bildirgec.org

feminist hakkında tüm yazılar

Gelmiş geçmiş en az politik hayvan; Virginia WOOLF

queennothing | 21 December 2012 11:30

Leslie ve Julia Stephen’ın ikinci kızları, üçüncü çocukları olarak 25 Ocak 1882 tarihinde, İngiltere; Londra’da dünyaya gelen İngiliz Edebiyatı’nın kilometre taşlarından Virginia Woolf, gerek romanları, gerek eleştirmenliği, gerekse kişiliğiyle araştırma, eleştiri ve tartışmalara konu olmuş, dünya çapında en güçlü kalemlerden biri olarak kabul edilmiştir. Soylu bir aileden gelen Woolf, 59. yaş gününden iki ay sonra ardında dokuz roman, bir günlük ve onlarca hikaye bırakarak kendi isteğiyle hayata gözlerini yumdu.

Edebiyatımızın Kadın Kahramanı; Halide Edip Adıvar

queennothing | 02 November 2012 09:42

Halide, Fatma Berifem ile Mehmet Edip’in kızları olarak, erkek olması umuduyla kimilerince 1882, kimilerince ise 1884 senesinde İstanbul, Beşiktaş’ta; Ihlamur Yokuşu’ndaki evde dünyaya geldi. Türk öğrencilerin yabancı okullarda okumasının hoş görülmediği zamanlarda, babası tarafından yaşı büyütülerek Amerikan Koleji’ne sokulan Halide, sadece Türkiye değil, dünya çapında ilklere imza atmış, örnek alınan bir kadındır.

Geç çıkarılmış (ve değiştirilmiş) nüfus kağıdı sebebiyle ‘1882 ya da 1884 doğumlu’ diyeceğimiz Halide Edip Adıvar, entelektüel bir aileye doğdu. Babası Mehmet Edip Bey’in ‘Halid’ diye seslendiği Halide, temel eğitimini evde aldı. Daha sonra İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası tarafından Üsküdar’da bulunan Amerikan Koleji‘ne yazdırılan genç kız, okula girebilmek için yaşını büyütmek zorunda kaldı.

Elif Şafak

admin | 21 March 2011 13:26

Daha önce yedi roman yazan, Türk Edebiyatı’nın en kısa sürede en çok satan kitabı “Aşk” ile adını dünya çapında duyuran ve her kitapta yeni bir dünyayı keşfetmeyi amaç edindiğini söyleyen Elif Şafak, ülkemizin en çok okunan ve dolayısıyla en çok tartışılan isimlerinden biri.

Nuri Bilgin ile Şafak Akayman’ın kızları olarak (Bilgin o sırada felsefe doktorasını yaptığı için) 25 Ekim 1971 tarihinde Fransa, Strasbourg’da dünyaya gelen Elif Şafak, kısa bir süre sonra anne ve babasının ayrılma kararı alması ile annesinde kalmaya başladı. Hala Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olan Bilgin’in İzmir’e dönmesi yüzünden uzunca bir süre babasını görmeyen Elif, Bilgin’den sekizinci yaş gününde gönderdiği tebrik kartına dek haber alamadı. Diplomat olan annesi Şafak ile yaşayan Elif, ilkokula İspanya, Madrid’de başladı; Amman’da devam etti. Bu okulda okuyan tek Türk olan Elif, ilk zamanlarda oldukça zorluk çekti. Daha sonradan anlattığına göre Şafak, okuldaki en iyi arkadaşı Hint Kiran’mış ve Mehmet Ali Ağca‘nın Papa’ya suikast düzenlediğinin ertesi günü okula gitmekten çekinmiş.

EH BE KADIN!!!

admin | 02 July 2009 09:03

acizlik, senin adın kadın..
acizlik, senin adın kadın..

kadın aşağılık.. kadın zavallı.. ve işin aslı hamlet’in şu sözlerinde saklı:
frailty; thy name is woman..

hayatın, kaderin ya da erkeklerin değil; sınırlarını sadece kendisinin belirlediği ve aslında kendisini sadece kendisinin sınırladığı bir dünyaya mahkum kadın..
gercekci olalim; 2010’a az bir zaman kala; kadin üzerindeki baskinin geçmiştekinden hiçte farklı olmadığını söylemek cok komik ve ahmakça bir durum olur..
bir projeyi anlatirken, bir tezi savunruken, siyaset yaparken, bilimsel makaleler yayımlarken ya da tüm gün tv kanallarını işgal ederken, hatta işi abartarak botokslu yüzleri ve şişirilmiş dudaklariyla spor haberlerini sunarken; hangi erkek karsi cikiyor bu duruma dersiniz?kabul edin, kadin sosyal hayatta hiçte abartildigi kadar göz ardi edilmiyor aslinda. erkeklerin tüm tersanelerine girdiniz; tüm ordularını dagittiniz.. buna rağmen bile sizinle derdi olan bir erkek topluluğu yok ortada; kimse sizi kisitlamaya; aşagilmaya; ezmeye calismiyor bayanlar.. sizin icin söz konusu olan bir engel varsa o sadece “siz”siniz.. içinizdeki potansiyelin farkinda degilsiniz.. sex yapmak, cocuk doğurmak, bir erkege ait olmak, evlilik programlari izlemek, oje sürmek, babanızın ya da eşinizin verdiği parayla alışveriş yapmak dışında baska kabiliyetlerinizde var! tabii ki, öncelikle bunlari “siz”in keşfetmenız gerekiyor..

