bildirgec.org

estetik hakkında tüm yazılar

Tasarımda En Uç Noktayı Yaşayan 2 site

ANDER | 14 February 2011 16:36

Günümüzde Adobe’nin büyük atılımlarıyla web tasarımda büyük atılımlar ve tasarım aşamasında büyük modernleşmeler yer almaya başladı. Öyle ki 2009, 2010 web tasarım trendlerinde kült tasarımlardan uzak duruldu. Olağan karşılamak gerekirse en uç tasarımın bile bir sınırı var; başkası daha iyisini yapana kadar tabii ki …
İşte web tasarım dünyasında son derece estetik, tasarımın en uç noktasını yaşayan (bana göre) 2 site…

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Beacool | 02 May 2010 15:26

Hanımlar! LED ler size GÜZELLİK Yapıyor…

Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı...
Pürüzsüz bir ten güzelliğin ilk anahtarı…

Aslında uzun zamandır bilinen bir teknoloji olan Ledlerin son 10 yılda nasıl bu kadar gelişip hayatımıza çok şeyler katacağını eminim çok az insan hayal etmişti. Bunlardan biri bendim. Çocukluğumda ufak led lerle fenerler yapıp bu az enerji çeken ışık kaynaklarıyla daha kuvvet fenerler yapmaya çalışırdım. Tabii o dönem led teknolojisi cidden yerlerde sürünmekteydi. Hatta bir keresinde ledi elektrik prizine takıp (hem ödümü) hem de ledi patlaşmışlığım vardır. Onların gelişeceğini (her nasılsa) hep biliyordum…

Sivilceleri Yok Ettiği Söylenen Cihazlar İşe Yarıyor Mu?

A D A L I | 26 February 2010 15:53

Son zamanlarda banyo dolaplarını yeni çıkan estetik cihazlar süslüyor.
Çoğu cep yakan bu cihazlar, gerçek olamayacak kadar iddialı vaatlerde bulunuyor. Kırışıkları azaltan bir cilt bakım fırçası, istenmeyen tüylerden kurtaran bir alet, daha genç bir görünüm sağlayan bir cilt bakım sistemi bunlardan bazıları.
Bu cihazların en yenisi sivilceleri hedef alıyor.
Tanda Skincare system (250 dolar), Claro (275

dolar), No! No! Skin (180 dolar) gibi aletler ya ışık, ya ısı ya da bunların ikisini birden kullanıyor. Estetik sektörü araştırma şirketi Medical Insight’ın kurucusu Michael Moretti, estetik cihazların, dünya çapında satış rakamı olarak cilt bakımı ve epilasyon cihazlarının ardından en çok ilgi çeken üçüncü kategori olduğunu söylüyor.
Tüketiciler ve cilt bakım uzmanları da şunu merak ediyor: Bu cihazlar gerçekten işe yarıyor mu?
Sektör uzmanları, çoğu dermatologların ofislerinde kullandığı teknolojiye benzeyen bu yeni sivilce cihazlarının sivilce tedavisinin önemli bir parçası olacağını söylüyor.
Ancak cihazlar hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler alıyor.
Estetik üzerine bir online paylaşım platformu olan kurucusu Tom Seery, ev tipi sivilce cihazlarıyla ilgili web sitesine yazılan kullanıcı yorumlarının çelişkili olduğunu söylüyor.
Bu cihazların bazıları Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmış olsa da, sağlık uzmanları bunları sivilce tedavisi için tavsiye edip etmeme konusunda ikiye bölünmüş durumda.
Tüketicilere yönelik ilk cihazlardan biri, dört yıl önce piyasaya çıkan ve termal teknoloji kullanan Zeno (100 dolar) idi ve işi yararlılığı hep sorgulandı.

