bildirgec.org

firefox eklenti hakkında tüm yazılar

Twitter’da Güvenli Https Nasıl Aktif Edilir?

electrinick | 28 April 2011 18:43

Https
Https

Bildiğimiz gibi internette güvenlik oldukça önemli bir konu haline geldi.Güvenliğimiz için kredi kart bilgilerimiz, internet şifrelerimiz üçüncü kişilerin eline geçmemesi gerekir.Bu yüzden bir çok internet sayfası https sistemine geçmiş durumda.Peki Nedir https ?

F5 tuşunuz aşınmasın…

kaankisisi | 24 September 2010 18:41

Bazı siteler vardır, çok vakit geçirdiğimiz ve sürekli güncellemelerini takip ettiğimiz… Örneğin günün belli saatlerinde, İtiraf.com‘da arkadaşlarımla mesajlaşırım. Ancak, örneğin Facebook, site içerisindeyken gelen yeni bir mesajı anında size bildirmesine rağmen, İtiraf.com bunu yapmaz. Size düşen, “gelen mesajlar” sayfasını sürekli güncelleyip, “manuel” olarak kontrol etmektir.

Bu gibi durumlarda, parmağınız sürekli F5 tuşunun üzerinde olur… Firefox için tasarlanan yeni bir eklenti, sizi bu dertten, F5 tuşunuzu da aşınmaktan kurtarıyor.

internette geçirdiğiniz zamanı ayarlayın!

tembelyarasa | 02 September 2010 12:26

internette gezinmek hepimizin en sevdiği şeyler arasında, hatta zaman zaman internette gezerken işimizi, derslerimizi ihmal ediyoruz. tabii zaman göreceli bir kavram olduğu için “hayır efendim ben o kadar zaman harcamıyorum ki” de diyebiliyoruz.
bu bildiride internette ne kadar zaman geçirdiğimizi ölçen firefox eklentilerini inceleyeceğim.

LeechBlock

İnternette çok fazla zaman geçirenlerden misiniz?
kendinize hakim olamıyor ve işiniz dışındaki sitelere mi giriyorsunuz? bu eklenti tam size göre.
belirlediğiniz saatler içerisinde belirlediğiniz sitelere girmenizi engelliyor. iyi bir kontrol aracı diyebilirim eklentiyi buradan edinebilirsiniz.

Time Tracker

Bu eklenti de yukardaki eklentiyle aynı görevi yapıyor. internete geçirdiğiniz süreyi hesaplıyor
ama bu eklenti bazı sitelerde sayacı durdurma ve tekrar devam ettirme özelliğine de sahip. eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

firefox eklentisi : fireftp

rhymes | 28 June 2010 11:35

web geliştiricileri ve özellikle firefox tarayıcısınını kullananlar açısında oldukça kullanışlı bir eklentidir.
Dosyalarınızı hızlı ve verimli şekilde aktarma ile birlikte, FireFTP daha gelişmiş özellikler içerir: gezinme, SFTP, SSL şifreleme, arama/süzme, uzaktan düzenleme, sürükle&bırak, dosya/dizin eşitleme, chmod değiştirme.

Firefox Eklenti Koleksiyonları

Ozit | 02 March 2010 17:19

Firefox’un eklentiler sayfasında bir kesimin dikkatini çekmemiş olabilecek “collections” adında bir bölüm var. Bu bölümde üyeler kullandıkları, beğendikleri eklentileri bir koleksiyon haline getirip diğer üyelerle paylaşabiliyor. Bunlardan bir kaçı şöyle:

Firefox’a Windows 7 Makyajı: 40.577 üyesi olan bu koleksiyonda yer alan eklentilerle, Firefox’a windows 7 makyajı yapıyoruz. Koleksiyonda bu makyaj ile alakasız eklentiler de mevcut.

firefox sekme (tab) ipuçları

bakiyyebemolu | 16 February 2010 14:38

artık hemen hemen tüm tarayıcılar sekme özelliği sunsa da firefox‘un bu konuda görece daha esnek olması, tablar konusunda birçok eklentiye sahip olması, onu popüler yapan bir güzel özelliği. sekmeler konusunda biraz sıkıntılıysanız veya sekmeleri daha işlevsel kullanmak istiyorsanız işte birkaç ipucu:

kısayollar
Ctrl + 1: en soldaki sekmeyi seçer.
Ctrl + 2-8: sekmeler arasında sıra ile geçisi sağlar.
Ctrl + 9: en sağdaki sekmeyi seçer.
Ctrl + F4: mevcut sekmeyi kapatır.
Ctrl + T: yeni sekme açar.
Ctrl + Tab: sonraki sekmeye geçer.
Ctrl + Shift + Tab: bir önceki sekmeye geçer.
Ctrl-W veya Ctrl-F4: sekmeyi kapatır.
Ctrl-Shift-T: sekme kapatma işlemini geri alır.

