bildirgec.org

fantezi hakkında tüm yazılar

Birisi “Hobbit Fragmanı” mı dedi?

dkamoy | 21 December 2011 14:47

Orta Dünya’nın temellerini atan J.R.R. Tolkien‘in Hobbit isimli fantastik kitabının beyaz perdeye uyarlandığını sağır sultan duymuştur sanırız. 2012’nin 14 Aralık’ında sinemalara gelecek olan filmin 2:32 dakikalık, dişe dokunur fragmanı, Yüzüklerin Efendisi filmleri ve fantastik dünyanın hayranlarını epey heyecanlandırdı. Siz de merak etmediniz mi bu 1 yıl önceden çıkan fragmanı? Öyleyse, buyrun yazının devamına.

The Dark Tower; ‘Roland Deschain’ bulundu!

queennothing | 29 April 2011 11:41

Stephen King’in yedilemesi The Dark Tower’in beyazperdeye aktarılacağını Uçandaire okuyucularına duyurmuştuk. Son zamanlarda film üzerine dönen söylentiler arasında geçtiğimiz günlerde hem yapımcı tarafından hem de King tarafından onaylanan bir haber geldi.

Habere göre, serinin ana karakteri ‘Roland Deschain’i canlandıracak aktör bulundu. Before Night Falls, Mar adentro, Vicky Cristina Barcelona gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren ve No Country for Old Men ile Oscar Ödülü kazanan İspanyol aktör Javier Bardem, ‘Roland Deschain’i canlandıracak. 17 Mayıs 2013 tarihinde gösterime girmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor.

Ejderhalar Çağı; Age of the Dragons (2011)

queennothing | 04 April 2011 19:39

Usta yazar Herman Melville’nin başeseri “Moby Dick”in (bkz. Moby Dick – 1956) farklı bir uyarlaması sayılan “Age of the Dragons“, Kanada doğumlu yönetmen Ryan Little tarafından çekildi. Senaryosu Anne K. Black, Gil Aglaure ve McKay Daines tarafından yazılan 90 dk’lık yapımda 4 defa Emmy’e aday gösterilen Amerikan aktör Danny Glover, İngiliz aktör Vinnie Jones, Faslı yıldız Sofia Pernas ve Corey Sevier rol alıyor. Filmin tanıtım videosunu buradan erişebilirsiniz.

Tayfasını toplayıp denize açılan Kaptan Ahab, kendisinden başka kimsenin bilmediği bir amaçla korkusuzca yol almakta ve bu yolda evlatlığı da dahil, herkesin hayatını kaynağı belirsiz bir tehlikeye atmaktadır. Hayatına bu amaç doğrultusunda yön veren Ahab’ın ölüm yolculuğunda ona eşlik edenler, gitmek ve kalmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaklardır.

Gardınızı alın, efsane geri dönüyor!

queennothing | 05 March 2011 15:44

Nice hayatları değiştiren Star Wars, üç boyutlu olarak tekrar vizyona girmeye hazırlanıyor!

Bir süre evvel seriyi üç boyutlu hale getirip tekrar vizyona sokacağını açıklayan George Lucas, serinin takipçilerini sevindirecek yeni bir haber verdi.
Aylar süren çalışmalardan sonra üç boyutlu hale getirilen (hikayeye göre serinin ilk filmi sayılan) “Star Wars: Episode I – The Phantom Menace“, Lucas’ın verdiği habere göre 10 Şubat 2012 tarihinde vizyona girecek.
Bizler 11 ay nasıl sabredeceğimizi düşünedururken, Lucas’ın uyarısını da dikkate almadan geçmeyelim; “Kılıçlarınızı kınından çıkarın, Star Wars geri dönüyor!”

Diane Lane “Superman”de!

queennothing | 03 March 2011 18:39

Bir süre evvel yeni Superman filmi “Superman: Man Of Steel“in Zack Snyder’in yöneteceğini ve Christopher Nolan’ın ellerine teslim edildiğini duyurmuştuk. Yine aynı zamanlarda Superman’in Henry Cavill tarafından canlandırılacağının haberini de vermiştik. Yapım hakkında Kevin Costner, hatta Lindsay Lohan dedikoduları dolaşadursun, bugün açıklanan yeni bir haberi sizlerle paylaşacağız.

“Secretariat”, “Unfaithful”, “The Perfect Storm” gibi yapımlardan tanıdığımız 1965 doğumlu Amerikan aktris Diane Lane, Superman kadrosuna dahil oldu. Lane’nin filmde canlandıracağı karakter ‘Martha Kent’.
Film, 2012 Aralık’ta vizyona girecek.

Kafkaesk bir fantezi; Brazil (1985)

queennothing | 10 February 2011 16:15

1940 doğumlu Amerikan yönetmen Terry Gilliam‘ın 15 Milyon Dolar ile çektiği fantastik bilim-kurgusu “Brazil“, 1985 senesinde vizyona girdi. İngiliz aktör Jonathan Pryce, Kim Greist, iki Oscar Ödüllü aktör Robert De Niro, İngiliz aktör Ian Holm, iki Altın Küre Ödülü sahibi aktris Katherine Helmond, Michael Palin, Bob Hoskins, Jim Broadbent, Peter Vaughan, Ian Richardson ve Barbara Hicks’in rol aldığı film, Sam Lowrey’in karmaşık yaşamını anlatıyor.
Türünün en önemli örneği olan Brazil, psikanalist Sigmund Freud’un yaşadığı zamanda çekilmiş olsaydı, kuşkusuz farklı biçimde okunuyor olurdu. Ne var ki Freuud, 1939’dan beri aramızda değil ve izleyip okuduklarımızı çözümlemek, yüzyıllardır olduğunu gibi yine bize kalıyor.

Superman bulundu!

queennothing | 01 February 2011 10:02

Bir süre önce, Amerikan sinemacı Zack Snyder‘in yeni Superman filmini yöneteceğini ve filme fikir babası olarak katılan Christopher Nolan’dan bahsetmiştik. 300 ve Watchmen gibi yapımlarla başarısını kanıtlamış olan Snyder’in çekeceği filmin adı ve ‘Superman‘ı canlandıracak isim, geçtiğimiz günlerde belli oldu.

Yeni süper adamımız “Tristan + Isolde” (Melot karakteri), “Stardust” (Humphrey karakteri) gibi filmler ve “The Tudors” adlı TV dizisi ile ünlenen 83’lü aktör Henry Cavill olacak. Daha evvel Batman ve James Bond olmak için rakipleriyle yarışan, ancak her seferinde rolü başkalarına kaptıran genç adamın performansı 2012’ye kadar merak konusu.

Fantastic Four yolun sonunda…

queennothing | 02 January 2011 16:06

1961 senesinde başlayan Fantastic Four maceraları, 2011 Şubat’ında maalesef sona eriyor. Stan Lee ve Jack Kirby’nin yarattığı serinin 588. kitabını piyasaya sürecek olan Marvel, “Final Issue” adını verdiği bu eserde kahramanlarımızdan birinin öleceğini açıklamış. Final Issue’nin kapağını yayınladılar ama kimin öleceğini anca Şubat ayında öğrenebileceğiz.