bildirgec.org

çamaşır hakkında tüm yazılar

Ben Birşeyler Yapacağım !!!

Cali Kusu | 02 February 2011 09:22

Güzel bir fikrim var benim, bi an önce uygulayıp paketleyeceğim sonra rafa kaldırıp tozlanmasını bekleyeceğim. Tozlanan fikirlerimi temizleyip tekrar tekrar ortaya sereceğim kirli çamaşır serer gibi milletin gözününe girsin die çabalayacağım. Sabah erken kalkıp süperman olacağım, geceleri örümcek adam, canım isterse bazende kedi kız olabilirm. Bu benim fikrim herkes gibi erken kalıkıp şarkıcı olabilirim…

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ

Sule34 | 14 December 2010 14:36

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ
Dünya üzerinde vergi kaçırma suçu insanlığın tarihi kadar eskidir. Paranın bulunuşu ve aktif olarak günlük hayatta kullanılmaya başlanmasıyla da iyice somutlaşmıştır. Tarih boyunca suçlular yakalanıp cezalandırılsa dahi çoğu kez kazançları yanlarına kar kalmış bu yüzden de insanlar tarafından sıklıkla başvurulan bir kazanç yöntemi olarak görülmeye devam etmiştir.Suçlu yakalansa da suç sonucu elde edilen gelirin takibinin tam olarak yapılamaması ve bu gelire el konulamaması organize suç örgütlerinin güçlenerek varlığını sürdürmeye devam etmesindeki en önemli etkenlerdendir.
1900’lerin başından itibaren kara para aklanması konularında dünya devletlerinin duyarlılıklarının artması suç ile ilgili gelirlere ve suçluların mal varlıklarına el konulmaya başlanmasıyla birlikte yasa dışı kazanılan paraların gizlenmesi, nev’i nin değiştirilmesi suretiyle yasal kimlik kazandırılması şeklinde tanımlanabilecek “kara paranın aklanması “ durumu oluşmuyu başlamıştır.
L’expresse gazetesinde yayımlanan bir haberde 1920 ‘li yıllarda kanun dışı paranın yasal hale getirilmesi için,Chicago ‘da mafya üyesi bir şahsın; o dönemde çok popüler olan ve sadece nakit para kullanılabilen ;çamaşırhaneler zinciri almak suretiyle suç gelirlerini yasal gelirleriyle karıştırarak muhasebe kayıtlarına geçirdiğini belirtmektedir.İngilizce de kara para aklama anlamında kullanılan “laundering”(çamaşır yıkama) tabirinin buradan buradan geldiği söylenmektedir.

1960’lardan sonra uyuşturucu ticaretinin uluslar arası hale gelmiş olması paralelinde kara para aklamasının da uluslar arası hale gelmesine sebep olmuştur.Dünya ülkeleri çok uzun süre kara para aklanması konusuyla bireysel mücadele etmiş ancak;suç örgütlerinin uluslar arası düzeyde örgütlenmiş olmasından dolayı tek başlarına etkin olamamışlardır.

Ütü yapmak hiç bu kadar rahat olmamıştı…

Beacool | 23 March 2010 13:08

Nasıl yani?
Nasıl yani?

Bugüne kadar hayatıma giren hiç kimsenin ütü yapmayı sevdiğini görmedim. Şahsen de severek yaptığım bir şey değil. Bir de birikirse tam bir kabus oluyor. Hele o kafasına göre takılan ve genelde bozulmaya meyilli ütü masaları yok mu…
Ütü masaları bugüne kadar sadece çamaşırlarınızı üstünde tutmaya yaradılar. Ama bu misyonları yeni zamazingomuzla değişmek üzere. Leifheit StarLine Airbase olarak anılan bu masa size ütüde resmen yardım ediyor. Gayet basit işlemlerle güzel sonuçlar çıkaran bu icatçık ütüye ayırdığınız zamanı kısaltmayı hedeflemiş.

Mantık olarak eğlence merkezlerinde “hava hokeyi” diye anılan sistemin ütü masasına entegresi diyebiliriz. Yüzeyinde üfleme ve emme gibi iki işlevi barındırıyor. Emme işlevi giysilerinizi masaya sabitleyip daha rahat bir şekilde kaymadan ütü yapmanıza yardımcı olurken inatçı kırışıklıklarda buharın direk içinden geçip masanın aşağısına gitmesine izin verdiği için daha kolay açılmaya yarıyor.

sakana

| 22 December 2008 12:57

SAKANA
SAKANA

Su ile birleşen yeşil sabunun, kokusu yayılırdı etrafa. Kazanların altındaki alevleri seyrederken, yüzümüzün acıdığını hisseder, elimize bir parça kil alıp, onu ovalardık. Oturduğumuz yerden kalkar, kazanların, kaynar suyunda yüzen, bembeyaz olmaya yüz tutmuş çarşafları sopa ile şöyle bir karıştırır sonra sopaları çarşaflardan kurtarmaya çalışırdık. Kazanın içindeki su dönerken, çarşaflar engellerdi bu dönüşü.İşi, eğlenceye dönüştürmek hünerdi. Anam, kazanların içinden çarşafları çıkarıp, sakananın ortasındaki taşların üzerine koyarken, topacı getirmemiz için seslenirdi.

