bildirgec.org

disket hakkında tüm yazılar

soyu tükenmekte olan on teknoloji

alpmut | 16 August 2010 18:19

Teknolojinin hızla gelişmesi ile eskinin modası olan teknolojik harikaları artık modası geçti veya geçiyor.Bunlardan bazıları burda sıralandı tabi başka vardır aklınıza gelen varsa yazarsınız.

flash
flash

Adobe Flash
“Günümüzde mobil aygıtların pil ömrünün değer kazandığı bu günlerde Flash’ın geleceğini parlak görmüyürum” diyen Apple CEO Steven Jobs ve Operadan Phillip Gronvold, Flashın yüksek güç harcamasından dolayı “Eğer bir aygıtta Flash çalışıyorsa o aygıtın üzerinde yumurta da pişirilebilir” diye söz etmesinden sonra artık Flashın yavaş yavaş değerini kaybettiği anlaşılıyor.

oyun denetçileri
oyun denetçileri

Oyun denetçileri
Nintendo’nun düğmelerine,Sonynin titreşimlerine elveda.Oyun denetçilerinde yeni moda hareket denetimi.Hatta Microsoftun Xbox 360 için yılbaşında piyasaya sürecek “Project Natal”ında tek girdi aygıtı,kamera sayesinde kullanıcının vücudu olacakmış.

klavye ve fare
klavye ve fare

Klavye ve fare
Dokunmatik ekranlar ve touchpadler sayesinde klavye ile farenin günleri sayılı.Hatta ileride metinleri sesle konuşarak yazdırılabilir.Bu teknolojiyide düşünürsek klavyenin ne kadar daha piyasasının olacaği şüpheli.

uydu televizyonu
uydu televizyonu

Uydu televizyonu
Cep telefonlarının kapsama alanı genişledikçe uydu televizyonlarında tarihe karışacak olması bekleniyor.

plazma tv
plazma tv

Disketin Dönüşü

witamin | 07 December 2008 16:15

Disketleri nostalji köşelerine göndermemek için atılan adımlardan biri.Thomas O’ Connor disketleri USB FLOPPY DRİVE şeklinde geri döndürmüş anlaşılan.Bildiğimiz 1.44 mb disketler fonksiyonel usb bellek haline getirilmiş.Fonksiyonel çünkü başka özellikleri de var…

Floppy Disk

| 04 May 2007 14:59

Biraz anılarımızı tazeleyelim istedim. Lisedeyken bir arkadaşla kütüphane raflarını karıştırıyorduk ve bir dergide 1.44 mb lık disket çıktı yazıyordu. Baya gülmüştük oha be şimdi cdler var dedik, aklıma geldi öyle şimdi o ukala tavımıza (bir editörün sık kullandığı tabirle ) yediğimiz aduuuket darbesine gülümsüyorum.

Şuradaki yazıya göre ilk disket 1967 yılında IBM firması tarafından geliştirilmiş. Şimdi bu sevimli ama şu an için yok olma noktasına gelmiş, müthiş icadımızın tarihi gelişimine bakalım.

açılmayan sistemin anahtarı: bootdisk.com

asteko | 25 February 2007 09:07

sistemi açılış disketi olmadan kurmaya çalışmak bazen bize kâbus yaşatabilir. bilgisayar sabit disk görse cd-rom sürücüsünü görmez, onu görse kuruluma geçmez.

bootdisk.com dos’un en eski sürümlerinden windows xp’ye kadar geniş yelpazedeki sistemler için açılış disketleri sunuyor. özellikle farklı işletim sistemleri arasında geçiş yapacak olanlar için çok faydalı.

sitede ayrıca disk bölümleme, bilgisayarı usb bellekten başlatma, servis paketleri dos araçları da bulunuyor.

“bu devirde hâlâ dos mu?” demeyin. lazım olunca bulunmuyor bu tür araçlar.