bildirgec.org

documentary hakkında tüm yazılar

Les glaneurs et la glaneuse (2000)

queennothing | 28 November 2011 18:50

Usta yönetmen Agnès Varda tarafından çekilen “Les glaneurs et la glaneuse” (The Gleaners and I – Toplayıcılar), 2000 senesinde çekildi. Senaryosu yine Varda tarafından yazılan filmde Varda’nın yanı sıra Bodan Litnanski ile François Wertheimer de rol alıyor. Avrupa Film Ödüller, Chicago Uluslararası Film Festivali, Montreal Film Festivali, Fransız Eleştirmenleri Derneği, Santa Barbara Uluslararası Film Festivali ve New York Film Eleştirmenleri Derneği tarafından çeşitli ödüllere layık görülen film, aslında bir belgesel. Varda’nın bir yolculuğa çıkmasıyla başlayan film, hasat mevsiminde besin gıdalarını toplayan insanların yaşamlarını konu ediniyor. Film, 2002 senesinde “Les glaneurs et la glaneuse… deux ans après” ile devam etti. Sinema severlerin kaçırmaması gereken bir yapım olan “Les glaneurs et la glaneuse”nin orjinal süresi 82 dakika.

Agnes’in Plajları; Les plages d’Agnès (2008)

queennothing | 26 November 2011 22:33

Belçika’da dünyaya gelen usta yönetmen Agnès Varda, sinemaya muhteşem eserler vermiş bir dehadır. 1928 doğumlu Varda’nın çektiği “Sans toit ni loi”, “Cléo de 5 à 7”, “Documenteur”, “Jane B. par Agnès V.”, “Le bonheur”, “Lions Love” gibi yapımlardan sonra nihayet kendi biyografisini hem de kendi elinden bizlere sunduğu “Les plages d’Agnès” ile karşı karşıyayız. 2008 senesinde çekilen filmde Varda’nın yanı sıra bir dolu usta sinemacı da rol alıyor. Arjantin Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri, Cesar Ödülleri, SACD Ödülleri, Fransız Sinema Eleştirmenleri Derneği, Étoiles d’Or gibi bir çok etkinlikte gösterimi yapılan ve çeşitli ödüllere layık bulunan film, İngilizce’ye “The Beaches of Agnès” olarak çevrilirken, Türkçe’ye “Agnes’in Plajları” olarak geçti.

Dont Look Back (1967)

queennothing | 17 October 2011 12:28

Bob Dylan’ın yaşam öyküsünü anlatan “I’m not There.“i bilirsiniz. Bir de Martin Scorsese’nin elinden çıkma “No Direction Home: Bob Dylan” vardır. 1967 çıkışlı “Don’t Look Back” de yine Dylan’ın çocukluğundan müzikal kariyerine kadar pek çok noktaya değinen başarılı bir Bob Dylan belgeseli. Oscar adaylığı bulunan Amerikan yönetmen D.A. Pennebaker tarafından çekilen belgesel yapımda Dylan’ın kendisi başrolde. Albert Grossman, Bob Neuwirth, Joan Baez, Tito Burns, Alan Price, Donovan ve Derroll Adams da belgeselde yer alan diğer isimler. Ülkemizde Blu-ray olarak da piyasaya sürülen bu eser, Dylan’ın 1965 senesinde çıktığı üç haftalık İngiltere turnesini ve sahne dışındaki Dylan’ı gözler önüne seriyor.

African Cats (2011)

elizabethtaylor | 09 October 2011 00:00

İki belgesel yönetmeni Alastair Fothergill ile Keith Scholey’in birlikte çektikleri “African Cats” adlı belgesel film, ülkemizde 18 Kasım 2011 tarihinde gösterime girecek. Kenya’da çekilen ve Walt Disney’in sponsorluğuyla dağıtılan 89 dakikalık yapım, dünyanın dört baş kedigillerinden aslanlar ve kaplanların yabani hayat koşullarını konu ediniyor. Türkçe’ye “Afrika Kedileri” olarak çevrilen filme Oscar adaylığı bulunan aktör Samuel L. Jackson sesiyle eşlik ediyor. Filmin tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayın.

Karadedeler Olayı (2011)

queennothing | 25 September 2011 11:41

1989 senesinde, Türkiye’nin ücba köylerinden birinde bir takım tuhaf olaylar yaşanmıştır. Bazı gazetecilerin durumu kamuoyuna bildirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve köy sakinlerinin korkuyla gelen suskunluğu, cesaretli gazeteci H.B.’nin merakını cezbeder ve H.B., köye gitmeye karar verir. Köyü cinlerin bastığına inanan köylülerin çekincesine rağmen istediği veriyi yakalayamayan H.B., kamerasını küçük bir çocuğa vererek İstanbul’a geri döner. Olayımız tam da burada başlamaktadır, zira genç adam kamerasını bırakıp gittikten sonra köyde yedi kişi bu varlıklar tarafından öldürülmüştür. Jandarmaların sorguladığı H.B.’nin ise serbest bırakıldıktan sonra sırra kadem basması olaya bir kat daha gizem katacaktır.

