bildirgec.org

daniel auteuil hakkında tüm yazılar

Un coeur en hiver (1992)

elizabethtaylor | 30 October 2011 10:30

2000 senesinde yaşamını yitiren Fransız yönetmen Claude Sautet‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un coeur en hiver” (Ayazda Bir Yürek), 1992 senesinde çekildi. Senaryosu Jacques Fieschi, Jérôme Tonnerre, Yves Ulmann ve yine Sautet tarafından yazılan film, En İyi Yabancı Film dalında BAFTA adayı oldu. Cesar Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödül kazanan yapım, yedi farklı dalda daha Cesar adayı olurken Venedik Film Festivali’nde aralarında FIPRESCI’nin de bulunduğu beş ödül birden kazandı. Filmde Fransız aktris Emmanuelle Béart, Daniel Auteuil ve André Dussollier rol alıyor. Not olarakü Beart’ın bu film için keman dersleri aldığını da ekleyelim.

Sekizinci Gün; Le Huiteme Jour (1996)

snail | 05 January 2011 14:47

Orijinal adı “Le Huiteme Jour” olan bu leziz Fransız filmi “Sekizinci Gün “olarak Türkçe’ye çevrilmiştir. Yönetmenliğini Jaco Van Dormael‘in üstlendiği, Daniel Auteuil ve Pascal Duquenne başrolü paylaştığı film 1996 yapımı olup 118 dk.dır…

Down sendromundan muzdarip Georges’un (Pascal Duquenne) tedavi amacıyla bulunduğu bir bakım evinden kaçması ve depresif günler geçirmekte olan Harry ( Daniel Auteuil) yağmurlu bir bahar akşamı( mevsimin bahar olmasından özellikle bahsediyorum çünkü görsel açıdan çok iyi değerlendirilmiş) bir araba kazasında tanıştıklarında filmimiz de başlar.
Yer yer duygusal yer yer komik bir akışa sahip olan film; komedi ve dram unsurlarını birleştirerek seyirciye hissettirmekte son derece başarılı olmuştur.

Emmanuelle Béart

queennothing | 04 October 2010 17:38

Emmanuelle Béhart-Hasson, bildiğimiz adıyla Emmanuelle Béart, 14 Ağustos
1963 tarihinde French Riviera’da (Cote d’Azur) dünyaya geldi. Soyu Malta, Yunanistan ve Hırvatistan’a dayanan anne Genevieve Galea (manken) ve soyu Rusya, İsveç ve İspanya’ya dayanan Yahudi kökenli baba Guy Béart‘ın (müzisyen) kızları olan Fransız aktris Emmanulle, çocukluğunu annesi, kızkardeşi ve erkek kardeşleriyle birlikte, babasız geçirdi. 12 yaşını bitirdiğinde Ottavia Piccolo‘nun başrolünde yer aldığı “Mado” adlı yapımı izleyen Emma, filmde ‘Helen’ karakterini canlandıran, 1982 senesinde hayatını kaybeden aktris Romy Schneider‘den etkilenerek oyuncu olmaya karar verdi. Eğitimi için Kanada’ya ve Montreal’e giden Emma, İngilizce öğrenir. O sırada tanıştığı yönetmen Robert Altman ile ilişki yaşamaya başlayan genç Emma, 1980 senesinde ilk projesi “Le Grand Poucet“te yer aldı. Bir TV filmi olan “Le Grand Poucet”te Emma, ‘Grive’ karakterini canlandırdı. 1984 senesinde “Premiers désirs” adlı yapımda ‘Helene’ karakterine can veren Emma, 1984’te “Zacharius” adlı TV filminde ‘Judith’ karakteriyle yer aldı.
O sıralarda BAFTA Ödüllü aktör Daniel Auteuil ile ilişki yaşamaya başlayan genç oyuncu, Jean-Pierre Dougnac‘ın yönettiği “Un amour interdit” (‘Constanza’ karakteriyle) adlı yapımda “Raison perdue” adlı TV filminde (‘Sonia Mornant’ karakteriyle) ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte “L’amour en douce” (‘Samantha Page’ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. 1986’da “Cinéma 16” adlı TV dizisine konu kolan oyuncu, aynı sene Jean Reno‘nun da oynadığı “Et demain viendra le jour” adlı TV filminde (‘Judith’ karakteriyle) rol aldı.

Aynı sene, Claude Berri‘nin yönetmenliğini yaptığı ve ‘En İyi Yabancı Film’
dalında BAFTA adayı olan “Manon of the Spring” adlı yapımda Yves Montand ve erkek arkadaşı Auteuil ile birlikte oynayan Emma, canlandırdığı ‘Manon’ karakteri César Ödülü kazandı. Bir sene sonra, Tom McLoughlin‘in yönetmenliğini yaptığı “Date with an Angel“da ‘Angel’ olan genç aktris, Edouard Molinaro‘nun yönettiği “À gauche en sortant de l’ascenseur“de ‘Eva’ karakterini canlandırdı.
1989’da “Les jupons de la révolutio” adlı TV dizisine konuk olan Emma, aynı sene ‘Marie’ karakteriyle “Les enfants du désordre” (Children of Chaos) adlı sinema filminde rol aldı.

La fille sur le pont (Girl On The Bridge) – Köprüdeki Kız (1999)

heavybear | 13 September 2009 14:30

Yönetmen: Patrice Leconte
Senaryo: Serge Frydman

Oyuncular:

Vanessa Paradis … Adèle
Daniel Auteuil … Gabor

Hayattan tüm umudunu kesmiş Adèle, intihar etmeyi düşünür ve köprüden atlamaya karar verir. Ancak Gabor köprüde son anlarını geçirmeyi düşünen bu kadına hayatın içindeki güzellikleri göstermeye karar verir ve Adèle’nin bu değişim sürecinde onunla beraber gelmesini ister. Gabor gösterilerde bağımsız olarak çalışan bir bıçak atıcısıdır. Adèle’nin de kendisine gösterilerinde hedef olarak çalışması için iş verir. İlk başlarda korkan Adèle, Gabor’un kendisine güvenmesini istediğinde yanında gider. Ancak erkekler konusunda çok zayıf olan Adèle gördüğü her yakışıklı erkekle birlikte olmak ister. Dolayısıyla Gabor bu konuda da Adèle’ye belirli şekillerde engel olmak zorundadır. Adèle’yi sadece hedef olarak görmez kendisini onu her türlü tehlikeden de korumakla da sorumlu hissetmektedir.