App Tabs
bu eklenti sayesinde sekmelerin boyutu, sitelerin faviconlarına kadar küçülür. böylelikle tüm sayfa başlığı yerine favicon görür ve çok sekmeli sörflerinizde alandan tasarruf edersiniz.

buradan eklentiyi indirebilirsiniz.

Find In Tab
bildiğiniz gibi ctrl+f kısayolu ile arama yapıyoruz. bu eklenti ile sadece içinde bulunduğunuz sekmede değil, açık olan tüm sekmelerde arama yapabilirsiniz.

eklenti, buradan indirilebilir.

Codeigniter için türkçe firefox eklentisi

STNC | 11 December 2009 13:35

hepinizin bildiği gibi codeigniter php’de kullanılan bir framework ve şu anda en hızlı framework kabul ediliyor ve basit aynı zamanda örenmesi en kolay frameworklerden bu sebeble onun için bir firefox eklentisi yazdık http://codeigniter.gen.tr ‘den ve Selman Tunç un yaptığı Fatih Bazman tarafından türkçeye çevrilmiş yardım ve dökümantasyonları bulunan bir firefox eklentisi
İnidrmek için
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/53784/
ve inglizce arayanlar içinde simon leng yaptığı eklentiyitavsiye ederim.

jQuery Geliştiricileri için En iyi Firefox Eklentileri

angelsdemos | 11 December 2009 12:27

jQuery oldukça muhteşem bir yazılım dili. Birçok masaüstü programı bulunmakta. Fakat eğer firefox kullanıcısıysanız ve jQuery ile ilgileniyorsanız sizin için farklı eklentiler bulunmakta. Bu eklentiler ile bir sayfadaki jQuery belgelerini ayıklamak ya da jQuery belgelerinizde arama yapma gibi birçok işlem yapabilirsiniz. İşte En iyi Firefox jQuery Eklentileri;

FireQuery 0.3

Yazılımcılar için geliştirilmiş bir eklenti olan Firebug’ın jQuery sürümü. jQuery yazılımcılarına firefox eklentisi olarak zekice hazırlanmış bir yardımcı program.

jQuery Menu 1.2

jQuery belgelerinizi arşivleyebileceğiniz basit ve hoş bir menü uygulaması. Bu sayede karmaşık arşivinizi daha basite indirgerseniz.
0 jQuery

Web Geliştiricileri İçin En iyi 22 Firefox Eklentisi

guttsay | 27 October 2009 19:32

Tasarımcılar ve web geliştiricilerinin (webmaster) büyük çoğunluğu firefox kullanıyor. Bunun nedeni çoğunlukla eklenti desteği. Eklentiler sayesinde tarayıcının performans ve kapatisesi sonuna kadar kullanılabiliyor. Bu sayede web geliştiricileri zamandan kazanıyor ve işlerini daha kolay yapıyor. Aşağıda firefox ile birlikte kullanılarak webmasterlerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak 22 eklentiye yer verilmiştir.

Web Developer Toolbar

Web Developer Toolbar
Web Developer Toolbar

Geliştiriciler için basit ve kullanışlı bir araç çubuğu.

Firebug

Firebug
Firebug

Web sayfasının CSS, HTML ve JavaScript kodlarındaki hataları bulabilir ve onarabilirsiniz.

Page Speed

Page Speed
Page Speed

Açık kaynaklı bir eklenti. Sayfa hızının performansını değerlendirebilir ve nasıl iyileştirebileceği konusunda tavsiye alabilirsiniz.

FirePHP

FirePHP
FirePHP

FireBug konsoluna mesaj göndermeye yarar. Firebug yüklenmiş ve “net” paneli aktif olmalıdır. Bir adette PHP kütüphanesi yüklemelisiniz.

YSlow

YSlow
YSlow

Eklenti Yarışması

xvolvox | 23 June 2009 12:26

Firefox Yarışması
Firefox Yarışması

MozillaFirefox web tarayıcısını daha da geliştirmek amacıyla Extend Firefox 3.5 adlı yarışma düzenliyor.Yarışmaya katılım 16 hazirandan itibaren başlamış bulunuyor.Yarışmaya son katılım tarihi 2 Ekim 2009 olarak belirlenmiş.Yarışma kapsamında Mozilla Firefox 3.5’un özelliklerinin de kullanılabilmesi isteniyor.Eklentiler yalnızca en yenilikçi eklenti olarak değil, en iyi alışveriş, en iyi eğlence oyun ve Mozilla Firefox 3.5’e en iyi güncellenen eklentiler kategorleri altında değerlendirilecek (geliştirilen eklentiler, farklı kategoriler içinde değerlendirilecek)Yarışma sonunda büyük ödül birinciye 15″ MacBook Pro verilecek.Ayrıca dereceye giren katılımcılara çeşitli lisanslı ürün kullanımları,e-kitaplar ve kitaplar verilecek.