bildirgec.org

dennis hopper hakkında tüm yazılar

Waterworld (1995)

queennothing | 05 May 2011 15:18

1952 doğumlu Amerikan sinemacı Kevin Reynolds‘un yönetmenliğini yaptığı post-apokaliptik sinema filmi “Waterworld“, 1995 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Peter Rader ile David Twohy tarafından yazılan film, 175 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. İki Oscar Ödüllü Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı filmde Jeanne Tripplehorn, Dennis Hopper, Jack Black, R.D. Call gibi isimler de rol alıyor.

Rebel Without a Cause (1955)

queennothing | 28 February 2011 09:35

1979 senesinde hayatını kaybeden Amerikan sinemacı Nicholas Ray‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Rebel Without a Cause” (Asi Gençlik), 1955 senesinde vizyona girdi. 24 yaşındayken trafik kazası geçirip hayatını kaybeden Amerikan aktör James Dean‘ın başrolünde yer aldığı filmde 1981 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktris Natalie Wood, 37 yaşındayken hayatını kaybeden aktör Sal Mineo, aktris Ann Doran, Dennis Hopper, Jim Backus ve 2010 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Corey Allen gibi isimler de rol alıyor. Filmin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Lynch’in mavi kadifesi; Blue Velvet (1986)

queennothing | 17 January 2011 17:10

“Mulholland Dr.”, “The Elephant Man”, “Lost Highway” gibi filmlerle kendini kanıtlamış olan David Lynch‘in yönettiği sinema filmi “Blue Velvet” (dilimize “Mavi Kadife” diye çevrildi) 1986 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu yine Lynch’in yazdığı film, 6 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı. ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar’a aday gösterilen yapımda, 2010 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Dennis Hopper, İtalyan aktris/ yönetmen Isabella Rossellini, Amerikan aktör Kyle MacLachlan, aktris Laura Dern, Hope Lange, Dean Stockwell ve Brad Dourif gibi isimler yer alıyor.

Kendi halinde bir çocuk olan Jeffrey, bir akşam komşu bahçede insan kulağı bulur. Bu şüpheli durumu kasabanın Şerif’i John Williams’a aktaran Jeffrey, Şerif’in kızı Sandy ile arkadaşlığını geliştirir ve bir süre sonra yetkililerin umursamadığı kesik kulak olayını araştırmaya karar verirler. Babasından aldığı bilgileri Jeffrey’e ileten Sandy sayesinde olaya hakim olan genç adam, sonunda eve girmeye karar verir.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.

Motosikletli Filmler

turictanyel1 | 14 February 2009 12:38

The Dark Knight
The Dark Knight

Chris Corbouldtarafından tasarlanan bu muhteşem Batpod‘un her iki tekerleğide 508mm ve her ikisinin içinde de motor bulunmakta.
Ayrıca bu batpod’un tek sahibi gösteri showları için sürücülük yapan Jean-Pierre Goy‘dur. Maliyeti ise sır gibi saklanmaktadır.

Terminator 4
Terminator 4
Terminatör 4
terminatör 4 salvation

5 Haziran 2009 da gösterime girmesi beklenen Terminator Salvation filminde kullanılacak korkutucu robot motosiklet, tasarımcılara yeni farklı bir bakış açısı kazandırmış durumda. Yarı robot yarı motosiklet görünümde olan moto-terminatorün ilk bakışta çatık, kırmızı gözlü suratı dikkat çekiyor. Önceki 3 serisinden farklı olarak bu filmde robotlara daha çok rol verilmiş. John Connor rolü ise Batman’in son serisindede gördüğümüz Christian Bale‘e ait.

Hell Ride (2008)

heavybear | 11 July 2008 12:51

Yönetmen ve Senaryo Yazarı: Larry Bishop
Oyuncular:Larry Bishop,Dennis Hopper, Micheal Madsen,Eric Balfour, Cassandra Hepburn

Filmin sitesi
IMDB sayfası

Kill Bill 2’de Larry Gomez’i canlandıran Larry Bishop bu filmde hem yönetmenlik hem de oyunculuk görevlerini üstleniyor. Quentin Tarantino ise bu filme sadece sponsor olmuş. Ancak Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği “Death Proof” filmine bakıldığında bu filmde isminin neden geçmesini istediği açıkça görülebilmektedir.Çünkü yapılan iki film de B filmi özelliklerini taşımaktadır.Filmin fragmanında Pistolero (Larry Bishop), the Gent (Micheal Madsen) ve Commanche (Eric Balfour) lakaplı üçlünün hem kendi geçmişleri hem de kendi çetelerinden bir kadının öldürülmesi nedeniyle motorlarına binip katilleri bulmaları aşamasında başlarından geçenleri görmekteyiz. Fragmanda gördüğümüz bol silahlı sahneler, filmin çekildiği mekan bu filmi modern western filmi olarak adlandırabileceğimizi gösteriyor. Film Amerika’da 8 Ağustos 2008 tarihinde gösterime girecek.