bildirgec.org

digg hakkında tüm yazılar

türkçe içerikli sosyal imleme siteleri [1.bölüm]

hotmailsoft | 12 December 2011 10:40

Merhabalar,
web sitenizde bloğunuzda sürekli yazılar yazıp internete artı değer kattığınızı düşünüyorsunuz ama bunu sizden başka kim biliyor? veya beğendiğiniz bir sayfayı diğer insanlarada göstermek istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacaksınız? Sosyal imleme siteleri bunun için vardır.Bu yazıda türkçe sosyal imleme sitelerinden bazılarını tanıtmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi türkiyede genel internet kullanıcısının bildiği web siteleri facebook ve google’dan ibaret olduğu için bu tür siteler malesef ülkemizde hakettiği değeri göremiyorlar. Ama ingilizce içerikli digg, reddit gibi web siteleri yurtdışında yeterince ünlü ve milyarlarca insan tarafından kulllanılıyor.mesela redditin aylık sayfa gösterim sayısı 2.5 milyardır.(evet yanlış duymadınız.)
işte türkiyedeki sosyal imleme sitelerinden bazıları:

1.Oyyla.com:oyyla.com sosyal imleme sitelerinin en bilineni ve en çok ziyaretçi alanıdır ama malesef yöneticilerinin ilgisizliği nedeniyle şuanda her türlü botun reklam amaçlı lnkleri otomatik olarak girdiği bir siteye yani çöplüğe dönmüş durumdadır bir kaç yıldırda malesef bu durumdan kurtulamamıştır.Hatta şu anda veritabanı domainide dahil herşeyi 2000 tl’ye satılmaya çalışılmaktadır.Kısacası oyyla.comda beğendiğiniz bir web sitesini paylaşmanın hiç bif faydası yoktur zira o bağlantıya tıklayıp sizin paylaştığınız sayfayı gören tek bir(evet bir) insan bile çıkmayacaktır.

#

*

29 WordPress klon Teması

Flashcentury | 08 July 2010 20:34

Bildiginiz gibi Wordpress için bir çok tema yayınlandı bir de internette nam salmış belli başlı sitelerin klonu wordpress temalarına göz atalım.

Apple

Apple.com vs iBlog
Apple.com vs iBlog

CNN

CNN - WNN
CNN – WNN

Sitenizi , bir fotoğrafı veya bir linki hızlıca paylaşın…

Cem Demir | 14 May 2010 11:30

Ledbel Önizlenim
Ledbel Önizlenim

Başlıktada dediğim gibi “Hızlıca paylaşın”… bir forumda gördüğüm bu web sayfası üye olmadan bir linki paylaşmamızı sağlıyor site çok küçük ve basit tek yapmanız gereken linki yazmak , linkin adını yazmak ve tanımlamak son olarak e-posta adresinizi soruyor ve jquery bir animasyon ile paylaşıyor 🙂
Sistem linkin fotoğraf veya ne tür link olduğunu ayrıştırıyor ve ona göre paylaşım yapıyor;
Örneğin ben youtube linki paylaştım bu sefer o videonun önizleme görüntüsünü alıp public’e gönderdi ayrıca sisteme gönderilen herşeyi fotoğraf haline getirip inceleyecek kullanıcıların görüntüyü görmelerini sağlıyor.

Denemek isteyen arkadaşlar için Ledbel

Verimliliğinizi Artıracak Chrome Eklentileri

angelsdemos | 08 April 2010 09:38

Google Chrome, Firefox gibi popüler ikinci kişiselleştirilebilen tarayıcı. Eklentileri (uzantı) sayesinde istediğiniz birçok özelliği tarayıcınıza kazandırabilir veya birçok işlemi daha kısa sürede yapabiliyorsunuz. Aşağıdaki Google Chrome uzantıları sayesinde normalde vakit alacak işlemleri kısa sürede yapabilirsiniz. İşte Google Chrome’un zaman kazandıran uzantıları;

Pixlr Grabber

Pixlr Grabber ile herhangi bir sayfanın ekran görüntüsünü anında alabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüsünü Pixlr Grabber‘ın photoshop‘u andıran çevrimiçi fotoğraf düzenleme aracı Pixlr ile düzenleyebilir, imm.io sayesinde paylaşabilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Copy Without Formatting

Bu Google Chrome eklentisi sayesinde, herhangi bir web sayfasının içeriğini kopyalayabilirsiniz. Yazıları biçimleri kaybolmadan kolayca kopyalayarak saklayabilirsiniz.

inanılmaz 5 jQuery Uygulaması

angelsdemos | 25 March 2010 09:06

Web3.0, css3 ve Html5‘in gelişmesi ile birlikte web sayfaları artık interaktif uygulamalar ile dolmaya başladı. Masaüstü uygulamalarında kullanılan efekler ve uygulamaların birçoğu artık flash kullanmadan web sayfalarında da uygulanabiliyor. Tüm bu yeniliklerle beraber jQuery kütüphaneside sürekli büyüyor ve ön plana çıkıyor. Aşağıdaki benzersiz uygulamaları web sitenizin içeriğine göre veya farklı tarzlarda kullanabileceğiniz gibi jQuery geliştiricisiyseniz benzer uygulamalar yaratabilirsiniz. işte inanılmaz 5 jQuery uygulaması;

