bildirgec.org

denzel washington hakkında tüm yazılar

Malcolm X (1992)

queennothing | 10 July 2011 12:06

1957 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Spike Lee‘yi “Do the Right Thing” ve “25th Hour” gibi yapımlardan tanıyoruz. İki defa Oscar’a aday gösterile yönetmenin 1992 senesinde çektiği sinema filmi “Malcolm X“, Malcolm X ile Alex Haley’in kitabından uyarlandı. 33 Milyon Dolar gibi bir bütççeye sahip olan film Amerika, Güney Afriika, Mısır ve Sudi Arabistan’da çekildi. İki Oscar Ödülü bulunan Amerikan aktör Denzel Washington, Oscar adaylığı bulunan aktris Angela Bassett, Albert Hall, Debi Mazar, James McDaniel, Wendell Pierce, yönetmen Spike Lee, Giancarlo Esposito gibi isimler rol alıyor. Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en ses getiren ve adeta mesih olarak görülen ama derisinin rengi yüzünden bir kısmın düşmanlığını kazanan insan hakları savunucusu Malcolm X’in hayatını ve görüşlerini anlatan film, seyretmeye değer etkileyici bir biyografik drama.

The Great Debaters (2007)

queennothing | 08 May 2011 17:00

1954 doğumlu Amerikan aktör Denzel Washington, 1980’lerde başlayan sinema kariyerinde 90’lar ve 2000’lerde hızla yükseldi. İki Oscar Ödüllü aktörün ikinci yönetmenlik deneyimi olan “The Great Debaters“, 2007 senesinde gösterime girdi. Washington’un başrolünde yer aldığı filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Forest Whitaker, Kimberly Elise, John Heard ve Nate Parker gibi isimler rol alıyor. Ortalama 15 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekilen 130 dakikalık “The Great Debaters“, En İyi Film dalında Altın Küre adayı oldu.

1898 senesinde Amerika’da dünyaya gelen Melvin B. Tolson, bir öğretmen ve bir devrimciydi. 1924 ile 1947 tarihleri arasında Wiley Koleji’nde görev yapan Tolson’un siyahi öğrencileri yüreklendirerek eğitimde eşitliği elde etmelerine önayak olması, onu unutulmaz kılan en önemli olaydı.

Training Day (2001)

queennothing | 29 April 2011 09:10

1966, Amerika doğumlu yönetmen Antoine Fuqua‘nın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Training Day“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu David Ayer tarafından yazılan film, 45 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’ne aday gösterilen yapım, En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandı. Amerikan aktör Denzel Washington‘un başrolünde yer aldığı filmde iki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Ethan Hawke, Scott Glenn, Tom Berenger, Eva Mendes, Macy Gray, Raymond J. Barry ve Harris Yulin gibi isimler rol alıyor.

Unstoppable (2010)

karacorlu | 07 March 2011 17:10

Durdurulamaz; yönetmenliğini Tony Scott‘un yaptığı 2010 yılının başarılı aksiyon filmlerinden biridir. Tony Scott’u Top Gun, Spy Game gibi unutulmaz aksiyon macera filmlerinden tanıyoruz. Başrollerinde ünlü aktör Denzel Washington ve Chris Pine oynamaktadır.

unstoppable
unstoppable

Bu sefer ki aksiyonumuz bir trende geçiyor. Kimyasal madde dolu bir kargo treni yapılan ufak bir hatanın katlanarak büyümesi sonucu makinisti olmaksızın raylarda ilerlemeye başlar. Kontrolden çıktıkça hızı artmakta ve aynı hat üzerinde karşı yönden de demiryolu şirketinin düzenlediği bir okul gezisinden çocukların bulunduğu bir başka trende gelmektedir.

Philadelphia – (1993)

hulya sr | 16 November 2010 10:04

İki Oscar’lı film doksanlı yılların Amerikan Sineması’nın en etkileyici örneklerinden biri.Jonathan Demme’nin yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Roberta Maxwell gibi birbirinden ünlü isimlerin yer alıyor.Amerikan toplumunun AIDS hastalığına ve eşcinsellere bakışını konu alan filmde verilmek istenen asıl mesaj toplumun eşcinsellere yönelik uyguladığı ayrımcılıktır.
Filmin hikayesine gelince; Andrew Beckett (Tom Hanks) Phıladelphıa’daki özel bir hukuk firmasında çalışan genç ve başarılı avukattır.Andrew Beckett AIDS hastasıdır ve aynı zamanda eşcinseldir.Andrew Beckett’in AIDS olduğunun anlaşılmasının ardından firmada yaşanan küçük bir sorun bahane edilerek hukuk firmasındaki görevine son verilir.Andrew Beckett’nin çalıştığı hukuk firması için asıl sorun onun AIDS olduğunun anlaşılmasından öte onun eşcinsel olmasıdır.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Film Dünyası’ndan Son Haberler #4