Ayrıca bu tür cihazların kullanımı, aşırıya kaçıldığında deride yanıkla sonuçlanabiliyor veya göze hasar verebiliyor.
Amerikan Dermatolojik Cerrahi Derneği’nin eski başkanı ve Baltimore’dan dermatolog Robert Weiss, “Sivilce sorunu yaşayan hastalar üzerinde fotodinamik tedavi uyguladık. Ev tipi bir cihazdan 100 kat daha güçlüydü ve hastaların sadece yüzde 40’ında olumlu sonuç aldık. Bu klinik deneyden sonra bu cihazlara büyük bir şüpheyle yaklaşıyorum” diyor.
Tabii bu kadar çelişkiden sonra kullanıp kullanmamakta biz tüketicilere kalıyor.

Yüz haritaları karışan kadınlar

kahramancayirli | 24 October 2009 13:41

Yüz haritaları karışan kadınlar
Kahraman Çayırlı

seslendirme.org adresinden alınmıştır.
seslendirme.org adresinden alınmıştır.

40lı yaşlarına erişen kadınların yüzlerine bakamaz oldum. Zira aynı korkunç ifade var çoğunda. Kırışık yok, göz altı denen yer kaybolmuş, yüz deseniz gerginlikten kopmak üzere bir deriden müteşekkil. Orta yaşta kadınlarımızın bile yüz haritaları çoktan karıştı. Anlamlı, oynanmamış bir yüze rastlamak için epey uğraşmamız gerekecek belli ki bundan böyle.

imageshack.us adresinden alınmıştır.
imageshack.us adresinden alınmıştır.

Peki neden? Savaşa mı hazırlanıyor bu kadınlar? Yaşlılık, savaşılması gereken korkunç bir son olarak mı kodlandı zihinlerimizde? Üstelik sonu da yok. Eninde sonunda kırışıklar yerleşmeyecek mi yüzlerimizin muhtelif yerlerine?Aynı kadınlara uzaktan bakarsanız pek sorun yok aslında. “Canım acayip gençleşmişsin” “Her sabah aç karnına iki domates yiyeceksin, bütün gün elimde su şişesi ile geziyorum.” Tamam, biz de yedik zaten. Sahiden korkuyorum bir gün o yüz derileri kopacak, altından yepyeni insanlar çıkacak!Ve yüzlerdeki bu ifadesizlik çoktan bir moda vaziyetine erişmiş durumda, insanlar bu uğurda ev, araba satıyorlar (pardon, kriz mi vardı buralarda). Genç ve güzel görünmeyi öylesine soktuk ki insanların zihnine çeşitli medya araçlarıyla, insanlar yaşlanmaktan, kilolu görünmekten, çirkin görünmekten korkar oldular. Oysa sağlıklı olmak değil mi aslolan? 50 santim beli olan insan beslenme yetersizliğine gark olmaz mı eninde sonunda?İnsan kırışıklarıyla, zamanın yüzüne, vücuduna bıraktığı izlerle güzeldir. Kat edilen yolların, varılan noktaların emareleridir, yüzdeki her çizgi, germeye çalıştığımız her kırışık. İnsan bedeni, anlamlarıyla güzeldir. İstediğiniz kadar gerilsin deriniz, yüzünüzün hiç olmazsa bir yeri muhakkak haber verecek eski günleri. O zaman daha kötü görünmeyecek misiniz? O anlamlı, derin bakan gözler, 20 yaş gerginliğindeki derilerde nasıl da yabancı ve korkak görünüyorlar oysa.Bu ifadesiz, gergin yüzler bir savaş açtıysa yaşlı görünmeye; ben de aksi istikamette bir savaş başlatmak isterim. Sağlıklı, anlamlı görünmektir aslolan; kopma gerginliğinde, robot ifadesizliğinde derilerle gezmek değil. Şık caddelerde korkar oldum kadınların yüzlerine bakmaktan. İfadesizleşmiş, anlamsızlaşmış deri yığınları sardı, sarıyor her yanı…

