bildirgec.org

film noir hakkında tüm yazılar

Stanley Kubrick

queennothing | 01 October 2012 11:38

26 Temmuz 1928, New York, Amerika doğumlu Stanley Kubrick, gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olma özelliğini taşıyor. Gertrude Nee Perveler ve Jacques Leonard Kubrick’in oğulları olarak Manhattan Hastahanesi’nde dünyaya gelen Kubrick, küçük yaşta babası sayesinde caz müziği aşığı olmuştu. 1934 senesinde, Kubrick 5 yaşındayken doğan kızkardeş Barbara ile aileye bir üye daha eklendi. Müziğe özel bir ilgisi olduğuna inanan Avusturya kökenli Kubrick, davul çalmaya başladı ve geleceğini, profesyonel davuculukta görüyordu. Babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle dikkat çekici kareler yakalayan Kubrick, yine babasından öğrendiği satranç sayesinde davulcu olmaktan vazgeçti. Okulda fizik dışındaki derslere ilgisi olmadığı gözlemlenen genç adam, okulu bitirir bitirmez zamanını fotoğraf çekmekle geçirir oldu. Bir miktar para karşılığında, yakaladığı kareleri satmayı başaran (New York Daily satın aldı) Kubrick, satış rakamları oldukça yüksek bir dergi olan Look‘un kadrolu elemanı oldu. 4 yıl boyunca Look çatısı altında dünyayı dolaşan Kubrick, 20 yaşına geldiğinde ilk evliliğini gerçekleştirir. 28 Mayıs 1948 tarihinde Toba Metz ile dünyaevine giren Kubrick, Greenwich Village’a taşındıktan sonra New York’ta ikamet eden Museum Of Modern Art‘ın daimi takipçisi haline geldi ve gösterimi yapılan filmleri aralıksız izledi. Zamanla tutkunu haline geldiği filmler, Kubrick’i bambaşka bir yöne doğru çekmekteydi; yönetmenlik.
Arkadaşlarıyla birlikte biriktirdiği parayla, günlüğü 25 dolar olan bir kamera sistemi kiralayan Kubrick, profesyonel sinemacılığa girişini şöyle özetliyor;

Notorious (1946)

elizabethtaylor | 07 August 2011 18:14

Yönetmen Alfred Hitchcock, sinema için oldukça önemli bir adamdır. Hitchcock’un yönettiği filmlerden biri olan “Notorious“, 1946 senesinde çekildi. John Taintor Foote’nin hikayesinden uyarlanan filmin senaryosu Clifford Odets ile Ben Hecht tarafından yazıldı. En İyi Senaryo ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar adaylığı bulunan filmde 1986 senesinde hayatını kaybeden ünlü aktör Cary Grant, 1982 senesinde hayatını kaybeden İsveçli aktris Ingrid Bergman, 1967 senesinde hayatını kaybeden İngiliz aktör Claude Rains, Leopoldine Konstantin, Louis Calhern, Reinhold Schünzel, Moroni Olsen ve Ivan Triesault rol alıyor. Başarılı bir film noir örneği olan “Notorious“, 2 Milyon Dolarlık bütçeye sahip. Ek olarak, filmdeki ‘Alicia Huberman’ karakteri için Vivien Leigh‘in istenmiş, fakat Hitchcock, Bergman konusunda kesin kararlıymış.

Mildred Pierce (1945)

queennothing | 22 April 2011 09:44

1962 senesinde hayatını kaybeden yapımcı/ yönetmen Michael Curtiz’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mildred Pierce“, 1945 senesinde vizyona girdi. James M. Cain’in romanından uyarlanan filmde 1977 senesinde kaybettiğimiz aktris Joan Crawford (‘Mildred Pierce’ olarak), 1928 doğumlu aktris Ann Blyth (‘Veda’ olarak), Jack Carson, Eve Arden (‘Ida’ olarak) ve Zachary Scott rol alıyor. 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekilen film, ülkemizde 1946 senesinde vizyona girdi.
Film, 2011 senesinde HBO tarafından 5 bölümlük bir mini-dizi olarak yeniden çekildi. Dizide Kate Winslet ‘Milred Pierce’i canlandırırken, Evan Rachel Wood ve Guy Peace de dizide rol alan diğer isimler.

Derin Uyku; The Big Sleep (1946)

queennothing | 16 March 2011 18:04

1896’da doğan ve 1977’de hayatını kaybeden yönetmen Howard Hawks‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Big Sleep” (Derin Uyku), Raymond Chandler’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlandı. 1957 senesinde hayatını kaybeden aktör Humphrey Bogart ile 1924 doğumlu aktris Lauren Bacall‘ın başrollerini paylaştıkları yapımda Amerikan aktör John Ridgely, aktris Martha Wickers, Elisha Cook Jr. ve Peggy Knudsen de rol alıyor. Ülkemizde 1948 senesinde ‘Derin Uyku’ adıyla gösterime giren filmin çekimleri Kaliforniya’da yapıldı.

