bildirgec.org

emir kusturica hakkında tüm yazılar

Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü Verildi

cansualtas | 23 May 2011 17:47

64. Cannes Film festivali sona ererken Nuri Bilge Ceylan‘a “Jüri Büyük Ödülü” verildi. Bu yıl Nuri Bilge Ceylan ile Eric ve Luc Dardenne kardeşlerin beraber aldığı Jüri Büyük Ödülü, Sırp yönetmen Emir Kusturica‘nın elinden takdim edildi. Nuri Bilge ödülü aldıktan sonra festivalin son günü olduğundan jürinin film izlemekten yorulduğunu ve ödül verilmesini beklemediğini söyledi. Film ekibine ve emeği geçenlere teşekkür eden Nuri Bilge’ye ödülü kazandıran “Bir Zamanlar Anadolu’da (Once Upon a Time in Anatolia)” filmi oldu. Altın Palmiye ise “The Tree Of Life” yapımıyla Terrence Malick’e verildi.

Kusturica’nın Yeraltı; Underground (1995)

queennothing | 29 January 2011 10:52

Yugoslavya’da dünyaya gelen yönetmen Emir Kusturica‘nın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Underground” (Türkçe’ye ‘Yeraltı’ olarak çevrildi), 1995 senesinde vizyona girdi. Dusan Kovacevic’in kitabından uyarlanan yapım, Cezayir, Sırbistan, Bulgaristan ve Almanya’da çekildi. Filmde Miki Manojlovic, Lazar Ristovski, Mirjana Jokovic, Srdjan Todorovic, Ernst Stötzner, Slavko Stimac ve Davor Dujmovic gibi isimler de yer alıyor. II. Dünya Savaşı esnasında Belgrad’da (Sırbistan) geçen film, savaş ve komünizme ince esprilerle göndermelerde bulunuyor.
Marko ve arkadaşı, aynı kadına aşık olmuş iki ayrılmaz dosttur. Eğlence cümbüş geçen günlerden birinde savaş, onların ülkesine de uğrar ve şehri kuşatan Almanlar’a karşı ikili kendi silahlarını üreterek karşılık verirler.

WİLD ROSES TENDER ROSES (Johnny Depp’ten yeni film)

AsetilCoa | 20 May 2010 10:10

Hemen her filmi ödül alan “Çingeneler Zamanı”, “Kara Kedi Ak Kedi” gibi filmlere imza atan Arizona Rüyasın’da da yine Johnny Depp ile çalışmış ünlü yönetmen Emir Kusturica, Johnny Depp ile yeni bir proje içerisinde.

İsmi “Wild Roses, Tender Roses”. Filmde Johnny Depp’in dışında Salma Hayek‘in de rol alacağı kararlaştırılmış. James Carlos Blake’in Meksikalı devrimci PanchoVilla’nın hayatını anlattığı “The Friends of Pancho Villa” isimli kitabından uyarlanan filmin çekimlerine 2011’de başlanacak. Senaryoyu Emir Kusturica Gordan Mihic ile birlikte yazmış ve film ispanyolca olacakmış. Johnny Depp bu film için çok heyecanlı demek ki bu kadar projenin arasında bu filme ve ispanyolca öğrenmeye zaman ayıracak…

Dom za vešanje (Çingeneler Zamanı)

768 | 23 February 2010 17:14

Yönetmenliğini Emir Kusturica‘nın yaptığı 1988 yapımı bu Yugoslav filmi, Kusturica’nın en iyi filmlerinden biri kabul ediliyor, aynı zamanda tamamı Çingenece çekilen ilk sinema filmi.

Film, Romanya’da büyükannesiyle beraber yaşayan ve telekinezik güçlere sahip olan (duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri dokunmadan hareket ettirebilme yeteneği olan) Perhan adında yeniyetme bir Çingene’nin, genç yaşta Yugoslavya’nın küçük bir köyünden çıkıp bir takım mafya işleri peşinde olan ve kendisinden yararlanmaya çalışan Ahmed’in ikna etmesiyle Milano’da bir suç şebekesine dahil oluşunu, Azra ile yaşadığı aşk ve kız kardeşi Danira‘ya uzun süre sonra tekrar kavuşmak için gösterdiği çabaları anlatıyor.

Perhan’ın bu işlerle bulaşırkenki tek amacı yeterince para biriktirip sevdiklerine kavuşabilmek ve evlenebilmektir. Aynı zamanda da bacağından ameliyat olmak için yanlarından ayrılan küçük kız kardeşini de bulmayı ummaktadır.

kader yine ayırıyor yolları, ancak…

kolpaa | 14 November 2008 10:08

Ancak bu sefer sevenlerin yollarını değil. Bir jean markasının son reklam filminden bahsediyoruz. Emir Kusturica tarafından yönetilen bu reklamdaki oyuncular Nejat İşler ve Bana Söz Ver filmininin başrol oyuncusu Marija Petronijevic

Marija Petronijevic
Marija Petronijevic

. Ayrıca reklamdaki müzikler de Kusturica’nın da beraber sahne aldığı No Smoking Orchestra’ dan.

Reklam filmi çok ilginç bir sevda masalı şeklinde tasarlanmış. Sevdiğine kaçan bir genç kız, bütün düğün alayını hazırlamış deliikanlıya doğru koşuyor. Arkasında kendisini kovalayan akrabaları ile beraber. Filmin sonunda ise hem eğlenceli hem de imkânsız bir olay gerçekleşiyor. Devamı için heyecanını kaçırmayayım. İyi seyirler ..

Arizona Dream

medical waste | 30 December 2006 01:59

amerikan rüyası
amerikan rüyası

Tür: Dram/Komedi
Yönetmen: Emir Kusturica
Senaryo: David Atkins, Emir Kusturica
Görüntü Yönetmeni:Vilko Filac
Müzik: Goran Bregovic
Yapım: 1993,ABD/Fransa 142 dk.

Oyuncular: Johnny Depp,Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor

Çok ama çok başarılı bulduğum sürrealist film. Özellikle Lili Taylor’ın canlandırdığı Grace karakteri aklıma unutulmaz haliyle kazındı. Filmde çalan akordeon, kara kaplumbağaları, uçan balık, aya çıkan ambulans, platonik aşkın sınırları, iki kadın(anne ve kız) arasında kalmış toy bir delikanlı(Axel,Johnny Depp), kıskançlık, yalnızlık, hayattan beklenenler, hayalere tutunan insanlar… her şey mükemmel.