bildirgec.org

favicon hakkında tüm yazılar

30 Adet Kullanışlı WordPress Yönetici Eklentisi

beyaz rus | 03 September 2010 09:28

Blog yazarlarının, ileti sayıları arttıkça bunları kontrol altına alması zorlaşır. yazıların düzenlenmesi, diğer yazarlarla olan iletişimin sağlanması gittikçe daha fazla zaman alır. bu noktada yönetimsel eklentileroldukça yararlıdır.

Yönetimsel eklentiler, bir wordpress blogunun belki de en önemli eklentileridir. Gerek istatistik, gerek yazıların düzenlenmesi, gerekse yönetim arayüzünün düzenlenmesi açısından, blog yöneticilerine büyük kolaylık sağlar. Bu bildiride de bu ihtiyacınızı karşılayacak “30 adet kullanışlı wordpress yönetici eklentisini” tanıtacağım. Hadi başlayalım…

1. firestats ve firestats charts
firestats birçok blog kullanıcısı tarafından belki de en çok kullanılan eklentilerden biri. tıpkı google analytics gibi blogunuzun aldığı ziyaretçi sayısını belirten bir eklenti. Aynı zamanda ziyaretçilerin ülkelerini, ip numaralarını, işletim sistemlerini, internet tarayıcılarını liste ve dağılım şeklinde gösterebiliyor.

firestats and firestats charts
firestats and firestats charts

firestats ve firestats chart birbirinden bağımsız olarak çalışsa da beraber çalıştırıldığında çok daha işe yarar sonuçlar veriyor.

2. custom admin branding
Sayfanızdaki yazarların sayısı arttıkça ve siteniz büyüdükçe daha profesyonel bir görünüme sahip olması gerekecek. login ekranının daha şık bir görünüme kavuşması, ziyaretçilerinizi doğrudan etkilemese de yazarlarınızın motive olmasını sağlayabilir.

Tasarımın İçinde Olan Herkes İçin Yer İmi Seti

earslan | 21 June 2010 16:37

Şahsen yıllardır ayıklayıp biriktirdiğim, binlerce yer imi arasından seçip ayıkladıklarımı; siz değerli bildirgec.org kullanıcılarına sunuyorum. Artık paylaşmalıyım dedim ve buraya yazdım.
Görüleceği üzere çoğunluğu bildirgec.org mimlerinin oluşturduğu derleme, umarım faydalı olur.
Unutmadan belirteyim, içerikler tasarım ağırlıklıdır..

Şimdiden teşekkürler..

http://djdesignerlab.com/2010/04/25/25-fresh-and-useful-jquery-plugins/

http://www.nobledesktop.com/download/shortcut_guides/indesign_cs4_shortcuts_pc.pdf

http://acrisdesign.com/2009/09/70-dazzling-light-effect-photoshop-tutorials/

http://arsiv.pilli.com/yazi/karikatur-karakterleri-yaratma-dersleri

Google Chrome için Greasemonkey Uygulamaları

angelsdemos | 24 February 2010 12:21

Google Chrome, Firefox gibi eklenti desteği sunan diğer bir tarayıcı. Google Chrome eklentileri artık oldukça çoğalmış durumda fakat Greasemonkey uygulamaları bu eklentilerden farklı olarak çalışıyor. Bu uygulamalar tarayıcınız için fazla sorun çıkarmazken fazla yükte olmuyorlar ayrıca istediğiniz doğrultusunda birçok uygulama bulmak mümkün. İşte Google Chrome için en iyi Greasemonkey uygulamaları;

YouTube Video Download

Google‘ın popüler video paylaşım sitesi Youtube‘tan video indirmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınıza kurduktan sonra YouTube arayüzüne yerleşik indirme çubuğu yerleşecek. Bu indirme çubuğu ile birbirinden farklı indirme seçenekleri ile YouTube üzerinden videoları indirebilirsiniz. Bilgisayar, mp3 player, telefon gibi farklı formatta dosya destekleyen araçlarda düşünülmüş. Ayrıca Google Chrome ve YouTube ile çok iyi entegre olmuş ve arayüze tam olarak oturmuş durumda.

