bildirgec.org

fotoğrafçı hakkında tüm yazılar

Stanley Kubrick

queennothing | 01 October 2012 11:38

26 Temmuz 1928, New York, Amerika doğumlu Stanley Kubrick, gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olma özelliğini taşıyor. Gertrude Nee Perveler ve Jacques Leonard Kubrick’in oğulları olarak Manhattan Hastahanesi’nde dünyaya gelen Kubrick, küçük yaşta babası sayesinde caz müziği aşığı olmuştu. 1934 senesinde, Kubrick 5 yaşındayken doğan kızkardeş Barbara ile aileye bir üye daha eklendi. Müziğe özel bir ilgisi olduğuna inanan Avusturya kökenli Kubrick, davul çalmaya başladı ve geleceğini, profesyonel davuculukta görüyordu. Babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle dikkat çekici kareler yakalayan Kubrick, yine babasından öğrendiği satranç sayesinde davulcu olmaktan vazgeçti. Okulda fizik dışındaki derslere ilgisi olmadığı gözlemlenen genç adam, okulu bitirir bitirmez zamanını fotoğraf çekmekle geçirir oldu. Bir miktar para karşılığında, yakaladığı kareleri satmayı başaran (New York Daily satın aldı) Kubrick, satış rakamları oldukça yüksek bir dergi olan Look‘un kadrolu elemanı oldu. 4 yıl boyunca Look çatısı altında dünyayı dolaşan Kubrick, 20 yaşına geldiğinde ilk evliliğini gerçekleştirir. 28 Mayıs 1948 tarihinde Toba Metz ile dünyaevine giren Kubrick, Greenwich Village’a taşındıktan sonra New York’ta ikamet eden Museum Of Modern Art‘ın daimi takipçisi haline geldi ve gösterimi yapılan filmleri aralıksız izledi. Zamanla tutkunu haline geldiği filmler, Kubrick’i bambaşka bir yöne doğru çekmekteydi; yönetmenlik.
Arkadaşlarıyla birlikte biriktirdiği parayla, günlüğü 25 dolar olan bir kamera sistemi kiralayan Kubrick, profesyonel sinemacılığa girişini şöyle özetliyor;

Google, adını dağlara taşlara yazıyor

hasantsc | 25 February 2010 14:27

ünlü fotoğrafçı Filippo Mineli, dünyada bir fenomen haline gelen google varlığını dağlara,taşlara,yollara camlara yazdı.
İnanmayacaksınız gidip çin seddine bile yazmış.

Yazmakla kalmayıp her yazdığı yerin fotoğafını çeken Filippo Mineli, google’nin adını dağlara yazan ilk insan ünvanına sahip olabilir.

Annie Leibovitz’den 2010’un Hollywood’u

queennothing | 17 February 2010 12:02

Hatırlarsınız, 2009’un Şubat ayında fotoğrafçı Annie Leibovitz‘in Hollywood yönetmen ve baş oyuncularıyla çektiği fotoğraflar yayımlanmıştı. Vanity Fair aracılığıyla bu sefer de 2010 Hollywood’una göz atalım. Hayranlık uyandıran gönül gözüyle Leibovitz’in Hollywood’u;

Kendileri, 3 boyutlu takımıyla “Avatar”ın yaratıcısı James Cameron oluyor.

“The Hurt Locker” ile büyük çıkış yakalayan yönetmen Kathryn Bigelowe ile başrol oyuncusu Jeremy Renner.

Fotoğraf Becerilerinizi Geliştirecek 50 Ücretsiz Eşsiz Kaynak

jurnal | 14 September 2009 14:56

bazen bir fotoğraf karesi bizi alıp hayatımızın en güzel anına götürebilir. unuttuğumuz, aklımızın köşesinde tozlu raflarda kalmış anılarımızı gün yüzüne çıkarır. fotoğraf insanın aynası gibi bizim yaşadıklarımızın bir nevi şahididir. yaşadığımız güzel anların sonsuza dek kalıcı olması için fotoğraf çekilmeye değer. sinan çetin’in reklam filminde söylediği gibi: “hayat çekilmeye değer.”

bunun için bazı teknik bilgilere ihtiyacımız var. fotoğrafla ilgili internette o kadar çok bilgi içeren siteler var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. aşağıdaki siteler kategorilere göre ayrılmış fotoğraf kaynaklarını içeriyor.

bildiride yeni başlayanlar ve profesyoneller için fotoğraf siteleri, oyuncak fotoğraf makineleri, profesyonel fotoğrafçılar, fotoğrafla ilgili teknik bilgiler, fotoğraf ve photoshop teknikleri, fotoğraf yarışmaları ile ilgili web sitelerini bulacaksınız.

bu yazı fotoğrafçılık konusunda kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir başvuru kaynağı. 40’ı yeni toplam 51 web sitesi.

Bu siteler başlangıç düzeyi için harika sitelerdir. Daha ileri düzey kullanıcılar için de içeriğe sahiptir.

1. Photodoto

Yeni başlayanlar için harika makalelerin yer aldığı “Photography 101” linkine tıklayın

photodoto
photodoto

2. About.com: Photography

About.com ekibinden fotoğraf makaleleri ve teknikleri.

3. Digital Photography School

Daha çok ilham verici ve bilgilendirici makaleler içeren kapsamlı fotoğraf kaynağı.