The Lady from Shanghai (1947)

queennothing | 02 March 2011 10:08

Sherwood King’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Lady From Shanghai” (Şangaylı Kadın), sinema dehası Orson Welles tarafından çekildi. Başrollerini yine Welles ile o zamanlar evli olduğu ünlü aktris Rita Hayworth‘un paylaştıkları film, 2 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. Başarılı bir film-noir örneği olan “The Lady From Shanghai“de Glenn Anders, Carl Frank, Ted de Corsia, Erskine Sanford ve Gus Schilling gibi isimler de rol alıyor. Filmin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

The Third Man (1949)

queennothing | 21 February 2011 16:58

1906 ile 1976 seneleri arasında yaşamış olan İngiliz yönetmen Carol Reed‘in çektiği sinema filmi “The Third Man“, 1949 senesinde vizyona girdi. Amerikan aktör Joseph Cotten, İtalyan aktris Alida Valli ve sinema dehası Orson Welles‘in başrollerini paylaştıkları filmin çekimleri Avusturya ve İngiltere’de yapıldı. En İyi Film Görüntüsü (siyah-beyaz) dalında Oscar Ödülü kazanan film, En İyi Yönetmen ve En İyi Film Düzenleme dallarında Oscar adayı oldu.

Amerika’da yaşayan Holly Martins, başarılı bir yazardır. Eski silah arkadaşı Harry Lime’yi ziyaret etmek için Viyana’ya giden Martins, arkadaşının bir trafik kazası sonucu öldüğünü öğrenir.Bu beklenmedik durum karşısında şoka uğrayan Martins, işin içinde başka bir iş olabileceğinden şüphelenip olayı araştırmaya karar verir.

Gilda (1946)

queennothing | 19 February 2011 10:28

1918’de Amerika’da dünyaya gelen aktris Rita Hayworth‘un dünya çapında meşhur bir sinema yıldızı olmasını sağlayan sinema filmi “Gilda“, 1959 senesinde hayatını kaybeden usta yönetmen Charles Vidor tarafından çekildi. 1946 senesinde vizyona giren film, ülkemizde 1948 senesinde gösterime girdi. Filmde Hayworth’un yanı sıra Kanadalı aktör Glenn Ford, 1973 senesinde hayatını kaybeden aktör George Macready, Joseph Calleia ve Gerald Mohr gibi isimler rol alıyor.
İki yakın dost ve bir kadın. Kumarhane sahibi olan Farrell ile sağ kolu Mundson arasına giren güzel ve çekici bir kadın; Gilda. Hayworth’un kendis sesinden dinlediğimiz şarkılarla (1, 2) unutulmaz bir film-noir yapıtı olan “Gilda”, muhakkak izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor.

The Man Who Knew Too Much (1956)

queennothing | 01 February 2011 11:18

1899’da İngiltere’de dünyaya gelen Alfred Hitchcock, “Psycho” (Sapık), “The Birds” (Kuşlar), “Rear Window” (Karşı Pencere) gibi yapımlarla korku/ gerilim sinemasına yepyeni bir boyut kazandırmış değerli bir yönetmendir. 80 yaşında Los Angeles’da vefat eden Hitchcock’un 1934 senesinde çektiği “The Man Who Knew Too Much” adlı yapımın yeniden çevrimi olan 1956 çıkışlı sinema filmi “The Man Who Knew Too Much“, En İyi Şarkı dalında (Doris Day’in söylediği “Whatever Will Be, Will Be”) Oscar Ödülü kazandı. John Michael Hayes’in senaryosunu yazdığı 2 buçuk milyon dolarlık filmde Amerikan aktör James Stewart ve Amerikan aktris/ müzisyen Doris Day rol alıyor.

Bitmeyen Balayı; Touch of Evil (1958)

queennothing | 13 January 2011 15:02

“Citizen Kane” ile dünya çapında bir ün elde eden sinemanın usta isimlerinden Amerikan aktör/ yapımcı Orson Welles‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Touch of Evil” (Bitmeyen Balayı), 1958 senesinde (ülkemizde 1965) vizyona girdi. Whit Masterson’un romanından uyarlanan ve 1 Milyon Dolardan az bir bütçeyle tamamlanan “Touch of Evil”, başarılı bir film-noir örneğidir. 2008 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Charlton Heston, 2004 senesinde hayatını kaybeden aktris Janet Leigh ve Welles’in kendisinin rol aldığı yapımda Dennis Weaver, Akim Tamiroff, Joanna Moore, Ray Collins, Joseph Calleia, Valentin de Vargas ve Mort Mills gibi isimler de rol alıyor.

I Confess (1953)

queennothing | 11 November 2010 10:26

Korkunçların bile korkulu rüyası, sinemanın tonton İngiliz’i Alfred Hitchcock‘un yönetmenliğini yaptığı “I Confess” (İtiraf Ediyorum), 1953 senesinde vizyona girdi. 45 yaşında (atardamar tıkanıklığı) hayatını kaybeden Amerikan aktör Montgomery Clift, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Anne Baxter, 2009 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Karl Malden ve O.E. Hasse‘nin rol aldığı film için yönetmen, Paul Newman ve Anita Björk ile de görüşmüş, ancak yapım şirketi bu isimleri kabul etmemişti. Filmin 1995, Fransız uyarlaması için bakınız; “Le confessionnal“.

Kanada’nın en büyük eyaleti olan Quebec’te bir avukat öldürülmüştür. Katili bulmaya çalışan polis, Ruth Granfort adlı kadın ve Katolik Kilisesi’nin rahibi olan Michael Logan’ı baş şüpheli olarak görmektedir ve görgü tanıklarının kanlı cüppe giymiş bir adam gördüklerini iddia etmeleri de şüpheleri birer kanıt haline getirmektedir.