bildirgec.org

düzen hakkında tüm yazılar

Güçlü olmak

bithikotsis | 27 April 2011 09:53

Geçenlerde Behzat Ç’yi izliyordum. Uzun zamandır izlememiştim. Komiserin, izlediğim bolumde mensubu olduğu teşkilatın üyelerine onca uğraştan sonra yaptığı konuşma, ”güç” adı verilen unsurun aslında pazu, kuvvet değil, onur ve dürüstlüğün hakim olduğu duygu ve hareketler silsilesi olduğunun apaçık ifadesiydi. Teşkilat bir katilin soruşturmasını sürdürse de gelişen bazı olaylardan dolayı, sadece kendi çıkarları için kapatıyor, katil serbest kalacak iken Behzat Ç. buna katlanamayıp işi sonuna kadar goturmeye kararlı şekilde hareket ederken bir de tehdit alıyor. Sonunda bir konuşma yapıyor. Konuşmada kendisinin yoldan çıkarılmak istendiğini anlatıp, teşkilatına sitemini dile getiriyor. Aldığı çeki yırtıp atıyor ve plaket tabağı yanına alarak salondan ayrılıyor.

JAPONYA’DAN TÜRKİYE’YE BEYİN GÖÇÜ

admin | 19 March 2011 09:17

Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar
Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar

Günlerdir felaketin etkilerinin sürdüğü Japonya çok ağır badireler yaşıyor. Azimli, gayretli, çalışkan bir millet dünyanın gözleri önünde yavaş yavaş kaosa sürükleniyor. Kaos kelimesi şuan için erken bir tabir, hattı zatında mevcut durum, feci bir deprem ve ardından gelen tsunamiyle yaşanılamaz hale gelen yerleşim yerlerinden kaçan insanlar düzeni bozmadan yaşamaya devam ediyorlar. Bir bakıyorsunuz benzin kıtlığından dolayı benzilikte 10 lt benzin alabilmek için kuyruğa giren insanlar düzene saygılı. Bir yanda telefon yetersizliğinden mevcut 3-5 telefonu kullanıp yakınlarıyla iletişime geçmek zorunda olanların telefon kuyruğundaki sabır ve metanetleri inanılmaz.

Yalın

witamin | 05 May 2010 09:24

Yalnız olmak bir yatağın köşegeni olabilmektir.
Uyumadan önce kendi boyundan yola çıkarak yatağın kenarlarının kareleri toplamını hesaplamak.Yatak kareyse ve bir köşede başın, ona komşu olmayan diğer köşede ayakların varsa kenar ölçülerini hesaplamak bununla mutlu olmaktır yalnızlık.

Yalnız olmak attığını attığın yerde ,koyduğunu koyduğun yerde , koymadığını hiç biyerde bulmak demektir.”Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” yazsan bile senden başka kimse muhatabı olmaz yazının.Bulmak istemediğin gibi bırakırsın ama yine öyle bulursun.Bunun için de şükredersin ya bulmak istemediğimden daha kötü bulsaydım diye.Yalnızlığı seversin…

DÜZENBOZAN

il mare | 15 April 2010 10:24

Tüm adilikleri yapsa da hayat, söylediklerimizi kurşun olarak yollamasa geri keşke…
Kendi kendimizi, kendi söylediklerimizle, kendi masum paylaşımlarımızla gene öldürtse de, belli etmese bize pek…
Ama işte… Pişmanlık öylesine kötü ki… Geçmiş bir minicik zaman diliminde, parıl parıl parıldayan gözlerle,munzur mu munzur bir ifadeyle minik bir paylaşım, öfkeli ağızlardan geri püskürtülmese ya, tam sinemize…

Hesapsız yaşamak haram bize.
En büyük günah,hesap yapmamak iken, bunun, hiçbiryerde yazılı olmadan kendi kendimize yaşayarak anlamak zorunda olduğumuz bir farz olması ,adiliğin daniskası.
Hesapsız yaşamlar haram bize.Uzun vadelisi,kısa vadelisi,ne kadar lahzaya bölünüyorsa zaman,hepsi için işte,düşünmeden söylenen sözler,hatta sadece yeterince düşünmeden söylenen sözler cehennem ateşimiz, ahret patikamız.

Öperek uyandırılamayanlara…

Beacool | 02 April 2010 14:09

Rise & Shine !!!!
Rise & Shine !!!!

Çağımız insan biyolojisine gayet ters bir zaman. Gerek sürekli aldığımız radyasyon, gerek oynanmış besinler gerekse çalışma temposu. İnsana göre değil de işe göre düzenlenen insan yaşamlarında belki de en büyük sorunlardan biri düzenli uyuyamama…

Bu saati çok seveceksiniz!
Bu saati çok seveceksiniz!

Düzenli uyuyamamanın sonucu da uyanamamak. Bu yüzden alarmlı saatleri baş ucumuzda bolca görmekteyiz. Sabahları türlü türlü şekillerde bizi “rahatsız” ederek uyandıran bu cihazlar belki de şuan en çok türevi üretilenler arasında. Bence hiçbiri Verilux firmasının Rise & Shine Natural Sleep System ürünü kadar güzel uyandırma sistemine sahip değil…

Ürün sana gün doğumu yada batımı yaratabiliyor!!!
Ürün sana gün doğumu yada batımı yaratabiliyor!!!