barış için müzik: playing for change

biSGen | 11 May 2009 10:12

Sanat çok güçlü bir “iletişim” ve “ifade” aracıdır. Sanat ve sanat eseri aracılığıyla hiç tanımadığımız, bilmediğimiz kültürleri tanır, öğreniriz. kültürel olduğu kadar “estetik” düzeyimizi de geliştiririz.
belki dinlediğmiz bir şarkıda, belki baktığımız/gördüğümüz bir tabloda, bir fotoğrafta ya da bir heykelde tüm insanlığın yaşadığı, izlediği, hissettiği duygu ve düşünceleri bulabiliriz. Sanatın tarihselliğini de unutmamalı. İkinci dünya savaşı denilince benim gözümün önüne hep picasso‘nun “guernica”sı gelir sözgelimi.

guernica ( picasso )
guernica ( picasso )

bu arada hazır konu açılmışken “müziğin evrenselliği” üzerine buraya ve şuraya bakmanızı da öneririm.
insanoğlunun binlerce yıldır özlemini duyduğu şeydir barış.

Saç Rengimi Arıyorum

nzright | 10 April 2009 09:55

Schwarzkopf ürünü saç boyası markası Palette‘nin kadınlara yönelik olarak hazırladığı Saç Rengimi Arıyorum adlı siteye fotoğrafınızı yükleyerek kendinize en uygun saç rengini ve saç modelini keşfetmeniz mümkün. Ayrıca siteye yüklenen fotoğraflarınızı oylamaya sunarak; çeşitli hediyeler de kazanabilirsiniz.

Organik formlu gaz lambaları ile sıcak ışık…

| 10 March 2009 12:14

Menu Pernille Vea’nın tasarımı olan organik formlu gaz lambaları ile sıcak ışıklı bir ortam yaratabiliriz. Bu aydınlatma şekli, İskandinav kültürünü taşımakta; basitlik,estetik ve işlevselliğe güzel bir örnek teşkil etmekte…
Organik formlu gaz lambalarını; bahçenizin çeşitli yerlerinde kullanabileceğiniz gibi, evinizdeki mekanlarınızı da sıcak aydınlatma efekti ile süsleyebilirsiniz.
İç ve dış mekanlarda, sıcak ve keskin ışıklara zıt efekti ve organik estetik formlarıyla tasarımınıza sıcaklık getirebilirsiniz. Gerekli zamanlarda, doğru kullanımı ile elektirik tasarrufuna da bir nebze yarar sağlanabilinir…

AĞACIN MASALI

admin | 05 March 2009 09:35

İnsan ve ağaç,bu ikili, yüz binlerce yıllık beraberliği olan bir geçmişe sahip. İnsan ruhunda ağaç kadar iz bırakan bir nesne düşünemiyorum. Uygarlıkla birlikte ağaç, estetik bir duygu olarak yüzyıllarca gelişti. Ancak günümüze gelene kadar… İkiliden ağaç, insanoğlundan habersiz, kendi yaşamını sürdürürken, insanın ağaçla birlikteliği çok özel bir ayrıcalıktır. Yeryüzünün her yerinde insanlara bağışlanmamıştır ağaç.

İki uç nokta buzullarla kaplanmış, en geniş alanı olan orta kısım güneşle kavrulmakta, çöl ve kum yeşili yaşatmamaktadır. Ancak , bu iki kısım arasında kalan geniş alanlar insanla ağacı bir araya getirmaktedir.

ilginç ürünler ilginç hediyeler

rpc | 23 February 2009 19:00

Benzerlerini yabancı sitelerde görmeye alıştığımız; ilginç hediye ilginç ürün sitelerinin bence yerli olarak enorjinali enilginc.com. bir reklam vasıtasıyla karşılaştığım sitede; fiyat olarak ortalamanın biraz üzerinde ama kalite ve estetik olarak hayran olunacak ürünler var. kargo masrafı da olmasa tam süper olacaktı 🙂
Siz de orjinal ne hediye alsam diye karar veremeyenlerdenseniz; burayı mutlaka inceleyin.