bildirgec.org

derviş hakkında tüm yazılar

The Dervish; Il derviscio (2001)

queennothing | 21 March 2011 10:49

İtalya-Türkiye ortak yapımı olan sinema filmi “Il derviscio“, 2001 senesinde çekildi. Alberto Rondalli‘nin üçüncü yönetmenlik deneyimi olan filmde Antonio Buil Pueyo, aktör Cezmi Baskın, Başak Köklükaya, Ruhi Sarı, Menderes Samancılar, Erdem Özipek, Soner Ağın gibi isimler rol alıyor. Mesa Selimovic‘in kitabından uyarlanan film, Locarna Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Osmanlı Devri’nde Şeyh Ahmet Nurettin’in dinin temelleri üzerine kurduğu hayatının yaşadığı olaylar sebebiyle değişmesi ve Nurettin’in hırslı bir lidere dönüşmesini anlatan film, seyircisine izlemeye değer bir 2 saat sunuyor.

mürşid

majesty s infinity | 05 January 2010 15:18

mürşid imarsız, yabani bir çevreyi çabalarıyla düzenler ve dahi çabalarıyla dergahını kurar. çoğu zaman şehirlerin dışında, zaman zaman şehir hayatının da içinde olmak üzere imarını, yani akademisini, tedris mekanı olan medresesini, hatta geniş anlamda külliyesini kurar. talebe kabul eder, onlara fen, coğrafya, matematik öğretir ve dahi onları fıkıh, hadis, kur’an tedrisinden geçirir. külliyenin mutfağında talebeler için yemek hazırlanır ve külliyede kardeşlik içinde yemekler yenir, sohbetler edilir, mescidde namazlar kılınır.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ATATÜRKÇÜLÜK

| 24 July 2009 12:32

porttakal.com/haberim
porttakal.com/haberim
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

Ülkemizde yer alan şeriatçı ya da anti laik kısmın dışındakiler Atatürkçülük ekseninde toplanır.Şeriatçılar Atatürk,Atatürkçülük gibi kavramlara uzaktan uzağa bakarken Atatürk’ün gazilik sıfatına takmışlardır nedense ve bundan kendilerine pay çıkarmak isterler. Gerek şeriatçıların bu yönde tutumları gerekse aydın ve filozofzarın Atatürkçülük tanımıyla Atatürkçülük bir ideoloji olarak toplumda yerini almıştır.Bununla birlilkte bir örgütlenme de kendini göstermiştir. Atatürkçülüğün temeli 19 Mayıs 1989’da Muammer Aksoy tarafından Atatürkçü düşünce derneğinin kurulmasıyla başladı.Bu dernek kurulduktan çok kısa süre sonra Muammer Aksoy faili meçhul bir cinayete kurban gitmiştir. Ardından Çetin Emeç, Turan Dursun,Bahriye Üçok’da aynı biçimde öldürüldüler.Devam eden yıllarda 1993’te Uğur Mumcu, 1999’da Ahmet Taner Kışlalı,2002’de Necip Hablemitoğlu suikaste uğradılar.Yıllar sonra bazı tetikçiler teslim olsa da bu cinayetlerin kimliği hala belirlenemedi. Çünkü suikastçilerin arkasında derin devletin parmağı olduğu düşünüldüğünden kimlikleri henüz ortaya çıkmamıştır. Bu bakımdan şeriatçılar Atatürkçülüğü kendileri için hayati tehlike arzeden organ olarak görmüşlerdir.Bu nedenle kısmi Atatürkçüler yani yarı şeriatçiler farklı bir Atatürkçülük modeli benimsediler. Gerçek devrimler rafa kaldırıldı .Yıllar sonra aydınlarımız bunun gizliliği için yani devrimci ruhun yok edilişini saklamak için tören Atatürkçülüğünü benimsediler. Biliyoruz ki cumhuriyet mitingleri yapıldı. Binlerce insan sokaklara döküldü. Ancak sonuç ne?? Bunu nasıl adlandıracağımı bilmiyorum ama halkımız kanıyor .Oy almak uğruna herşey yapılıyor bu ülkede. Derin devler parmağı her yerde. Her istediğini kolayca yapıyor göz yumuyor olmadık yerlerden çıkıyor. Ama halkımız gene uyuyor. Bir bakıyorsun mafyayla ahbab, bir bakyorsun şeyhlerle dervişlerle.. Son kötü anlayacağınız…sON’ a yaklaştık. Uluslararası arenada Türkiye’nin bu imajı aleyhinedir ayrıca Türkiye mafya,çete ,suiskastlar ülkesi olarak lanse edilmektedir. Oysa biz ne öğrenmiştik.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…..

Adım

pilli pati | 14 July 2007 02:11

görü
görü

Oysa içinde döndüğümüz aynı dervişhane! Sadece birkaç adım ötende dönen dervişim ben. Kendi hayatının anlamını çözmeye uğraşan biriyim. Var mı aslında bireyliğim? Bir elim göğe dönük, diğer elim toprağa. (Bir)liği düşünüyorum sıkça…

(Hep aynıyız!!!)

Ama yine kendime dönemiyorum ben.

(Yok birbirimizden farkımız!!!)

Günlük telaşlar yüzünden erteliyorum hep kendime dönmeyi, göremiyorum, yeterince, bir tek kendimi, kalp gözüyle…