JaAaa | 11 July 2010 12:39

The Taking of Pelham 1 2 3 (2009)

turictanyel1 | 01 December 2009 12:05

Filmin adındaki 1 2 3, Pelham’daki bir tren istasyona giren birkaç teröristin önceden kurgulamış oldukları planlarında yer alan kaçırdıkları trenin numarasıdır. Aksiyon film sevenlerin ya da 24 adlı dizinin fanlarının hoşuna gidebilecek, John Travolta‘ nın kötüyü Denzel Washington‘ un ise iyiyi oynadığı bir solukta izleyebilceğiniz bir film. The Taking of Pelham 1 2 3 Türkiye’de 31 temmuzda vizyona girmiş. Konu kısaca şöyle: ortada elde edilmesi arzulanan bir miktar para ve bu parayı tehdit eden tarafa ulaştırmaya çalışan bir takım devlet memurları vardır. Filmi aksiyon tarzında yapılmış tüm filmlerden farklı olarak sıradışı ve orjinal yapan bir şey göremedim ya da gerçekten akılda kalabilcek orjinal bir sahne. John Travolta ve Denzel Washington rollerin haklarını vermiş olmaları keşke şaşırtsaydı.

The Taking of Pelham 1 2 3

soren | 07 August 2009 16:56

Ülkemizde “Metrodan Kaçış” ismiyle vizyona giren The Taking of Pelham 1 2 3 hepimizin hafta sonu veya boş vaktinde izlemeye değer bir yapım. The Taking of Pelham One Two Three adlı 1974 yılı yapımın yeniden değerlendirilmesi. Her iki filmin senaryoları ise John Godey‘in kitabından uyarlanmış. 2009 yılı uyarlamasının senaryosu Brian Helgeland tarafından yazılmış. Brian Helgeland’ın daha önce senaryosunu yazdığı filmlerden bazıları şöyle: Mystic River, L.A. Confidential, Man on Fire ve The Postman. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tony Scott var.Suç, drama, gerilim tarzındaki filmin başrol oyuncusu Denzel Washington. Yardımcı oyuncu olarak John Travolta karşımıza çıkıyor.New York Metrosu’nda görevli Walter Garber için sıradan bir gün devam ederken metro trenlerinden biri bir grup adam tarafından kaçırılır. Bir süre sonra kaçırılan tren aniden durur ve telsiz üzerinden vatmanla haberleşme imkansız hale gelir. Vatman ve yolcuları rehin alan bir grup silahlı adam treni hazırladıkları plan doğrultusunda kullanmaya hazırlanırken grubun lideri Walter Garber’la telsiz üzerinden trenin durumunu, rehin aldıkları yolculara neler yapabileceğini ve rehinelere karşılık istediği fidyeyi açıklar.

The Book of Eli fragmanı yayınlandı!

gorcun | 27 July 2009 09:16

The Book of Eli
The Book of Eli

Kıyamet sonrası (Post Apokaliptik) filmlerin son örneği olan ”The Book of Eli”nin poster ve fragmanları piyasaya çıktı. Amerikan yapımı filmi Albert ve Allen Hughes kardeşler yönetmiş. Kardeşler bu filmle ”From Hell” (Cehennemden Gelen) filminden beri ilk defa biraraya geliyorlar. Oyuncu kadrosunda ise Denzel Washington, Gary Oldman, Mila Kunis, Jennifer Beals, Ray Stevenson ve Michael Gambon gibi isimler bulunuyor. Güneş patlaması sonrası kavrulmuş dünyada sağ kalanların yaşam mücadelesini izleyeceğimiz filmde her zamanki gibi insanlığı kurtaracak biri ortaya çıkıyor. Bu kişi olarak Eli rolünde Denzel Washington rol alıyor. Filmin kötü adamı ise Carnegie rolüyle Gary Oldman. Eli, insanlığı kurtarmak için bir kitabı kullanacak. Meksika’da çekimleri Şubat 2009’da başlayan filmin 2010 Ocak ayında vizyona girmesi planlanıyor. Kıyamet sonrası atmosferiyle merak uyandıran film aksiyon-dram türünde olacak. İşte filmin fragmanı.