bildirgec.org

emmanuelle beart hakkında tüm yazılar

Un coeur en hiver (1992)

elizabethtaylor | 30 October 2011 10:30

2000 senesinde yaşamını yitiren Fransız yönetmen Claude Sautet‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un coeur en hiver” (Ayazda Bir Yürek), 1992 senesinde çekildi. Senaryosu Jacques Fieschi, Jérôme Tonnerre, Yves Ulmann ve yine Sautet tarafından yazılan film, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA adayı oldu. Cesar Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödül kazanan yapım, yedi farklı dalda daha Cesar adayı olurken Venedik Film Festivali’nde aralarında FIPRESCI’nin de bulunduğu beş ödül birden kazandı. Filmde Fransız aktris Emmanuelle Béart, Daniel Auteuil ve André Dussollier rol alıyor. Not olarakü Beart’ın bu film için keman dersleri aldığını da ekleyelim.

Kıskançlık; L’enfer (1994)

queennothing | 14 October 2011 21:20

Fransız Yeni Dalgası’nın değerli temsilcilerinden Claude Chabrol‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “L’enfer“, 1994 senesinde çekildi. Henri-Georges Clouzot’un senaryosundan uyarlanan filmde güzel aktris Emmanuelle Béart, François Cluzet, Nathalie Cardone, Jean-Pierre Cassel ve Thomas Chabrol rol alıyor. Çekimleri Fransa’da tamamlanan 100 dakikalık filmin müzikleri Matthieu Chabrol tarafından, düzenlemeleri Monique Fardoulis tarafından, yapımcılığı Marin Karmitz tarafından, kostüm tasarımı ise Corinne Jorry tarafından yapıldı. Fransız Sineması‘nın az bilinenlerinden olan “L’enfer”, Chabrol’un önemli yapımlarından biridir.

La belle noiseuse (1991)

queennothing | 31 July 2011 17:32

Jacques Rivette, usta yönetmen François Truffaut ayarında bir sinema dehasıdır. Fransız Sineması’na çok değerli yapıtlar kazandıran Rivette‘nin çektiği sinema filmi “La belle noiseuse“, 1991 senesinde gösterime girdi. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen yapım, ’91’den 2006’ya dek bir çok festivalde gösterildi. Türkçe’ye ‘Güzel Gürültücü’ olarak çevrilen film, Balzac’ın “Le chef-d’oeuvre inconnu” adlı romanından uyarlandı. Filmde Fransız aktör Michel Piccoli, müzisyen ve aktris Jane Birkin, Fransız aktris Emmanuelle Béart, Gilles Arbona, Marie Belluc, Marianne Denicourt ve David Bursztein rol alıyor. Orjinal süresi 236 dakika olan yapım, sanat üzerine yapılmış başarılı bir eser.

Nathalie… (2003)

queennothing | 06 October 2010 09:46

Atom Egoyan‘ın çektiği; Julianne Moore, genç aktris Amanda Seyfried ve İngiliz aktör Liam Neeson‘un 2009 çıkışlı “Chloe“nin esas aldığı Fransız yapımı “Nathalie…”, 2003 senesinde (ülkemizde 2004) vizyona girdi. Anne Fontaine‘nin yönetmenliğini yaptığı filmde Fransız aktris Emmanuelle Béart, Fanny Ardant ve Gérard Depardieu rol alıyor.
Profesör olan Bernard ve doktor eşi Catherine, orta yaşlı, sosyetik bir çifttir. Fransa’da yaşayan ikili, birbirlerine saygılı oldukları kadar sadakate de önem veermektedirler. Dışarıdan oldukça sıradan görünen bu evlilik, çiftin Parisli bir eskort kızla tanışmaları ile seyrini değiştirecek, imrenilen tablo, adeta çirkin bir aşk üçgenine dönüşecektir.