Favicon Nasıl Yapılır – Yerleştirilir?

mehmetemci | 14 December 2009 19:17

Favicon kelimesi favorite + icon’un birleşimidir. Adres çubuğunda site adresinin yanında duran küçük simgeye favicon denir. Favicon küçük olsa da marifetleri büyüktür. Bazen sitenizin bütün karakteristik özelliklerini bir faviconla anlatabilirsiniz. Biraz HTML bilginiz varsa favicon oluşturmak sizin için çocuk oyuncağı olacaktır. Haydi başlayalım.

İlk aşamada bir adet ikona ihtiyacımız var. Bu ikonu hazır bulabileceğimiz sayfalar olduğu gibi kendimizin tek tek işleyerek yapabilceğimiz sayfalar da mevcut. Eğer vakit kaybetmek istemiyorsak şimdilik hazır ikonlardan birini seçebiliriz. Bu sitede istediğiniz kadar favicon mevcut. Hiçbirini beğenmesseniz kendiniz de oluşturabiliyorsunuz. Sol taraftaki top rated favicons seçeneğine tıklayarak bir tane ikonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

Favicon.cc Hazır İkonlar
Favicon.cc Hazır İkonlar

Rar. dosyasından çıkardıktan sonraki aşama ikonumuzu internete “upload” etme kısmıdır. İkon dosyalarını “upload” etmek bir takım sorunları da beraberinde getirir. Hemen hemen hiç bir resim paylaşım sitesi ico. formatındaki dosyaları desteklemez. Bunun için biz de hotmail’in çok bilinmeyen nimeti skydrive’i kullanacağız. Eğer bir hotmail hesabınız yoksa yahoo’nun bu özelliğini kullanabilirsiniz.

Ekşi Sözlük favicon değiştirdi

ekinoksah | 26 October 2009 14:47

Ek$i sözlük önceden kalite oranı daha düşük olan koyu renkli damlacığı değiştirip, daha açık renkli ve kaliteli bir favicon tasarlatmış, yeni faviconu burda görebilisiniz.

Google yine faviconunu değiştirdi

bayraak | 14 May 2009 15:40

İlk önce herkese iyi günler diliyorum. Bu sabah(13mayıs) bir baktım google faviconunu yine değiştirmiş. Google’ın türkçe sayfasında favicon olarak türkiye bayrağı yer alıyor. Sadece Türkiye sayfasında yer alan bu değişiklik beni şaşırttı. Akıllara google hacklednimi soruları gelebilir ama hacklendiğini sanmıyorum

blogger faviconunu değiştirebilmek için ?

usbi3 | 27 February 2009 11:26

Blogger Türkiye’de engellendikten sonra nedendir bilinmez faviconlar çalışmamamaya başladı ve Blogger kullanıcılarını sıkıntıya soktu.

Daha önce favicon kodunu Blogunuzun HTML kodlarının içindeki head etiketinin hemen öncesine yapıştırıp kaydetmeniz faviconu yayımlamanıza yetiyordu. Şimdilerde ise Blogger alt yapısı kullanan bloglarda bu işlem işe yaramıyor..

napmanız gerek ?
ben bu siteyi kullandım örnek olarak,bu siteye girip arama çubuğuna ilgili favicon türünü yazınız ..mesela örnek olarak kids kelimesini kullanabiliriz.

Iconfinder ile icon arama derdine son

Down4You | 04 February 2009 17:14

Iconfinder adı üstünde icon aramaya son veren bir arama motoru, özel tasarımları hazırlarken saatlerce uygun iconu google deivart ve diğer sitelerden aramaya son veren bu servis ile artık aradığınız kelimeyi yazmanı yeterli .

Mac OS X ve Windows için özel Widget ler hazır sunulmuş durumda.

Internet Explorer ve Firefox da hiçbir sorun çıkarmada aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.