Çamaşır Makinesinin Yeni Yüzü

serversistemci | 16 November 2008 12:31

Re-Cycle
Re-Cycle

Çamaşır yıkmak çok basit bir fakat her yıkamada akıp giden kilolarca su evimize tonlarca su parası olarak geri dönüyor. Whirlpool 2008 yarışmasında dünyaca yaygın olan su krizini göz ardı edilmeyerek bu yönde tasarlanan Ekonomik çamaşır makinesi Re-Cycle.

Re-Cycle
Re-Cycle

Makine yıkama, kurutma ve su geri dönüşüm filtresi olarak 3 haznesi bulunuyor . Re-Cycle kullanılan suyu en aza indirmek ve geri dönüştürerek tekrar kullanmak için en iyi performansı almak için uğraşılmış.
Şık görünümü ve Modern apartman dairelerine uyumlu tasarımıyla da eski makinelerin yerini alacak bir ürün.
İlgili Habere burdan..

Re-Cycle
Re-Cycle

eski nesile boyun borcu

nazokiraze | 04 November 2008 16:45

Çok şükür teknolojinin her imkanından faydalanabiliyoruz. Çalışanlar şöyle dursun ev hanımları bile yeri geliyor yakınırlar, iş bitmiyor, çok yorulduk, yemek yetişmedi, temizlik yarına sarktı vs.

Bazen düşünüyorum ninelerimizin, analarımızın ne kadar hakkı yenmiş. Çünkü çay yapmak için kettle kullanan, soba yakmak nedir bilmeyen günümüz kadınları yine de yorulabiliyoruz.

Düşünüyorum da şu an bizim için göze görünmeyen ufak şeyler bile aslında bize sunulmuş çok büyük nimetlerden biri olabiliyor. Örnegin ıslak mendil bebegi olanların vazgeçilmezi hatta bebegi olmayanların da elinin altından, çantasından eksik etmedigi bildigimiz ıslak mendil. Büyüklerimiz bebelerin kıçlarını gülsuyu döktükleri pamuklarla yada her alt pisletişte yıkadıkları yumuşak havlularla temizlerlerdi. Hazır bebek bezi konusuna girmiyorum bile…
Eee kakalı bez yıka kaynat, çamaşırı elinde yıka, yerleri çalı süpürgesiyle süpür, soba yak, bulaşıgı elde yıka, nevresim yok yorgan kapla, paspas yok yer sil ses çıkarma.

huyu,suyu,takıntısı…

nazokiraze | 01 November 2008 09:01

Hepimizin herkesle uyuşmayan kimine göre garip gelen huylarımız, alışkanlıklarımız vardır. Bazen takıntı halinde olabilen bu şeyler bazen batıl inanç olarak ta karşımıza çıkabiliyor.

Yapmayı alışkanlık haline getirdiğimiz yapmayınca rahat edemediğimiz hareketler, yapmayı kesinlikle redettigimiz şeyler, tutmak,yemek bir kenara görmek dahi istemediğimiz nesneler olabiliyor herkesin hayatında.

Konsantrematik Deterjan Sıkıştırılmış konsantre matik

NLPMaster | 16 October 2008 18:03

Deterjanlan Konsantre Matik oluyor. Konsentrematik deterjanlar % 33 daha küçük paketlerde olacak. ” border=”0″ />
Deterjanlan Konsantre Matikoluyor. Konsentrematik deterjanlar % 33 daha küçük paketlerde olacak.

Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği tarafından gazetelere verilen reklam / ilanda detarjanlarda yeni bir dönemimn başladığı vurgulanıyor.

Daha önce 15 kgolarak satılan paket deterjanlar ekonomik nedenlerle mi olsa gerek artık 9 kg olarak satılmaya başlanmıştı.

Son reklama bakılırsa detarjan paketleri artık 6 kg olacak. Ancak konsatre matik adı verilen sistemle, detarjandan kaybınız olmayacak. yani bir çeşit sıkıştırılmış deterjanla karşı kaşıya olacağız.

Rinso ile Ferahlığı Yaşa!

nzright | 03 March 2008 09:57

Rinso Ferahlık Kulübü
Rinso Ferahlık Kulübü

Doğadaki kokulardan esilenerek deterjan üreten Rinso; bu kez çamaşırlarda oluşturduğu ferahlık duygusunu ekranlarımıza Ferahlığı Yaşa adını verdiği websitesi ile taşımış.
Site açılışında su sesleri eşliğinde reklam filmini izleyebilir; Rinso Çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Sitede bir çok aktivite de mevcut; örneğin süprizler bölümünden e-kart gönderebilir; duvarkağıdı, ekrankoruyucu yada melodi indirebilirsiniz.
Ferahlık Kulübü‘nde ise; rinso ile çamaşır yıkamanın keyifli yanlarını keşfedebilir; sizin kokunuz hangisi testine katılabilirsiniz.

Ayrıca üye olarak; ciceksiparisi.com ‘dan %15 indirim kazanmanız da mümkün.