Emmanuelle Béart

queennothing | 04 October 2010 17:38

Emmanuelle Béhart-Hasson, bildiğimiz adıyla Emmanuelle Béart, 14 Ağustos
1963 tarihinde French Riviera’da (Cote d’Azur) dünyaya geldi. Soyu Malta, Yunanistan ve Hırvatistan’a dayanan anne Genevieve Galea (manken) ve soyu Rusya, İsveç ve İspanya’ya dayanan Yahudi kökenli baba Guy Béart‘ın (müzisyen) kızları olan Fransız aktris Emmanulle, çocukluğunu annesi, kızkardeşi ve erkek kardeşleriyle birlikte, babasız geçirdi. 12 yaşını bitirdiğinde Ottavia Piccolo‘nun başrolünde yer aldığı “Mado” adlı yapımı izleyen Emma, filmde ‘Helen’ karakterini canlandıran, 1982 senesinde hayatını kaybeden aktris Romy Schneider‘den etkilenerek oyuncu olmaya karar verdi. Eğitimi için Kanada’ya ve Montreal’e giden Emma, İngilizce öğrenir. O sırada tanıştığı yönetmen Robert Altman ile ilişki yaşamaya başlayan genç Emma, 1980 senesinde ilk projesi “Le Grand Poucet“te yer aldı. Bir TV filmi olan “Le Grand Poucet”te Emma, ‘Grive’ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “Premiers désirs” adlı yapımda ‘Helene’ karakterine can veren Emma, 1984’te “Zacharius” adlı TV filminde ‘Judith’ karakteriyle yer aldı.
O sıralarda BAFTA Ödüllü aktör Daniel Auteuil ile ilişki yaşamaya başlayan genç oyuncu, Jean-Pierre Dougnac‘ın yönettiği “Un amour interdit” (‘Constanza’ karakteriyle) adlı yapımda “Raison perdue” adlı TV filminde (‘Sonia Mornant’ karakteriyle) ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte “L’amour en douce” (‘Samantha Page’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1986’da “Cinéma 16” adlı TV dizisine konu kolan oyuncu, aynı sene Jean Reno‘nun da oynadığı “Et demain viendra le jour” adlı TV filminde (‘Judith’ karakteriyle) rol aldı.

Aynı sene, Claude Berri‘nin yönetmenliğini yaptığı ve ‘En İyi Yabancı Film’
dalında BAFTA adayı olan “Manon of the Spring” adlı yapımda Yves Montand ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte oynayan Emma, canlandırdığı ‘Manon’ karakteri César Ödülü kazandı. Bir sene sonra, Tom McLoughlin‘in yönetmenliğini yaptığı “Date with an Angel“da ‘Angel’ olan genç aktris, Edouard Molinaro‘nun yönettiği “À gauche en sortant de l’ascenseur“de ‘Eva’ karakterini canlandırdı.
1989’da “Les jupons de la révolutio” adlı TV dizisine konuk olan Emma, aynı sene ‘Marie’ karakteriyle “Les enfants du désordre” (Children of Chaos) adlı sinema filminde rol aldı.

8 femmes

schizophrenia13 | 30 December 2008 11:35

8 femmes
8 femmes

françois ozon‘un robert thomas‘ın aynı adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye taşıdığı az mekanlı bol aktristli filmi 8 femmes, komedi, müzikal ve polisiyeyi birarada sunuyor. beyaz perde karşısında tiyatro izleyicisi durumuna düştüğümüz 8 femmes, aynı ailenin bir şekilde üyesi 8 kadının noel öncesi taşradaki büyük çiftlik evinde buluşmalarını ve evin beyinin öldürülmesinin arkasındaki esrar perdesini konu alıyor. ulaşımın kar nedeniyle olanaksız olduğu, telefonun bilinçli olarak etkisiz hale getirildiği ortamda katil kim?, sorusuna yanıt aranıyor.

8 femmes
8 femmes

ellili yıların etkilerini gördüğümüz sitcom havasındaki filmin müziklerini krishna levy yapmış.