Interactive Map | Demo

Artık kendi bilgi haritanızı jQuery ile oluşturmanız mümkün. Genellikle bilgi haritaları, .jpg formatında yapılıyordu veya interaktif uygulamalar için ise flash tercih ediliyordu. Fakat web3.0, css3, html5 ile birlikte jQuery’de ön plana çıkarak bu kalıpları yıkıyor. Kendi bilgi haritanızı yaratabileceğiniz bu uygulamada tooltip özelliği ile bölgeler hakkında bilgi verebilir ayrıca belirli bölgelere yakınlaşarak daha ayrıntılı haritalar yayınlayabilirsiniz.

Karşılaştırmalı Sosyal Medya Analizi İçin: ubervu

algoz | 03 March 2010 12:26

Sosyal Medya’da farklı amaçlar doğrultusunda kampanya/faaliyet/etkinlik yürüten veya yürütecek olan kişi veya kurumların, kampanyalarının hazırlık çalışmasında ve fiili uygulamasında, Sosyal Medya’daki, kendi genel durumları ile, rakiplerine göre durumlarını gösteren, karşılaştırmalı analiz/ölçüm raporları/verileri, hayati öneme sahiptir.

Önemi giderek artan bu alanda faaliyet gösteren ve kullanıcılarına gerçek zamanlı Sosyal Medya analiz raporları sunmayı hedefleyen ubervu, karşılatırmalı olarak, Sosyal Medya analizi gerçekleştirebilen yeni aracı social media comparison’ı duyurdu.

Google Buzz GMail’de Yalnızlık Çekmesin!

algoz | 16 February 2010 09:43

Google’ın, bir GMail eklentisi olarak kullanıma sunduğu yeni Sosyal Medya aracı Google Buzz’ın GMail’de yalnızlık çekmemesi için, 400 milyon kullanıcı sayısına ulaşan Facebook için hazırlanmış olan buradaki Gadget’ı, GMail Labs tarafında geliştirilen Tüm gadget’ları URL yoluyla ekle (Add any gadget by URL) eklentisi ile GMail’e ekleyebilir ve Google Buzz’la beraber Facebook’a da GMail’den ulaşabilirsiniz.

“Tüm gadget’ları URL yoluyla ekle” eklentisinin, GMail’e nasıl eklenebileceği ile ilgili bilgileri ve Friendfeed, MySpace, Digg, Bit.ly, Wikipedia ve Twitter’ı, GMail’e ekleyebilmenizi sağlayacak olan Gadget’lara ait linkleri, burada bulabilirsiniz.

Digg’in en iyileri: 2009’dan seçmeler

megalotti | 31 December 2009 09:34

Yılın son dönemlerinde neredeyse tüm basılı yayınlar fikir birliği etmişcesine ilgi alanlarıyla ilgili o yıla ait genel bir değendirme yaparlar ve bunu da okurlarıyla özel sayılarla almanak hudutları içinde paylaşırlar. İnternet mecrasında da durum aynı. Aralık 2009 içinde Google, Bing, Yahoo bu yıl en çok neyin arandığını çoktan duyurdular bile. Keza Twitter ve Facebook da bu partiye katıldı.

Özellikle sosyal medyanın iyice gün ışığına çıktığı bir sürecin canlı şahitleri olarak sosyal paylaşım sitelerinde durum ne derseniz iş resmen hammaliyete biniyor. Neyse ki labs.digg.com var.

digg 365
Digg’in okumuş, yazılımcı olmuş çalışanlarının bir nimeti olan bu platformda 365 adında öyle bir servis var ki, bir çırpıda geçen hafta, geçen ay, hatta bu yılın Ocak ayında digg.com’da en çok ne beğenilmiş bir çırpıda göze hoş gelen hareketler eşliğinde görebiliyorsunuz.

Neyse, Mashable‘dan Ben Parr da üşenmemiş ve bu özelliği didiklereyek güzel bir liste çıkarmış. Ben de bu linklere göz atıp söz konusu yazıyı minik bilgi notlarıyla Bildirgeç için yeniden derledim.
İşte bu yıl digg.com farkıyla 2009’a damgasını vuran – Michael Jackson’ın ölümü ve Barack Obama’nın başkan seçimini bir kenara bırakırsanız – internette en çok “kazılan” linkle . Tersten başlıyoruz:

10 – 11.600+ digg: Apple Introduces Revolutionary New Laptop With No Keyboard (Apple devrimci özellikli klavyesiz laptopunu tanıttı)

Apple'ın klavyesiz laptop'u
Apple’ın klavyesiz laptop’u

Onion News Network’ü bilmeyenler, bu videoyu izleyince bu “tv kanalının” hangi amaca hizmet ettiğini daha iyi anlayacaklardır. Apple’ın yeni ürünleriyle dalga geçen diğer eğlenceli haberlerden birini daha görmek için Google’a ipod invisa yazıp aratabilirsiniz.