bildirgec.org

ertuğrul sağlam hakkında tüm yazılar

Futbola Demokrasi Darbesi (Şampiyon Bursaspor)

uuuucar | 21 May 2010 14:31

Bursasporluların, hatta tüm Türkiye‘nin futbol tarihini değiştiren bir sezonu geride bıraktık.Bu senenin renkleri ilk kez yeşil ve beyaz oldu(gerçi Bursa‘da hep öyleydi).İstanbul takımlarının egemenliği altındaki futbol gidişatımız en sonunda özlem duyduğumuz,kıskanarak izlediğimiz Avrupa ligleri gibi daha demokratik ve çekişmeli hale gelmesi açısından çok önemli.Anadolunun herhangi bir ilinde doğup büyümüş birinin, İstanbul takımlarından birini desteklesini her zaman ahmakça bulmuştum,belki de Bursa gibi futbol kültürünün yoğun yaşandığı ve Bursaspor‘un kutsal sayıldığı için böyle düşünüyor olabilirim?Ama bana göre;”tribünde destekleyemediğin,sırf medya sana o üç takımı gösteriyor diye onlardan birini tutuyor olmak zeka geriliğinin göstergesi”ydi ve hala da böyle düşünüyorum.Bu senenin başında Avrupa kupalarına katılma hedefiyle başladı Bursaspor.Ertuğrul Sağlam ‘da elindeki küçük bütçeyle nokta tranferler yapmak zorundaydı ve Bursaspor‘un başında olduğu günden beri getirdiği bütün oyunculardan en üst verimi almayı bildi.Yayıncı kuruluşun bu sene Bursaspor ‘un maçlarını yayınlayacağını duyduğumda,deplasman maçlarını da izleyebileceğim için çok sevinmiştim.Lig başladığında Fenerbahçe ve Galatasaray fırtına gibi girdiler lige ama nefesleri kesildi,söndüler.Sonra Kayserispor bir çıkış yaparak ligin ilk yarısını lider kapattı.Hatta liderliğe de, Bursa‘ya üç tane atarak ulaşmışlardı ama onlarda erken söndüler,atmosferin dışına çıkamadan düşüşe geçtiler.Bursa, ligin başından sonuna kadar hep belirli bir ritimde,istikrarlı bir şekilde ilerleyerek tepede kalmaya kararlı olduğunu gösterdi.Kar nedeniyle ertelenen Kasımpaşaspor maçı ve Diyarbakır‘daki olaylı ve tamamlanamayan maç sonunda liderliğe yükseldi.Uzun süre lider olarak götürdüğü ligi, İstanbul‘da 0-0 biten Galatasaray maçının ardından Fenerbahçeye teslim etti.Bu arada Fenerbahçe‘yi 2-0 dan 2-3 yenerek bana;”işte şampiyonluk maçı bu.Bu maç bizi şampiyon yapar” dedirtmişti.

Ertuğrul Sağlam

EfgaN | 06 October 2008 09:38

Ertuğrul Sağlam
Ertuğrul Sağlam

Sustuk ve bekliyoruz. 4 Ekim Salı. Beklediğimiz açıklamayı yapmaması temennisiyle bekliyoruz..
Temennimiz kapanmayacak yaraların açıldığı gün olmasın Salı günü.
Biliyoruz ki bizler, mağlubiyet gecesi hoca arama uğraşlarını iş edinenlerin mi?, Yoksa Pazartesi oynacağı lig mücadelesinde takımın olumsuz etkilenebileceği düşüncesiyle, gerekli açıklamayı maçtan birgün sonra yapacağının söyleyenin mi gerçek Beşiktaş’lı olduğunu..
Ve diyoruz ki bizler, Babanınız paraları Demir de Örse, paranın alamayacağı Beşiktaş’lılık harcatmayacaktır gerçek Beşiktaş’lıyı..
Yapılanlar inkar edilemez, Salon, Stad, her fırsatta dile getirilen, cepten verilen milyon dolarlar.. “Ben cebimden verdim, Beşiktaş’ın bana borcu yoktur” nidaları ile harcanan milyon dolarlar Ertuğrul Sağlam’ı harcama gücünü kimseye vermez. Herkes şapkasını önüne koymalı.. 4 Senedir gelen bir Türkiye kupası başarı mıdır, başarısızlıksa bu sebebi Ertuğrul Sağlam’mıdır?

Yazacak, söylecek çok şey var.. Ertuğrul Sağlam görevinde kalmalıdır. Gitmesi gereken Hoca değildir..

Başarılı Türk Teknik Patronlar

ladress | 02 November 2007 16:26

Başarılı Türk Teknik Direktörlerinden Fatih Terim
Başarılı Türk Teknik Direktörleriden Fatih Terim

1959 yılından itibaren Türkiye 1. lig şampiyonlarına bakıldığında ilk sırayı 13 şampiyonlukla Türkiye gelmektedir.

Türk teknik direktörlerinden sonra ise 10 şampiyonlukla Yugoslavya, 7 şer şampiyonlukla Almanya ve İngiltere, 4’er şampiyonlukla Brezilya ve Macaristan, 3 şampiyonlukla Romanya ve 1 şampiyonlukla ise Belçika gelmektedir.

Olmadı Hocam

EfgaN | 03 September 2007 14:33

Ertuğrul hoca, aktif futbol hayatında da başarılı bir teknik adam olacağını fazlasıyla gösteriyordu.Kayserispor’u yönettiği zaman içerisinde de gösterdi bunu. Beşiktaş’a geldiği ilk günden bu yana, aldığı kararlar, sağlam duruşu, futbolculara karşı iletişimiyle ve bu zamana kadar aldığı sonuçlarla; ne kadar sağlam bir insan ve sağlam bir teknik adam olduğunu tekrar gösterdi. Dört yıl sonra Beşiktaş Şampiyonlar liginde. En açık örneği..
Bu hafta Kayserispor karşısında iyi bir oyun sergilemesine rağmen, gol bulamadı ve beraberlikle yetindi.Nobre’yi aradı mı? Evet aradı. Oynadığı dönemler de, çok iştah açıcı performanslar göstermese de, yokluğun da aranan bir golcü Mert Nobre.

Nobre
Nobre

Hocanın yaptığı ilk hata Zurıh maçında yedek kalmasına ve son dakikalar da oyuna girmeye tepki gösteren, Nobre yi bu hafta kadro dışı bırakmaktı. Ve Beşiktaş evinde 2 puan bıraktı. Nobre olsa yenermiydi tartışılır. Transfer dönemi bitiyor, ve siz bir futbolcuyu elinizde tutmayı düşünüyorsanız, evinizde oynacağınız bir maç öncesi, kadro dışı bırakmak futbolcuya verilen bir cezamıdır, takıma verilen bir cezamıdır? Bütün sezon yararlanmayı düşünüp takımda tutuyorsunuz, bir hafta evinde oturtuyorsunuz. Kaldı ki Nobre maç başına oynayan bir futbolcu da değil ki, bu yüzden ceza verilsin.
Ertuğrul hoca sonuna kadar güveniyor ve inanıyoruz sana.. Ama bu olmadı hocam..