bildirgec.org

çağlayan hakkında tüm yazılar

BOŞ MASA

mavilikler | 25 June 2010 11:12

Arkadaşım olur musun? Bak ikimiz de bir başına oturuyoruz bu masalarda. Diğerleri nasıl gülüyorlar, duymuyor musun?.. Nasıl da içlerinden taşan o coşkuyu çağıldatıp duruyorlar o kahkahalarında?..

Biz ikimiz o çağlayanın yanıbaşında sessiz, telaşsız seyrediyoruz onları.

Hadi ne dersin, biz de onlar gibi yaklaşalım mı birbirimize? Mesela kalkıp geleyim mi masana? Hiç değilse kendi sesimizi duyarız yeniden. Sonra diğerimizinkini… O zaman bu kadar sessiz kalmaz masamız. Onların kahkahaları şimdiki kadar canımızı acıtmaz.

Su

linet | 24 April 2009 14:33

Su gibi akıveriyorum. Durgun ve karanlık bir su idim. Önümdeki engelleri aşamadan altından akıveriyor, kendime bulduğum minik geçitlerden geçiveriyordum. Ne gürleyecek, ne de dalgalanacak halim vardı. Kendi yolumu bulmuyordum, önüme çekilen setlerle, yada açılan yollara uyum sağlıyor, akıveriyordum. Saydamlığım zamanla kire bulandı, ne arınıyordum ne de arınmaya çalışıyordum. Zifte dönmek üzereydim ki, içime karışan buz gibi, coşkulu bir başka su beni kendime getirdi. Öylesine işledi ki, karşı koyamadım, kenara çekilip buyur geç demek istedim, ama o beni de kattı kendine, kendisinin ihtişamı yanında sönüktüm oysa ki, ama o bana dedi ki; öyle muhteşem, öyle bulunmazsın ki seni katmazsam kendime eksik kalırım.. Şaşırdım önce ben cılız bir şekilde akıveren su, ne saydamlığım kalmış ne içini serinletecek ferahlığım, ne güneşin ışığını yansıtıyorum, ne dolunayın gölgesini, kendime bile faydam yok benim.. Çağladı, gürledi, şıpır şıpır, bazen damla damla, bazen büyük bir dalga ile kapladı beni. Damla damla akarken, tüm zerrelerimle içtim onu, nasıl karışıyordu içime, nasıl bir coşku idi bu, yavaşca, ılık ılık karışıverdik. Gözlerimi kapattım sımsıkı, aç diye fısıldadı, tüm zerreciklerimde o vardı şimdi, ben ben değildim, o koca bir kasırga idi, bense onunla sürüklenen kum tanesi..

GÖZDEN KAÇIRILAN GERÇEK:”SAADET PARTİSİ”

admin | 03 March 2009 10:15

C.Eren ÇELİK

Bu yerel seçimlerde herkesin odaklandığı nokta AK Parti- CHP çekişmesi olurken gözden kaçırılan veya bilinçli olarak kamuoyunun gözünden kaçırılmaya çalışılan başka gerçeklikler de var…

Bu seçimin bence en önemli partisi yeni lideri Numan Kurtulmuş ile ilk seçimine girecek olan Saadet Partisi’dir…

Dikkat edin…

Başbakan’ın Kayseri mitingine çarşaf çarşaf yer veren medya, Saadet Partisi’nin Kocaeli’nde gerçekleştirdiği ve tam bir insan selini andıran mitingine ya hiç yer vermedi ya da içeride küçük haberler olarak gördü…

İmam ve Tanrı

tiviti | 04 May 2007 11:58

İmam ve Tanrı Bir köyün camisinde, imam cemaate vaaz vermektedir.Ansızın içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haberverir.Bütün cemaat hemen kendilerini dışarı atıp kaçar. Sadece imam, bütünısrarlara rağmen köyü terketmeyi reddeder ve Tanrı’nın kendisinikoruyacağını söyleyerek camide kalır.Kısa bir süre sonra sular camiye ulaşır, imam çaresiz minareyeçıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne imamı kurtarmaya gelir. Ancak dini bütün imam, Tanrı’nın kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez.
Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır.Bir tekne daha gelir, ancak imam yine Tanrı’nın kendisini koruyacağınainancının tam olduğunu söyleyerek tekneye binmez.
Sular iyice yükselir.İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır.İçindekiler, durumun kötü olduğunu anlatarak , imama helikoptere gelmesikonusunda ısrar ederler. İmam helikoptere binmeyi de reddeder.
Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür. Kendisini ahiretin kapısında melekler karşılar.
Melek: “Hoşgeldiniz, buyrun…” İmam: “Cennete girmek istediğimden emin değilim..”.
Melek: “Neden?..”
İmam: “Tanrı’ya biraz kırgınım….”
Melek: “Ne oldu ki?..”
İmam: “Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, insanlara hep iyilik yaptım, günahtan uzak durdum. Yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrı’nın beni kurtaracağınainandığımdan ben kaldım. Görüyorsunuz ki şimdi burdayım….”
Tam bu sırada yukarıdan Tanrı’nın sesi duyulur. “Salağa, iki tekne, bir helikopter gönderdik..Böylesine geri zekâlının benim katımda da yeri yoktur..”

sayılar, matematik ve çağlayan mitingi

thewhite | 01 May 2007 08:00

milliyet gazetesinin helikopterden çektiği fotoğraf
resim 1: milliyet gazetesinin helikopterden çektiği fotoğraf

matematik ve geometri ile pek aram olmasa da basit seviyede aritmetik bilirim.

google eart ile çağlayan meydanı
resim 2: google earth ile çağlayan meydanı

yukarıdaki mavi karenin alan hesabını yaparsak:
580,- metre x 580,- metre = 336.400,- metrekare yapıyor. kaynaktan kaynağa değişen metrekareye düşen kişi sayısını 3 ila 4 olduğunu kabul edersek mavi karenin 1.009.200 kişi ila 1.345.600 kişi alabileceğini görürüz. geriye kırmızı alan ile mavi alanı karşılaştırmak kalıyor.

Geçme Kapım Önünden Mitinigci!

juki | 30 April 2007 09:54

Pazar günü Çağlayan’da yapılan miting sonrası bazı mitingciler semtimiz Kasımpaşa’dan geçtiler. Çünkü burası bir kavşak noktası. Aynı zamanda hükümetin başkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi. İşte durum böyle olunca Kasımpaşalı halk mitingciler tepki gösterdi, dememi beklemeyin benden. Hiç de öyle bir şey olmadı. Biz Kasımpaşalılar uygar ve laik insanlaız. Abimiz,kardeşimiz,büyüğümüz Erdoğan, bunun örneğini önce İstanbul’un geneline gösterdi, şimdi de Türkiye’ye gösteriyor. Çağlayan’daki insanlar! İzliyor musunuz?