kadınların taktıkları maskeler

viarectaa | 26 August 2008 11:59

kadınların takındıkları maskeleri hiç merak ettiniz mi? işte onlardan bir kaçı:

  1. 1-sosyete kızı suzan:kadınların kendilerini pahalıya satmak için kullandıkları maskedir.Konformist, lüks düşkünü erkek parasıyla hayat kalitesini arttırmayı amaçlar.2-hacı kızı hatice:ben senin bildiğin kadınlardan , kızlardan değilim modeli .Her türlü haltı yer senden başka erkek tanımadım kötü olup ta iyi görünmekte ustadırlar.3-özgür kız zehra: bu modelde ise ayaklarının üstünde durmak ,kendin olmak , günü yaşamak gibi terimlerle meşgüldür.20 yaşında serseri erkekleri 30 yaşında da kariyeri olan erkekleri tercih eder.4- mahallenin kızı aile kızı fadime:saf ve salak pozlar oynarak erkeklri kendine koruma yapmakta ustadırlar. 5-feminist mahmure:kadınlık görevleri reddedip evdeyken erkek kadın eşittir deyip erkeklere cafe, pastane hesaplarını ödetmekte ustadırlar.6- yuva yapan dişi kuş hacer:iyi bir evlilik yapıp güya eşini mutlu etme düşüncesi vardır . eşine sık sık ev eşyası aldırmakta üstüne yoktur.7-sosyete kızı suzan gel kollarıma uzan:erkeklere gösterir ama vermez, mini etek giyip eteğini çekiştirir ve şu erkeklerde çok sapaık bir rahat olmıyoruz diye hayıflanır.8-erkek fatma:kadınlardan çok erkekleri örnek alaırlar boks , maç savunma sporları en büyük tutkularıdır.

FEMİNİST KİTABEVİ

asiti kacmis kola | 07 March 2008 18:09

kadın gücü
kadın gücü

öncelikle feminizm nedir? kısaca şiddetle kadın erkek eşitliğini, hemen hemen her toplumda geri plana itilen kadınların, hayatın her aşamasında en az erkek kadar etkin rol almasını, kadının bedenen ve zihnen erkekten hiç geri kalır tarafı olmadığını savunan düşünce akımıdır feminizm. türkiye’de de bu akımdan etkilenmiş birçok yazara, akademisyene, sanatçıya rastlamak mümkün.
işte bunlardan biri de türkiye’deki önemli bir yere sahip, modern bir feminist kuruluş olan amargi kadın kooperatifi. kadınların hayatını daha da kolaylaştırmak, hayatı daha da çekilir kılmak için birçok etkinliğe imza atan amargi topluluğu, istanbul beyoğlu’nda feminist kitabevini açtı. içeride hem kahvenizi içiyorsunuz, hem de raflardan bir kitap seçip okuyabiliyorsunuz. olmadı ikisini de bir arada yapabiliyorsunuz.
türkiye’de ilk olma özelliğine sahip feminist kitabevi’nin müdavimlerinin sadece kadınlar olmadığını da söyleyerek konuya noktayı koyuyorum.

Hande Yener ve Kemal Doğulu ikilisi

behman | 17 January 2008 12:06

“Bir Yerde Göz Göze Gelmemiz Yeter Zaten!”

Hande Yener yaptı yapacağını yine!
Sarı saçlarıyla pek olmamış ama Kemal Doğulu’yla yaptığı düet mükemmel olmuş.
Elektronik sounda uydurduğu kelimelerden müteşşekkil bir şarkıyı birileriyle söylemek istiyormuş hep ama o kişiyi bulamıyormuş. Meğer o kişi burnunun dibindeymiş: Kayınbiraderi (aynı zamanda imajmakerı, fotoğrafçısı, kliplerinin yönetmeni ve kankası) Kemal Doğulu!!
Yeni single “Bir Yerde”nin klibi televizyonlarda döndüğü günden beri epey ilgi gördü. Klipteki konu da epey ilgi gördü ve epey de tartışılacak gibi. Özellikle feministlerin ilgisini çekecekmiş ( magazin programları öyle diyor). Ama bence klip de gayet güzel olmuş. Cuk oturmuş şarkıya. Hande ve Kemal ikilisinin muhteşem uyumu hem göz hem kulak zevkimizi okşuyor..Kutlarız..

duygu asena’yı çok özlüyorum.

kahramancayirli | 18 September 2007 18:20

çok özlüyorum Duygu Asena’yı…

bir yılın üzerinde vakit geçti, onu kaybedişimizin üstünden..bu zaman zarfında ne yapıldı diye baktım..doğan kitap’ın duygu asena’nın anısına başlattığı edebiyat-ilk roman yarışması..birkaç yazı belki.o kadar sadece…

eksikliğini hissetmiyor musunuz?

ben çok hissediyorum, çok da özlüyorum, keşke gitmeseydi hiç. neyse ki avunabilmemiz için kitapları var..kadının adı yok, aynada aşk vardı, paramparça…

duygu asena’yı çok özlüyorum.