bildirgec.org

diyet hakkında tüm yazılar

Türkiye’nin en hafif Facebook uygulaması: Kalorimetrem!

Hanimdudu | 28 May 2012 17:50

Pınar Light’ın desteğiyle hazırlanan light yaşamın sırları Facebook sayfasının yepyeni uygulaması Kalorimetrem, Facebook kullanıcılarının düzenli beslenme ve kilo kontrolünde yardımcısı olacak!

Uygulama sayesinde kullanıcıları gün içerisinde yedikleri tüm yemeklerin kalorisini hesaplayıp, yaptıkları egzersizlerle kaç kalori yaktıklarını öğrenebilecekler ve kayıtlarını grafikler üzerinden gün be gün takip edebilecekler. Ayrıca her gün Diyetisyen Aysen Arıcan tarafından hazırlanan çok özel bir beslenme tüyosu da uygulamadaki yerini alıyor.
Hayatı light yaşamaya hemen başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kolay yoldan zayıflamak için (1)

angelism | 29 June 2011 17:27

Yaz bazı yerlerde kendini pek hissettirmese de tatil bölgelerinde bayağı bayağı geldi ve mayolar meydana çıktı. Yine fazlası olanların korkusu kilolar da tabii… Ben de yıllardır bale yapan ve dolayısıyla zayıflama tekniklerine had safhada aşina olan biri olarak bazı tüyoları paylaşayım dedim. Bu ipuçları diyet veya spor yaparken ya da yapmazken denenebilir. Herhalükarda kendini hissettirecektir.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki burada yazan bazı şeyler bünyeye pekala kötü gelebilir. Doktorunuza danışın demeyeceğim daha bilimsel olmayan bir yöntemle kendinizi kötü hissettiğiniz anda ne pahasına olursa olsun buna bir son verin diyeceğim. Tamamen sağlıklı bir vücutta tabii ki problem olmayacaktır ancak tansiyon, şeker gibi hastalıklar problem yaratabilir. Dolayısıyla ne olursa olsun kendinize dikkat edeceğinize söz verin ve öyle okumaya devam edin!

Sağlıklı Beslenmek – Ama Nasıl?

admin | 15 March 2011 10:45

Kabul etmek lazım ki, günümüzün dünyasında aslında birbiriyle temelden çelişen iki eğilim var: Bunlardan biri, mutfakla ilgili ve mutfakta başarılı olmak; diğeri ise, fit yani sağlıklı, formda olmak. Blog dizinlerine baktığınızda mutfak ve/veya yemek tarifleriyle ilgili olanların fazlalığı gözden kaçmıyor. Türkiye’nin en sevilen, en çok tıklanan blogları arasında mutfak blogları herhalde başı çekiyor. Öte yandan, bir diğer eğilim sağlıklı olmak. Artık bir dirhem et bin ayıp örtmüyor. Fazla kilosu olan kişi, sistemin dayattıklarından biri olan modaya uyamıyor, iş görüşmelerinde tercih edilmiyor, kendine daha az güvenebiliyor.

?:) – 4

Cali Kusu | 17 February 2011 11:05

D önüyor yine öyle derinden
U yuşmuş beynim çok düşünmekten
R ahat değil içim bilmem hangi sebebden
D oğrudur, razı değilim nefsimden
U zun zaman oldu geçmemiştim kendimden
R uhani hayatım, kısıtlı ömrüm
U zamış saçlarım, görmüyor gözüm
N umunelik bu hayat, yaşamaya zaman yok…

D ün rüyama gelecekti
Ü züldüm çünkü gelmedi
N adir olur böylesi
Y arın sormalıyım sebebini
A klıma bile gelmezdi ki
Y anlışın var sevgili
I ssızlığı ben sevemem ki…

?:) – 3

Cali Kusu | 16 February 2011 20:46

Ç ekilmez akşamların
E şsiz sancısı
K im deme sakın, sensin o…

V urmuş ise kanadından
U çmuyor isen
R azı değil demekki sensiz günlerden…

???…///

Cali Kusu | 16 February 2011 16:51

4 kişilik bir masa, fakat üç kişi var.
Üç kişilik yemek, genç kız diyette.
Baba aç değil, annenin iştahı yok.
Yemekler dolaba kaldırıldı,
sabah oldu,
masada iki kişi, genç kız ve annesi.
baba işe gitti, anne birazdan mağaza turu atacak.
genç kız arkadaşlarıyla buluşacak.
Öğle oldu evde kimse yok…

