bildirgec.org

formula1 hakkında tüm yazılar

Yeni Teknoloji Yeni Heyecan (KERS)

Tech24 | 11 April 2009 12:29

2009 Formula 1 yarışları büyük değişiklerle başladı.İlk olarak araçların ön ve arka kanatları boyut ve yükseklik olarak değiştirildi. Buda araçların birbirini daha kolay takip etmesini sağlıyor.Bu sadece görünürde olan değişiklik.Asıl bomba motorda yapılan değişiklik…

Kers (kinetic energy recovery system) araçlarda ekstra motor gücü sağlıyor.Bu araçlara tur başına 400 kj güç sağlıyor.kers sisteminin çalışma prensibi ;araçların fren sırasında ortaya çıkardığı kinetik enerjiyi depolayarak sonra istenilen zamanda o enerjiyi tekerlere geri iletmek.Yani fren sırasında tekerlek motoru çevriyor ,daha sonra motor tekeri çevirerek ekstra güç sağlıyor.

Mercedes’in En Hızlı aracı

ewrenjfm | 09 April 2009 20:28

Mercedes-Benz SL 63 AMG F1 Güvenlik Aracı
Mercedes-Benz SL 63 AMG F1 Güvenlik Aracı

Mercedes-Benz in formula yarışlarında güvenliği sağlamak amacı ile ürettiği

Mercedes-Benz SL63 AMG F1
Güvenlik Aracının

2009 modeli yarış severlere tanıtıldı. Cenevre otomobil Fuarında tanıtımı yapılan araç fuarın en çok beğenilen araçlarının başında. Mercedes bu araçları şu anda sadece formula 1 yarışcılarına rehberlik olması için özel olarak üretiyor. Güvenlik aracını yollarda değil ancak pistlerde görebiliyoruz. Olası bir kaza sırasında hemen kaza yerine ulaşmak için her an hazır bekletilmektedir. Bu gördüğümüz araç sadece 4.4 sn de 100 km hıza ulaşabiliyor. Aracın en güzel fotoğrafları için buraya tıklayabilirsiniz. Mükemmel fotograflardan oluşan tanıtım videosu içinde buraya tıklayabilirsiniz.

Formula 1’in yeni gözdesi “KERS”

Tech24 | 06 April 2009 04:54

Eminiz ki F1 hayranı olupta bu kinetik enerji geri dönüşüm sistemi (KERS) hakkında bi’şeyler duymayan kalmamıştır. Bazıları bu sistemi çok faydalı bulurken bazıları karşı çıkmaktadır. KERS çalışma prensibi şöyledir: hareket halindeki aracın fren anında ortaya çıkardığı kinetik enerjiyi depolayarak, daha sonra istendiği anda kullanılmak suretiyle fazladan 80hp güç yaratmak. Çok basit geliyor ama aslında hiç de basit değil.

Schumacher’in Geri Dönüşü… (mü acaba ??)

MoSs35 | 28 July 2008 15:11

Eski Formula 1 pilotu Ralf Schumacher DTM şampiyonasının Nurburgring’deki yedinci ayağında ilk puanlarını hanesine yazdırdı. Yağmurlu havada yapılan yarışta 33 yaşındaki alman pilot 2007 model C sınıfı Mercedes’iyle sekizinci sırada finiş gördü.

Ralfy
Ralfy

Ralphy, değişik hava koşullarında soğukkanlılığını muhafaza etmeyi bildi. DTM deki en iyi sonucu hakkında konuşan Alman pilot: “Mükemmel bir sonuç. DTM deki ilk puanlarımı böyle zor koşullar altında kazandığım için çok mutluyum dedi. Heyecablı bir yarıştı ve herşy mümkündü. Bence takımım ve herkes mükemmel bir iş yaptı.” dedi.

Oops :))
Oops :))

Coulthard halefi olarak Vettel i tercih ediyor

MoSs35 | 09 July 2008 16:42

Eğer Coulthard’a kalırsa önümüzdeki sene Red Bull Racing’de Mark Webber’in yanında Sebestian Vettel’i göreceğiz. İskoç yarışcı bildiğiniz gibi geçen hafta emekliliğini açıkladı ve takımı için 2009’da Vettel’in en iyi seçenek olduğunu düşünüyor. “Bana göre Sebestian Vettel gelecekte kazanabilmek için Formula 1’in ihtiyaç duyduğu herşeye sahip.” diye beyanat verdi formula1.com’a. “Ayrıca olgunluğu ve yaklaşımı onun bu iş için en iyisi olduğunu gösteriyor. Bu yüzden Red Bull Racing için çok iyi bir işi yapabileceğinden eminim.”

Vettel !!
Vettel !!

Vettel’in pistlerde gözüktüğü ilk yer olan İstanbul’da attığı antrenman turları sonucu sıralamalarda ilk sıraya oturması, kendisini go-kart pistinde farkedip Berger’e tavsiye eden Micheal Schumacher’i haklı çıkarmaya yetmişti. Basamakları çıkma hızı o günlerden bu güne hiç değişmemiş olmalı ki, geleceğin iddialı pilotları arasında ismi geçmeye başladı bile. Tıpkı Alonso ve Raikkonen’in başına gelenler gibi.
Ne dersiniz sonraki şampiyon Alman Vettel mi olacak dersiniz ?

Alman yetenekler
Alman yetenekler