bildirgec.org

donald sutherland hakkında tüm yazılar

Açlık Oyunları; The Hunger Games (2012)

elizabethtaylor | 04 December 2011 12:35

Ülkemizde de en çok okunan kitaplar listesinde yer alan bir yazar olan Suzanne Collins’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Hunger Games“, “Pleasantville”nin yönetmenliğini de yapmış olan yönetmen Gary Ross tarafından çekildi. Senaryosu yine Ross tarafından yazılan filmde 90’lı yıldız Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Wes Bentley, Emmy adaylığı bulunan Amerikan aktris Elizabeth Banks, aktör Woody Harrelson, Stanley Tucci, usta aktör Donald Sutherland, Willow Shields, Isabelle Fuhrman, Alexander Ludwig ve Toby Jones gibi isimler rol alıyor.

Johnny Got His Gun (1971)

queennothing | 01 April 2011 10:06

1905 senesinde dünyaya gelen yazar/ yönetmen Dalton Trumbo‘nun yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Johnny Got His Gun“, Trumbo’nun kendi romanından uyarlandı. 1971 senesinde vizyona giren film, ünlü metal grubu Metallica’nın ‘One’ adlı parçasına ilham kaynağı oldu. Başrolünde Amerikan aktör Timothy Bottoms‘un rol aldığı yapımda Kathy Fields, Jason Robards, Donald Sutherland, Eric Christmas gibi isimler de yer alıyor.

II. Dünya Savaşı esnasında yaralanan bir Amerikan askerinin hazin öyküsünü anlatan “Johnny Got His Gun“, Amerikan politikasına ve askeri sisteme eleştirilerde bulunuyor.

The Mechanic (2011)

dnz81 | 23 January 2011 13:28

The Mechanic (2011) 2011 yılında aksiyon filmleri damgasını vuracak, Jason Statham da aksiyona doymayacak!

Yıl içinde Blitz ve The Killer Elite filmlerini de izlememiz muhtemel olan, 2000’li yılların popüler Tetikçisi (Crank), Lara Croft: Tomb Raide (2001) ve Con Air (1997) filmlerinin yönetmeni Simon West‘le birlikte The Mechanic (2011) filmiyle sevenlerinin karşısına çıkacak. Filmde ayrıca Ben Foster (3:10 to Yuma, Pandorum) ve Donald Sutherland de boy göstermekte.Mekanik; bir yeraltı örgütünün suikastçılarına verdiği isimdir. Kahramanımız Arthur Bishop (Jason Statham) usta bir mekaniktir. Örgütle bağlantısı menajeri Koca Harry’dir (Donald Sutherland).Silahlar ve koşturmaca içindeki Arthur, Harry’nin bıçkın ve soğukkanlı oğlu Steve (Ben Foster) ile ortak olur.

MASH (1970)

queennothing | 05 July 2010 10:28

Yedi defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan sinemacı Robert Altman‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “MASH” (Cephede Eğlence), 1970 senesinde vizyona girdi. Richard Hooker’ın romanından uyarlanan film, beş farklı dalda Oscar adayı oldu ve ‘En İyi Senaryo’ Oscar’ını kazandı. Gişe rekorları kıran savaş karşıtı yapım, 1972 ile 1983 arasında; 11 sezon süren bir dizi haline de getirildi. Filmde, Kanadalı aktör Donald Sutherland, Tom Skerritt, Robert Duvall, Sally Kellerman, Elliott Gould, Fred Williamson, Roger Bowen, Gary Burghoff gibi isimler yer alıyor.

Kore Savaşı sürerken, savaş mağdurlarını tedavi eden gezici hastahanede çalışan görevliler ve yardımcılarının maceralarından oluşan yapım, hem güldüren, hem düşündüren başarılı bir kara komedi.