Hiç zorlanmadan 6 kilo verdim

zarifce | 16 February 2011 10:19

Arkadaşlar sizinle paylaşmak istediğim bir konu var.Genelde çoğumuzu igilendiriyor.Daha önceleri olduğu gibi günümüzün de problemi fazla kilolar. Aslında biraz dikkat edilse kimse fazla kilodan şikayet etmeyecek.Bunun zaten denenmiş ve de çok basit yöntemleri var. Özellikle ünlülerin diyet yöntemleri çok deneniyor. Ancak çoğu pahalıya gelecek yöntemler olduğundan bir müddet sonra vazgeçiliyor. Çoğu diyet listelerinde şunu yiyeceksin bunu yemeyeceksin, şunu içeceksin bunu içmeyeceksin günde şu kadar tuvalete gideceksin gibi telkinler olduğundan bunlarda insanı zamanla bıktırıyor.Zaten kurallara gereği gibi uysak kilo almayız. Kendimden örnek vereyim.İşim gereği mesaiye başlayınca bilgisayar karşısına geçiyorum öğle saatine kadar toplasan 20 dakikasını ayakta yada ihtiyaç için yürüyerek geçiriyorum bunun üzerine öğle yemeği yeyip tekrar bilgisayar karşısına geçip saat 17 de normale dönüyorum ve aracıma binip eve gidiyorum akşam yemeğinden sonra tv karşısında pinekliyorum. Bu şekilde geçen bir hayattan ne beklersin. Hadi spor yapma yokta insan günde 1 saat olsun yürümezmi? yada en basitlerden günde 1.5 litre su içmezmi? yok arkadaşım hiçbirşey yok ondan sonra vay fazla kilom var diye şikayetlenirim. Neyse lafı fazla uzatmadan kilo vermek için bulduğum yöntemi sizinle paylaşayım. Şimdi arkadaşlar benim diyette (gerçi diyet denmez de) zorunluluk yok günlük nasıl yaşıyorsanız devam edin ancak alkol alan arkadaşlar bu diyet esnasında mola versin çünkü alkol gerçekten vücuda faydalı olanlara zarar veriyor.Şimdi, yeyin için ama israf etmeyin, arkadaşlar ISIRGAN OTU’nu herkes bilir. Yapacağınız tek şey taze toplanmış ısırgan bulmak ve bunu temiz bir yere sererek kurutmak.Kuruyan ısırgandan bir tutam alıp kaynamakta olan 1 litre suya atın ve ocağınızı kapatarak suyun kaynamasını durdurup 15 dakika dinlenmeye bırakın.Dinlendikten sonra elde ettiğiniz ısırgan çayını ısıtıp içebilirsiniz yada soğuk isteyen soğukta içebilir, tadı acı değil ancak isteyen çok az şeker atabilir ama toz şeker atın. Çayı içmeye başlamadan önce kilonuzu beirleyin.Bu çaydan en az günde 3 kupa yada 5 çay bardağı kadar için aç veya tok karnına faketmez.Çayı 15 gün kadar için ancak günlük içmeniz gerekiyor.15 günden sonra 1 hafta mola verin ve tekrar için.Eğer bu çayı molalı 60 gün içerseniz normal hayatınıza devam ederken kilo verdiğinizi göreceksiniz. Ben günlük hayatıma devam ederken ısırgan çayımı da içtim ve 60 günde zorlanmadan, dengeli olmak üzere 6 kilo verdim. Yan etki görmedim ancak çekincesi olan veya bir rahatsızlığı bulunan arkadaşlara doktorlarına danışmalarını tavsiye ederim.Unutmayın ısırgan mevsiminde taze toplanmış olacak.Başarılar ve sağlıklar dilerim.

Sağlıklı ve formda kalmak için hangi gıdalar neden tüketilmeli? – 2

angelism | 26 August 2010 09:44

Sütün faydaları ve zararları
Sütün faydaları ve zararları

Sağlıklı ve formda kalmakla ilgili farklı kaynaklar farklı öğütler veriyorlar ve bunları takip etmek gitgide zorlaşıyor. Ayrıca hangisinin doğru olduğu da muamma. Elmanın bir mucize olduğunu söyleyen milyonlarca kaynak görebilirsiniz, ki bu kesinlikle doğrudur ancak elma çekirdeğinin sizi zehirleyebileceğinden bahseden çok fazla kaynak bulamazsınız. Ben bazı besin maddelerinin hem yararlarını hem zararlarını araştırdım. Kabaca aslında bilinenlerin yanında bilinmeyenleri de açıklamaya çalıştım.

Öncelikliği içeceklere vermek istedim çünkü yemekten çok içiyoruz ve çok genel anlamda “meyve suyu iyidir, kahve kötüdür” düşüncesinden uzaklaşmak kahvaltıda ne içeceğinize daha kolay karar vermenizi sağlayacaktır.

Yutdışı iftar saatleri ülkeler iftar saati sahur zamanı

NLPMaster | 16 August 2010 23:59

yurtdışı iftar saatlier yabancı ülke iftar saati uluslararası iftyar saatleri aaryanlar için diyanet tarafından açılan bir sitede neredeyse tüm ülkeler için iftar saatleri yayınlanıyor. ilk olarak aşağıdaki linktetürkiye açılıyor. ama siz diğer ülke iftar saatleri için seçeneği değiştrerek bakabilirsiniz.