bildirgec.org

ece temelkuran hakkında tüm yazılar

Bornova Bornova İzlenimleri

uuuucar | 18 December 2009 09:43

Bornova Bornova
Bornova Bornova

Altın Portakal almadan önce de Ece Temelkuran‘ın kardeşi İnan Temelkuran ‘ın uzun metrajlı film çekmiş olduğunu duydum ve bu filmi merak etmeye başlamıştım.Tabii Altın Portakalı da alması ilgimi,merakımı arttırdı.Çok fazla izlemek istediğim halde Bursa‘da o kadar sinema salonu olmasına karşın, vizyonda yer bulamadı.Saçma sapan,hiçbir halta yaramayan,sadece para kazanıp insanların cebindeki üçbeş kuruşa göz diken tüccar filmleri yüzünden bu filme gidememiştim.Ta ki Bursa Nilüfer Belediyesinin kendi kültür merkezinde bu filmi gösterime soktuğu ana kadar.Bu haberi aldım ve hemen ertesi gün filmi izlemek için koştum,biletimi aldım ve gösterim saatini bekledim.Bekledim,bekledim fakat gelen giden yoktu.Boş denilebilecek salonda, çok az kişiyle bu filmi izledim.Salondaki en genç kişi bendim (25 yaşındayım).60 yaşlarında bir çift,50 yaşlarında bir kadın,40 lı yaşlarında iki adam ve 30 lu yaşlarında üç kadın vardı,benim dışımda.Bütün arkadaşlarımın hatta babamın bile; “2012 yi izledin mi?” gibi sorularından sıkılmama rağmen hala “izlemedim ve izlmeyeceğim” demeye devam ediyorum.Kimse bana “bornova bornova ‘yı izledin mi?” diye sormuyor ,ki zaten çoğunun böyle bir filmden haberi bile yok!

1 Mayıs’ı Anlamak

Siradanbiri | 02 May 2008 10:55

http://www.milliyet.com.tr/Default.aspx?aType=YazarDetay&ArticleID=523193&AuthorID=60&Date=02.05.2008&ver=61

Yeni Cumhurbaşkanımız Ahmedinejad olacak!

| 22 April 2007 19:16

Ustalar kendilerini nasıl belli eder? Bunun alameti çoktur. Ama bir tanesi de az sözle çok şeyi anlatabilmeleridir. Bizim sayfalar dökerek anlatacağımızı onlar kimi zaman birkaç satırla, kimi zaman birkaç kelimelik bir tanımlamayla söyleyiverirler. Benim usta dediklerimden bir de Ece Temelkuran’dır. Bir yazısından dolayı antipati duymaya başlasam da, genelde kendine özgü üslubundan dolayı sevdiğim bir yazardır.

***

Bu ilk iki paragrafımızın amacı, Ece Temelkuran’dan duyduğum “toz ülkeleri” kavramıydı. Bu kavram bu kadar önemli benim için. “Toz ülkeleri” Muassır Batı’nın üçüncü dünya ülkelerine, gelişmemiş, gelişmekte olan ülkelere bakış açısını en iyi şekilde ifade eden kavram.