Bir insanın uyanmasındaki en önemli faktörün güneş ışığı olduğu uzun yıllardır bilinmekte. Lakin kentsel yaşamda bu pekte mümkün değildi. Ama artık mümkün. Saatimiz üstünde bulunan sanal güneş ışığı üreticisi ve doğal seslerin (bkz yazısonu notu) yardımıyla (bunun yerine radyo yada mp3 filanda seçebiliyorsunuz tabi) vücudunuzun biyolojik olarak uyanmasına yardımcı oluyor. Tabii bunları uyku düzenini tedavi edici bir sıralama yavaşça yapması da işin başka bir boyutu.

Ütü yapmak hiç bu kadar rahat olmamıştı…

Beacool | 23 March 2010 13:08

Nasıl yani?
Nasıl yani?

Bugüne kadar hayatıma giren hiç kimsenin ütü yapmayı sevdiğini görmedim. Şahsen de severek yaptığım bir şey değil. Bir de birikirse tam bir kabus oluyor. Hele o kafasına göre takılan ve genelde bozulmaya meyilli ütü masaları yok mu…
Ütü masaları bugüne kadar sadece çamaşırlarınızı üstünde tutmaya yaradılar. Ama bu misyonları yeni zamazingomuzla değişmek üzere. Leifheit StarLine Airbase olarak anılan bu masa size ütüde resmen yardım ediyor. Gayet basit işlemlerle güzel sonuçlar çıkaran bu icatçık ütüye ayırdığınız zamanı kısaltmayı hedeflemiş.

Mantık olarak eğlence merkezlerinde “hava hokeyi” diye anılan sistemin ütü masasına entegresi diyebiliriz. Yüzeyinde üfleme ve emme gibi iki işlevi barındırıyor. Emme işlevi giysilerinizi masaya sabitleyip daha rahat bir şekilde kaymadan ütü yapmanıza yardımcı olurken inatçı kırışıklıklarda buharın direk içinden geçip masanın aşağısına gitmesine izin verdiği için daha kolay açılmaya yarıyor.

Web Sayfa Yerleşimleri (Layouts) İçin: EZ-CSS

algoz | 22 February 2010 19:07

Web sayfalarınızın yerleşim düzenleri (Layouts) + için kullanabileceğiniz EZ-CSS, bu işlemi Table yerine CSS (div) ile yapabilmeniz için geliştirilmiş ve dosya boyutu sadece 1kb olan bir CSS çatısı (CSS framework).


Çoklu sütun ve sıra oluşturabilme, farklı genişlik ve yüksek değerleri kullanabilme ve web sayfalarına kolayca ekleyebilme gibi daha birçok özelliği, avantajlar/özellikler listesinde barındıran EZ-CSS’yi farklı projeleriniz için kullanabilirsiniz.

EZ-CSS’nin ana sayfasına buradan ve farklı örneklerin bulunduğu demo sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

zaman

astral | 14 December 2009 13:22

Bir gece yarısı.

‘Çalmayan telefon ya da açılmayan telefon ne olurmuş?’

hissettiğin anlar… Zamanın durmadığı zamanlar. Zamanın seni kaile almadığı zamanlar…

Dünyanın sesinin seni kaile almamasından, yok olmaktan çok daha fazla korktuğun zamanlar… (ki, yok olmaktan korkmuyorum, içimde birçok şey yok olduğunda yok olma korkusu da kalmadı.)

Zaman akıyor, o deli zaman. Beni deli etmek için ve akıl sağlığım ne kadar bende kalırdiye beni test eden, test eden ve deli eden zaman…

Dünyanın üzerime geldiği bu zamanlarda, tüm dünyadan korkuyorum. Evet, ne olacağını bilmiyorum çünkü. ‘Ne olursa olsun banane’diyemiyorum.

Teraneler 2 – Örgün Öğretim Saçmalığı

Yuzeysel Fikirler | 31 October 2009 09:07

benim için hayal kuruyor demişler. ne iyi etmişler. eğer fikirlerimi paylaşmak hayal kurmak ise, gerçeğe ulaşana dek hayaldeyim ben de.

hiç zannetmiyorum
hele hele bu çağda inanmıyorum
insanlar okullarda toplansın
ömürlerinin yarısını çürütmek için
ve bir amaç için bile değil
sadece okumak için
ve diyemeden hiç bir
niçin?

okullar
faşizan toplama kamplarıdır
bir model insanın
yetiştirildiği yuvalardır
örgün öğretim kurumları
sadece bu kadardır.

düzenli bir bilgisayar için 5 mükemmel tavsiye

xerre | 23 September 2009 19:34

günlük/iş yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayarları, aynı odamız hatta evimiz gibi kullanır ve kendimize göre çeşitli düzenlemeler yaparız. bu düzenlemeler, bilgisayardaki üretkenliğimizi etkileyeceği gibi muhakkak ki psikolojimiz üzerinde de etkili olacaktır.

düzenli, aradığınızı kolayca bulabileceğiniz ve dosyalar arasında kaybolmayacağınız bir masaüstü sağlamak için çeşitli yollar mevcut. bu bildiride bilgisayarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 etkili yönteme yer vereceğiz.

1 – sık kullanılan programlara kolayca ulaşmak

Rocketdock (*), masaüstünüze çeki düzen vermek için biçilmiş bir kaftan. bu ücretsiz ve bilgisayarınızı hiçbir şekilde yavaşlatmadan çalışacak olan program, aynı macintosh‘larda masaüstünde olduğu gibi, program ile masaüstünüzde istediğiniz bir köşeyi kullanabilir tüm masaüstü simgelerinizi orada tutabilirsiniz.