Çöpte Dostoyevski Buldum (2011)

queennothing | 02 September 2011 16:13

Galatasaray Üniversitesi’nde Belgesel Sinema dersi hocası olan Enis Rıza‘nın yönetmenliğini yaptığı belgesel film “Çöpte Dostoyevski Buldum“, 2010 senesinde tamamlandı. Çöpten kağıt toplayarak hayatını kazanan Oktay Çetinkaya’nın birgün bir Dostoyevski romanı okuyarak başlayan kurtuluş öyküsünü anlatan film, İstanbul Film Festivali’nde seyircisiyle buluştu. Çekimleri tam altı sene süren bu filmde Çetinkaya’nın tinercilerle, dilencilerle arkadaşlık yaptığı ve sokakta kaldığı günlerden nasıl bir kitapçı dükkanı sahibi olduğuna kadar gösteriliyor. Evvelden Kadıköy’de tezgah açan şimdilerde Beyoğlu’nda bir kitapçı dükkanına sahip olan Çetinkaya, en sevdiği yazarlar olan Dostoyevski ve Albert Camus ile tanıştığı çöplerden kurtuluşunu anlatan “Çöpte Dostoyevski Buldum” için yönetmen Rıza ile işbirliği yapmış.

Bir F1 şampiyonunun hayatı; Senna (2010)

queennothing | 12 August 2011 20:52

1960, Brezilya doğumlu Ayrton Senna, üç defa Formula 1 şampiyonu olmuş ve dünyanın en iyi yarışçılarından biri olarak kabul edilmiştir. İlk kart yarışını babasının da desteğiyle 12 yaşındayken yapan Senna, 1988, 1990 ve 1991 senelerinde F1 Dünya Şampiyonu oldu. 1955 doğumlu Fransız yarış pilotu Alain Prost’un takım oyuncusu olarak McLaren Takımı’na dahil olan genç yarışçı, yağmur yağmasına rağmen herkesi şaşırtan biçimde kullandığı arabasıyla tarihe geçti. Toleman, Lotus ve McLaren’den sonra Williams’a giren Senna, maalesef 1994 senesindeki F1 yarışında trajik bir kazaya kurban giderek yaşamını yitirdi. Dünyaca ünlü bu büyük yarışçının yaşam öyküsü, BAFTA adaylığı bulunan yönetmen Asif Kapadia tarafından bir belgesel film haline getirildi. “Senna” adını taşıyan bu yapım, 2010 senesinde çekildi. 106 dakika olan bu belgeselde Ayrton Senna’nın röportajları ve çalışmaları mevcut.

Exit Through the Gift Shop (2010)

queennothing | 10 May 2011 18:43

Graffitileriyle tanınan İngiliz sokak sanatçısı Banksy‘nin çektiği ilk film olan “Exit Through the Gift Shop” (Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından), bir belgesel komedisi. Çekimleri 2010 senesinde gerçekleşen 85 dakikalık yapım, Yılın Belgesel Filmi dalında Oscar adayı oldu. Ayrıca BAFTA Film Ödülleri, İngiliz Eleştirmenleri Derneği, Central Ohio Film Ödülleri, Chicago Film Festivali, Kansas Film Ödülleri, Londra Film Festivali’nde de çeşitli dallarda ödüllere aday gösterildi. Bugüne dek kimliğini başarıyla gizlemiş olan Banksy, bu eserinde dünyanın ilk sokak sanatı filminin nasıl bir felaket olduğunu gösteriyor. Sanat dünyasından ünlü isimleri de göreceğimiz filmin yapımcılığını Holly Cushing ve James Gay-Rees üstlendi.

Fellini’den Fellinice; Intervista (1987)

queennothing | 09 May 2011 20:00

İtalyan Sineması’nın usta yönetmeni Federico Fellini‘nin yönetmenliğini yaptığı “Intervista“, 1987 senesinde çekildi. Moskova Uluslararası Film Festivali, Cesar Ödülleri ve Cannes Film Festivali’nde oldukça beğenilen “Intervista“, belgesel niteliği taşıyan bir yapım. Fellini’nin daimi stüdyosu Cinecittia’nın da adının geçtiği eser, seyircisine adeta Fellinice dersi veriyor. Düşler ve fantezilerin yönetmeni olarak bildiğimiz Fellini’nin sinemaya bakış açısını, görsel öğelerle bezediği filmlerindeki manayı, senaryo ve doğaçlamanın önemini anlattığı “Intervista”, yönetmenin kendi elinden çıkması itibariyle en değerli Fellini belgeseli olma özelliğini taşıyor. Roma’daki stüdyoda çekilen filmde Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Sergio Rubini ve Antonella Ponziani‘yi de göreceğiz.

No Direction Home: Bob Dylan (2005)

queennothing | 01 May 2011 14:00

Oscar Ödüllü Amerikan yönetmen Martin Scorsese‘yi Taxi Driver, Goodfellas, The Aviator, Raging Bull gibi yapımlardan tanıyoruz. Yönetmenin 2005 senesinde çektiği Bob Dylan belgeseli “No Direction Home: Bob Dylan“, BAFTA TV kategorisine aday gösterilirken Emmy ve Grammy Ödülü kazandı. 2 Milyon Dolar ile çekilen belgesel filmde Dylan’ın kendi ağzından hayatını dinlerken, hiçbir yerde yayınlanmamış görüntüleri izleme şansına da erişiyoruz. Ek olarak, bakınız; I’m Not There.
Robert Allen Zimmerman adıyla Amerika’da dünyaya gelen müzisyen/ şair Bob Dylan, girdiği üniversiteyi yarıda bırakıp müzik yapmak için New York’a gitti. Büyük cesaret isteyen bu riskli hareket, Dylan’ın müzikal kariyerinin başladığı nokta oldu. İlk stüdyo albümünü 1962 senesinde piyasaya süren müzisyen, farklı tarzı ve cesur sözleriyle bir anda dikkatleri üzerine çekti.