bildirgec.org

düşmanlik hakkında tüm yazılar

Sevilene Not…

darjeeling | 22 January 2009 08:53

Simsiyah bir elbisenin altına pespembe bir çorap giyecek kadar cesur olamadım ben hiç. Ama bu şehirde tek başıma ayakta kalacak kadar da cesurdum bir o kadar. Niye bir olumsuz bir olumlu verdim? Niye kendimle başladım konu sen iken? Çünkü sen de öylesin, ben gibisin,her insan gibisin. Hem iyilerin var ,hem kötülerin. Asla büyümeyen çocuklukların var. Hala çizgi film izleyen sen bir o kadar da kocaman adamsın aslında. Dönüşü olmayan yollara girmekten korkan sen, aslında her yolun bile dönüşü olabileceğini göremiyorsun çoğu kez. Neden bu hayatı yaşamıyorsun? Neden uçurum manzarası sana o kadar korkunç geliyor, kenarında seninle durup elini tutmama rağmen…?
Yorgun kalkıyorum bazen uykularımdan rüyamda seni gördüysem. Ya aldatıyor, ya kaçıyor, ya reddediyorsun, ya ölüyorsun, ya da öldürüyorsun. Nerde ilk kadehi kaldırışımızdaki aşk dolu gözlere sahip adam?
Sen iyisin, iyi olmasan sevmezdim seni, ama bırak bencilliklerini, bırak arkanda kalsınlar, ikimizi düşünecek kadar cesur ol, ‘biz’ de!
Yalnız kalmak istediğin anları savunurken bile kırma kimseyi, hele beni.. Hele beni hiç kırma, çünkü ben doydum, yer kalmadı midemde…

Sevilene….

Mizojin – [Kadın Düşmanlığı]

Bijwen | 24 March 2008 23:10

Mizojin çok tartışılan bir terim. Dini, felsefi ve sosyal boyutu olması nedeniyle her an her yerde karşımıza çıkabiliyor. Tabii tartışılıyor olmasının asıl sebebi mizojinin kelime olarak “kadın düşmanlığı” anlamına gelmesi. Kadın terimi kavramsal olarak zaten bin bir türlü bakış açısı ile değerlendirilirken işin içine “düşmanlık” girince siz düşünün olayın boyutunu…

mizojini teriminin kökü yunancadan gelir. geyn=kadın ve miso=nefret kelimelerinden türetilmiştir.

Kadın düşmanlığı ilk etapta kişinin çocukluk gelişimi incelenerek ele alınıyor, Sigmund Freud bu durumu Oedipus kompleksine bağlar.

HADİ ! AZİZ BAŞKAN…

koza 68 | 30 November 2006 12:25

Fenerbahçe’nin üstünde karabulutlar dolaşıyor…
Bir başkan, genç bir sanayici ve bir hukukçu , heyeti umumiyeyi de yanlarına alarak basın toplantısı yapıyorlar…
“meczup” dedikleri adamın şike suçlamalarına “tek vücut” olmuş yanıt veriyorlar…Görüntü güzel, olması gereken tablo bu!…

04.ekim.2006 tarihinde, Fenerbahçe yönetim kurulu başkan yardımcısı, sayın Ali Koç’a hitaben açık bir mektup yazmıştım ve bu sutunlarda yayımlanmıştı.
Mektuptan birkaç alıntı yapıyorum “ Sayın Koç, çok önem verdiğinizi bildiğim etik iş yapma kavramının neresindesiniz?… “ Sayın Koç, sadece izliyorsunuz…Batmakta olan bir imparatorluğu,kralın kibriyle yükseklerde bir yerden izliyorsunuz”