bildirgec.org

çikolata hakkında tüm yazılar

ROMANTİZM UYUŞTURUCU ETKİSİ YAPIYOR

sukuyusu | 19 February 2012 21:53

“Abd’de yürütülen araştırma, romantizmin, beynin uyuşturucu bağımlılığında aktive olan bölgesini harekete geçirdiğinin ortaya koydu. Sevgililerinin fotoğrafları gösterildiği sırada MR’ı çekilen deneklerin beyinlerindeki değişimi fark eden uzmanlar, aşkın uyuşturucu gibi hem haz hem de endişeyi tetiklediğini belirtiyor.”(Milliyet, 15.02.2012) Evet, doğru bir tespite benziyor. Bir yerde de aşkın beyinde çikolata etkisi yaptığı yazıyordu ki sonuçlar örtüşüyor, o deneyde MR çekilmiş miydi bilmiyorum ama çekilmese de fark etmez, olası etki “haz ve endişe” bir yanda mutluluk, diğer yanda kalorinin oluşturduğu endişe, herkes için geçerli değil tabii ki.. Sonuçlar örtüşmesine örtüşüyor, “haz” kısmı da aklıma yatıyor yatmasına da “endişe” derken ne demek istiyorlar tam çözemedim. Neyin endişesi? Bir de aşkın hangi sürecinde çekilmiş bu MR, döneme göre endişeler çeşitlenebilir. Ki kişiye göre de çeşitlenebilir. Ama aşk ve endişe çok da iç içe duygular değil ki.. Aşk çoşku dolu bir duygudur, bazen üzer bazen mutlu eder, kızdırır, küstürür, nefret bile ettirir zaman zaman ama bunlar hep alt duygulardır. Süreklilik göstermezler. Ama endişe aşkın neresinde, derken… “Sevgililerinin fotoğrafları gösterildiği anda” cümlesini gördüm, aynı polisiye kitaplarda dedektifin katili bulduğu anda olduğu gibi.. Bir baktım, gözümün önünde zaten! Sevgilisinin fotoğrafını gösteriyorsunuz tamam da bakalım bunlar hakkaten sevgili mi? Olayda bir üçüncü kişi varsa, ki tahminimce öyle, fotoğrafı gören denek haz duygusuyla beraber endişe de yaşar tabii ki, çok normal! O zaman da bu deney sayılmaz, yani aşk hala endişeden bağımsız, içinde bol miktarda haz, eser miktarda çeşitli duygular bulunduran çikolatamsı bir duygu! Naçizane fikrim tabii ki, endişe duyanlara saygılar…

Nestlé ChocoLike

sSnaKe | 08 December 2011 12:17

Nestlé Çikolata yeni sloganı “Hayata Çikolata” ile birlikte keyif dolu bir kampanya başlatmış. Facebook sayfası üzerinden ilerleyen kampanyada sayfayı beğenen her 15. kullanıcı için alışveriş merkezlerini dolaşan ChocoLike makinesi gerçek bir çikolata hediye ediyor. “Neden 15?” sorusunun ise çok eğlenceli bir cevabı var. Hediye edilen tablet çikolatalar 15 parçadan oluşuyor, her like bir parça çikolataya eşit.

Alpella One ile “Parmaklara Gel”

infine | 04 January 2010 10:10

Parmaklara Gel
Parmaklara Gel

Alpella‘nın bir parmak” çikolatası ile parmaklar eğlenmeye devam ediyor. Alp Bela’nın son hiti “Parmaklara Gel” in interaktif klibinin bir parçası olabilir, mesajınızın klibin sonunda yer almasını sağlayabilirsiniz. Klibi kaydedebilir, sosyal ağlarınızda veya nette sevdiklerinle paylaşabilirsiniz.

Cheetos Sweetos Dans Yarışması

zymo | 18 November 2009 14:14

Cheetos Sweetos

İlk Tatlı Cheetos; Cheetos Sweetos.

IDEA interactive, Lider cips üreticisi Frito Lay için hazırladığı Cheetos Sweetos sitesini yayına aldı.

Cheetos Sweetos sitesi, İngiltere’den yetenek yarışmasında ünlenen Aidan Davis’in çikolata platformun üstünde yaptığı danslarıyla renkleniyor.

Ayrıca sitede “Dans Et” yarışması düzenleniyor.
Çocuklar danslarını web kameralarıyla kaydedip yarışmaya katılabiliyor.

