bildirgec.org

fıkra hakkında tüm yazılar

Görkemli…

admin | 17 March 2011 15:14

İçanadolu’nun en yüksek dağıdır. 3917 metre zirveye sahip olan dağ yakınlaştıkça uzaklaşan, uzaklaştıkça yakınlaşan dağ olarak da bilinir. Sönmüş bir strato volkandır. Dağın doruğunda bulunan ve halen dağcıların sığınma yeri olarak kullanılan mağaralar Bizans Dönemi’nde rahiplerin inzivaya çekildikleri yerlerdir. Dört mevsim başından karı eksik olmayan Erciyes‘in, küresel ısınmadan dolayı yalnızca kuzey tarafındaki buzulu kalmıştır. Bu buzulun uzunluğu ise yaklaşık bir kilometredir. Duruşu ile ilk görenlerde hayret uyandıran bu ihtişamlı dağın doruğu görünüm itibariyle kubbeyi andırır. Dağın güney tarafına Develi ilçesini kuran Kayseri, dağın kuzey tarafında yer almıştır. Etrafındaki tüm canlıların su ihtiyacını karşılayan Erciyes, depoladığı su ile en güzel hazır sulara taş çıkartır cinsten ürün verir.

Fıkra

sinjob | 10 June 2010 14:41

Bir köyün lideri ölür ve ahali yeni lider seçmek için köy meydanında toplanır.Bu köye lider olmanın bazı şartları vardır,bunlar:

  • bir şişe rakıyı susuz içmeli
  • hemen ardından tüfeği omzuna alıp,dağdaki herkesin korktuğu büyük ayıyı öldürmeli
  • son olarak da,köyün en yaşlı kadını ile birlikte olmalı.

Adaylar içinde ilk şartı sağlayana tüfeği verirler ve dağa yollarlar.Saatler geçer ama aday ortada yoktur.”Ayı bunu öldürdü kesin”,derler ve yeni lider adayı düşünürlerken dağdan birinin geldiğini farkederler.Bakarlar ki lider adayı dağdan dönüyor.Köy meydanına varır,ahaliye yan yan bakar ve sorar:

”Nerde Lan Benim Vuracağım Karı?”

BU BENİM BULUŞUM

teacher07 | 22 February 2010 12:54

www.10marifet.org/etiket/tahta-oyuncak/2
www.10marifet.org/etiket/tahta-oyuncak/2

İki kafadar bıcırık, ana sınıfı dönüşü yemeklerini yediler, evlerinin bahçesinde buluştular.

Hasan:

– Hadi gel yuvarlamaca oynayalım.

Veli:

– Nasıl oynayalım?

Hasan:

– Gel göstereyim.

Birlikte evlerinin yakınında küçük tepeye çıktılar.Buldukları yassı taşları aldılar, tepe aşağı yuvarlayacaklardı. Veli eline aldığı taşı yuvarlamak istedi, taş bir kere dönmeden yan yattı. Hasan bilmiş bilmiş güldü.

vazelin

Thing | 20 February 2009 10:35

http://www.fikrasi.com/vazelin-5912.htm

Türk İnsanı

EfgaN | 23 October 2008 13:27

Söylerlerdi de inanmazdım..

İstanbul’dan Samsun’a seyrediyoruz. Hususi otomobille,, Haftasonu gidip dönmek maksadıyla, iş icâbı gidiyoruz. iki kişiyiz vaktimiz kısıtlı ve kıymetli olduğundan, zaruri ihtiyaçlar dışında durmak yada duraklamak gereksinimi duymuyoruz. Yiyecek, içecek ve yasak olmasına rağmen nikotin ihtiyacımızı araç içinde seyir halinde giderme uğraşındayız.
Sabaha karşı 4 civarı, Anadolunun güzide bir ilinden geçiyoruz. ihtiyaç gidermek aynı anda da elimizi yüzümü yıkamak için bir yer arıyoruz. Sonunda ilerde yanan ışıklar görüyoruz. Yol kenarında bir lokanta, büyük bir yer, duruyoruz. içeriye girdiğimiz de yeni açıldığını anlıyoruz. insanlar temizlik yapma uğraşında.. Zaten sadece bir otobüs ve biz. Otobüsün plakası arapça. Ve etrafından kalabalık insan grubu. Lokanta çalışanlarının konuşmalarından “iranlı” olduklarını anlıyoruz. Çevreyle fazla ilgilenmeden ihtiyacımızı giderip yola çıkma sıkıntısındayız. yarı uykulu!.. Ben önce çıkıyorum wcden aynanın önünde esmer adamlar, arapça konuşuyorlar.
Tuvaletin önünde küçük masa ve sandelyesinde sayıklayan bir amca var, yaşlı kısa boylu. Yaklaştığımı anlıyor ki sirkiniyor doğruluyor sandalyesinde.. Ne kadar amca diye soruyorum. Amca önce yüzüme bakıyor, el işareti ve çatpat olmayan arapçasıyla 750 binlirayı anlatmaya çalışıyor. Amcanın çabasına üstelemiyorum, iki kişiyiz diyorum 1,5 lirayı veriyorum. Olduğum yerde yoldaşımı beklerken, dışarıdan bir ses duyuyoruz,, “iranlı kalmaasınnn”, “otobüs gidiyorrr”.. amca tekrar sandalyesinden doğruluyor, önce aynanın önünde duran iranlılara ve sonra bana, eliyle direksiyon şekli yaparak) ve yine çatpat olmayan arapçasıyla otobüs kalkıyor demek istiyor.
-Amca ben o otobüsle gelmedim
diyorum. Amca önce duruyor bir kaç saniye baktından sonra
-siz onlarla gelmediniz mi oğlum
diyor.
-hayır
diyorum.
-sen Türkmüsün
diyor. Evet amcacım Türküm diyorum biz kendi arabamızla durduk onlarla gelmedik arkadaşımı bekliyorum hayırdır diyorum. Sonra..
Amca elini uzatıyor, gayet ciddi ve doğru bir iş yaparcasına bir tonla
-al oğlum o zaman beşyünbinliranı diyor.
tam anlamıyla şaşıramamışken bile, ne yaptığımın farkında olmadan amcanın uzattığı parayı alıyorum, elimde çevirirken kapıya doğru gidiyorum, tebessüm ederek yoldaşımı bekliyorum. o gelirken Aynanın önünde duran “iranlı”lar amcaya doğru yaklaşıyor ve soruyorlar, ve amca el işaretleri ve çatpat olmayan arapçasıyla yine anlatmaya çalışıyor..
yediyüzellinbinnn:)
iyiki diyorum ülkemde yabancı değilim:)

Yagma yok !

manyakkedi | 28 September 2008 10:38

http://bombafikralar.blogcu.com/yagma-yok_25074501.html

nasrettin hoca 800 yaşında

karakalpak | 06 July 2008 11:07

Sivrihisar’ın Hortu yöresinde doğan nasrettin hoca, bu yıl 800 yaşında. 05-10 temmuz tarihleri arasında akşehir belediyesi tarafından düzenlenen şenliklere tüm mizah severler davetli.hem güldüren hem düşündüren mizah anlayışıyla nasrettin hoca fıkraları, bugunün belaltı çalışan şovmenlerinden çok farklı.sizcede öyle değilmi arkadaşlar ? düşündüğümüzde bu zengin kültürün torunları olarak atalarımıza layık torunlar olabildikmi.bence hayır.ya sizce ?