayranlarının amatör fan film projesi Rise of The Rebellion hakkında yeni gelişmeler nihayet açıklandı. Daha önce 45-50 dakika civarında bir film olacağı söylenen proje kabuk değiştirerek bir web dizisi haline gelmiş. Mayıs ayında ilk bölümü yayınlanacak olan Rise of The Rebellion toplam 6 web bölümünden oluşacakmış. 6 – 10 dakika arasında değişecek olan bölümler aylık olarak yayınlanacakmış. Tamamı ingilizce olarak çekilen proje türkçe altyazılı versiyonuylada yayınlanacakmış.
Dizinin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Darth Vader ile zamanı öğrenin…

Beacool | 13 April 2010 16:32

Star Wars Darth Vader ( Yıldız Savaşları )
Star Wars Darth Vader ( Yıldız Savaşları )

Yazılarımı takip edenlerle konuştuğum (Çok sağolun arkadaşlar) zaman ilk fark ettikleri şeylerden biri Star Wars serisine olan ilgim ve hayranlığımdır. Tekrar tekrar izlemelerim sırasında sesten dolayı kapım kaç kez alt ve üst kat komşuların buluşma noktası olduğunu sayısını söylesem eminim inanmazsınız.

Saati biraz ufak gibi... (ama olsun)
Saati biraz ufak gibi… (ama olsun)

Star Wars’u bu kadar tutturan (buna eminim) Darth Vader (adamım) karakterinin kırmızı light saber ı ile en sevilen pozlarından biriyle süslü 33 santimlik bu saat (saat bahane) her Yıldız Savaşları hayranının eminim rüyalarına girecek. Daha önceki R2D2 yazımdan sonra bunu gördüğüm anda içimdeki alışveriş canavarının bana saldırması sonucu şu an klavyemin başında size bu haberi veriyorum.

Star wars’tan R2D2 su kaynattı!!!

Beacool | 25 February 2010 14:36

1979 senesinden bu güne yapılan çok az şey güncelliğini koruyabilmiş. Merak edip baktım da hiçbiri Star Wars (Yıldız Savaşları) kadar hayran kitlesine ve satış rakamlarına ulaşamamış (bildiğiniz var mı?). Geçtiğimiz birkaç güne kadar cnbc-e’nin maratonu ve Adidas’ın yeni serisinde Star Wars’u kullanması da buna güzel bir örnek, dile kolay otuz bir yıl…

Bu durumun farkında olan üretici firmalar da çeşitli şekillerde Star Wars figürleri ve değişik kullanım amaçları taşıyan ürünleriyle halen üzerinden rant sağlıyorlar. Bu zamazingomuz da öyle. Karakter olarak şirin R2D2 seçilmiş. Aslında (benim için çok önemli bkz yazı sonu notu) bir işe yarıyor. Çünkü kış süresince çalıştırılan ufo ve bunun gibi ısıtıcıların bulunduğumuz ortamdaki havayı kurutması sonucu doğabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldırıyor. Hem de sadece usb’ye bağlanarak.

toy story- lasseter

massay | 17 December 2009 16:57

Yıl 1996.
Film teknolojisinde ilk adım atılır,
gösterime giren “Toy Story” filmi ile…
Tamamen bilgisayar teknolojisi ile ortaya konan filmde kamera yok, film yıldızı yok, film yok…
Herkes şaşkın.
Dijital sahnelerin arkasına dikkatlice bakılır, her şeyin nasıl bu hale getirildiği bulunmaya çalışılır.

Beş Hollywood yıldızı, Oakland California’da buz gibi bir odanın içinde tebrikleri kabul etmek için 24 saat beklerler. Oda sıcaklığının bu kadar düşük tutulması, serinlemeleri için değildir; bu yıldızları yöneten 300 yüksek güçlü Sun bilgisayarının, San Francisco Körfezi üzerinde parlayan güneşin saçtığı sıcaktan etkilenmemesi için…

Kimsenin oyuncuların rahatıyla ilgilendiği yoktur aslında.
Görevlilerin derdi bilgisayarları korumaktır.
Çünkü anabellekte, “Toy Story” adıyla gösterime giren ve gişe hasılat rekorları kıran filmin “master” ı saklıdır.

“Toy Story”, Pixar adlı şirketin şahaseri olarak değerlendirilir. Çünkü o, tamamen bilgisayar destekli canlandırma tekniğiyle yapılmış olan ilk uzun metrajlı filmdir.

Clone Wars: Nedir, Ne Değildir?

mabl | 23 February 2009 08:45

Klon Savaşları” (Clone Wars) terimi, Star Wars serisinin 2. ve 3. filmleri arasındaki zaman dilimini ifade etmek için kullanılıyor genelde. Ancak piyasaya Star Wars: Clone Wars ismiyle sürülmüş farklı birkaç ürün var ki, bu yazının amacı da bunlardan hangisinin ne olduğunu, neleri anlattığını açığa çıkarmak. Burada açıklayacaklarım sadece film ve dizi formatında olanlar, aynı isimde PC oyunu, kitap ve çizgi romanlar da var.

Star Wars: Clone Wars ismiyle 2003 yılında ilk seri vizyona girdi. Konu olarak II. filmin sonundan III. filmin başına kadar geçen zamanda Jedi ve Cumhuriyet’in Sith ve Ayrılıkçılara karşı mücadelesini ele alan çizgi dizi, 25 bölüm olarak 3 sezon yayınlandı. İlk 20 bölüm 3-7’şer dakikalık kısa animelerdi, ancak 3. sezon 12-15 dakikalık 5 bölümden oluşuyordu ve Anakin Skywalker’ın gerçek bir Jedi Şövalyesi olma sürecine yoğunlaşmıştı. Seri 2005’te bitti ancak popülerliği, daha sonraki film ve diziye ilham kaynağı oldu.