Şarap ve Çikolatayla Çalışan Yarış Arabası!!!

omeroguz | 16 November 2009 17:35

Saatte 200 km hıza ulaşan atıkla çikolatayla şarapla çalışan yarış arabası geliştirildi. Warwick Üniversitesi’ndeki bilim adamları ve mühendisler tarafından yapıldı. Araç bio-dizel yakıt ile çalışıyor BMW motoruna sahip olan Formula 3 aracının 3 sn içinde 0-100 km arası hızla ulaşıyor. Bir depo benzin ile 55 km yol alınabiliyor.

yemeyip te yanında yatılacaklar

nazokiraze | 23 October 2009 16:34

Herkesin sevdiği veya sevmediği yiyecekler farklıdır, kimi sebze yemez, kimisi limon görmeye dayanamaz veya soğanın kokusundan bile midesi bulanır, damak bu kişiye göre zevki de değişir elbet. Ancak bazı yiyecekler var ki, insanı gerçekten yoldan çıkarıyor, diyet bozduruyor, sağlık durumuna zararlı olsa bile bir parçadan birşey olmaz diye ille tadılıyor. Birbirinden farklı damak zevlerine sahip kişilerin bile sevdiği yiyeceklerden bahsetmek istedim.(14 `süper yiyecek`)

Çikolata mesela (benim gibi istisnalar dışında) genellikle konu açılırken çoğu kişi tarafından dayanılmaz bir yiyecek olarak açıklanır.(özellikle kadınlar tarafından)Çikolata dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biri olarak bilinir , tarih boyu verdigi mutluluk kabul görmüştür, hatta Aztekler zamanında kadınlara afrodizyak etki yaptıgı için yasakladıgı bile oldu.İçerdigi maddeler (phenethylamine, kafein ,polyphenol) sinir sistemini olumlu yönde etkilediği , serotonin seviyesini arttırdıgı için mutluluk verir ve bu yüzden dayanılmazdır. Ben çikolata yerken yüzünde kendinden geçercesine mutluluk ifadesi olan pek çok insan gördüm.(o mutluluga bir ben erişemedim ya neyse)

yemeğin mutlulukla bir ilgisi olmalı

nazokiraze | 11 August 2009 15:40

Türkler eskiden günde iki öğün beslenirlermiş, kuşluk ve ikindi için sadece tandırda yapılan yufkanın arasına sarılmış lor peyniri (dürüm) yenilmek suretiyle öğün tamamlanırmış . Sonrasında hayata giren kahve denen içecek içmek için öncesine birşeyler atıştırılması ihtiyacı doğmuş ve kahvaltıdilimize böylece yerleşmiş.

Kahvaltı etmek gerçekten ruh halini çok etkiliyor, belki en çok kahvaltı sofrasına özen gösteriliyordur. Misafir gelince özenle hazırlanan simitli, çeşit çeşit reçelli, sucuklu,yumurtalı , kekik serpilmiş zeytinli kahvaltının sadece karın doyurmak için oldugunu nasıl iddia edebiliriz ki?

Çikolatalı Mouse

goddrawme | 04 August 2009 09:52

İlgi çekici bir ürün ve güzel bir hediye olma ötesinden bir yere gidemiyor. Yaratıcılık açısından oldukça hoş bir ürün fakat ergonomik açıdan oldukça vasat denebilir.

Kablosuz bir ürün kendileri ve 3 adet AAA pille çalışmakta. £ 21.99‘dan da satışa sunulmakta.

Ayrıntılı bilgi için burayı ve burayı tıklayabilirsiniz.

kadın ve çikolata

nazokiraze | 05 June 2009 13:05

Kadınlarla birlikte ilişkilendirilen seks teması veya daha yumuşak bir tabirle kadını daha çekici,tatlı,masum hale getiren objelere devam ediyoruz.(lolipop ve kızlar). Lolipop eger bir kızın elindeyse ne kadar hoş oldugunu ve bunu yıllardır bilen reklamcılar, fotografçıların bunu iyi kullandıgını anlattıkm Ancak erkeklerin zaaflarını bilenler bir kadının lolipop yerken ne kadar masum görünüyorsa çikolata yerken o kadar seksi olacagını düşünmüş olacaklar ki kadın ve çikolata yıllardır bir arada kullanılır.

Ancak çikolata lolipop gibi direk çağrışım yapmadığı için çikolata temalı fotograflarda kadının biraz daha seksi olmak için çabaladıgını görürüz, sokakta her bayan lolipop yerken dikkat çeker ancak çikolatayı rahatça yiyebilir, o yüzden çikolata fotograflarında kadınlar çok daha farklıdır, çekicidir, seksi bakışlara sahiptir. ( çikolatalı bedenler)

Peki madem çikolata normal, sıradan rahatça yenebilen dikkat çekmeyen bir besin neden kadınlarla bir arada bu kadar kullanılıyor. Bunun sebebi çikolatanın kendisi değil özellikleri diye düşünüyorum. Herkes tarafından bilinen çikolatanın bazı özellikleri onu direk olarak kadınlarla ilişkilendiriliyor. Çikolatanın kalp atışlarını hızlandırdığı, mutluluk hormonu salgılattıgı,uyarıcı oldugu bilindigi için çikolata yiyen kadının ruh hali her zaman ilginç gelir insanlara.(çikolata yemek öpüşmekten zevkliymiş)