bildirgec.org

catherine ohara hakkında tüm yazılar

Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004)

queennothing | 05 April 2011 16:26

Amerika’da dünyaya gelen yapımcı/ yönetmen Brad Silberling‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (Talihsiz Serüvenler Dizisi), 2004 senesinde vizyona girdi. Amerikan yazar Daniel Handler’in Talihsiz Serüvenler Dizisi adlı serisinden uyarlanan filmde Kanada doğumlu aktör/ komedyen Jim Carrey, İngiliz aktör Jude Law, defalarca Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Meryl Streep, Liam Aiken, Jamie Harris, Emily Browning, Catherine O’Hara, Billy Connolly, Craig Ferguson ve Jane Adams gibi isimler rol alıyor. 140 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle Amerika’da çekilen yapım, üç dalda Oscar adayı oldu ve bundan başka En İyi Makyaj dalında Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

Wyatt Earp (1994)

queennothing | 31 March 2011 12:07

Dört defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yönetmen Lawrence Kasdan‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Wyatt Earp“, 1994 senesinde vizyona girdi. Senaryosu Kasdan ile Don Gordon tarafından yazılan film, 1848 ile 1929 tarihleri arasında yaşamış kanun insanı Wyatt Earp’ın hayatını konu ediniyor. İki defa Oscar kazanan Amerikan aktör Kevin Costner‘in başrolünde yer aldığı yapımda Dennis Quaid, Gene Hackman, Isabella Rossellini, Michael Madsen, David Andrews, Mark Harmon, Mare Winningham, JoBeth Williams, Tom Sizemore, Bill Pullman ve Catherine O’Hara gibi isimler rol alıyor.

Çiftçilik, hakimlik, postacılık, avcılık da dahil olmak üzere pek çok işin üstesinden gelebilen güçlü otoriter bir adam olan Wyatt Earp, Amerika için adeta bir ‘ikon’, örnek alınacak adam olmuştu. 1994 çıkışlı filmimiz de Earp’ın doğumundan ölüme, yaşamını anlatan belgesel niteliğinde oldukça başarılı bir eser.

Away We Go (2009)

queennothing | 08 October 2009 13:49

Vendela Vida ve Dave Eggers‘in (aynı zamanda yakında vizyona girecek olan “Where The Wild Things Are“ın senaristlerinden) senaryosunu yazıp, “American Beauty” ile Oscar Ödülü kazanan ve 2008 yılında vizyona giren “Revolutionary Road“ın da yönetmeni olan Sam Mendes‘in yönetmenliğini yaptığı “Away We Go“da, Amerikan aktör John Krasinski ve Maya Rudolph başrolleri paylaşıyor.

6 aylık hamile olan Verona, erkek arkadaşı Burt ile yaşamaktadır. Burt’ın ısrarına rağmen, evlenmek istemeyen Verona, 22 yaşında anne ve babasını kaybetmiştir ve geriye sadece başka şehirlerde yaşayan kızkardeşleri kalmıştır. Evli olmamalarına rağmen evli bir çiftten farksız olan ikili, yaşadıkları derme çatma evi terkedip, şanslarını farklı şehirlerde denemek için yola koyulur.
Phoenix’den Montreal’e uzanan ve kızkardeş/arkadaş ziyaretleriyle geçen yolculuklar, çiftin sabırsızlıkla beklediği bebekleri ve bir süre sonra sahip olacakları ‘anne’ ve ‘baba’ sıfatları hakkında düşünmelerine ve hayatı tüm yönleriyle görmelerine sebep olacaktır.

Penelope (2006)

behman | 16 November 2008 09:32

PENELOPE

Yönetmen: Mark Palansky
Yazar: Leslie Caveny
Tür: Komedi | Fantastik | Romantik
Cast:
Christina Ricci (Penelope Wilhern)
James McAvoy (Max Campion) / (Johnny Martin)
Catherine O’Hara (Jessica Wilhern)
Reese Witherspoon (Annie)

Uzun yıllar önce malikanede yaşanan hizmetçi-küçük bey ilişkisi yüzünden hizmetçi kız intihar eder, çünkü Wilhern ailesine layık değildir. Kızının intiharı üzerine de anne aileyi lanetler. Sıradaki doğacak olan kız çocuk o kadar çirkin olacak ki domuzdan farkı olmayacaktır. Fakat aile içinde yıllarca hep erkek çocuk doğurur kadınlar. Kız çocuk doğuran tek gelinin çocuğu da Wilhern aile ferdi kocasından değil şofördendir. O yüzden lanetli büyü tutmaz; taa ki Penelope Wilhern doğana kadar.